Dolar, kao postojeće ili potencijalno oružje, Zapad koristi za rešavanje političkih problema, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov na prvom sastanku predstavnika članica BRIKS-a u okviru ruskog predsedavanja organizacijom.
Rusija je preuzela predsedavanje BRIKS-u 1. januara, a kao nove punopravne članice pridružile su Egipat, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati, Saudijska Arabija i Etiopija.
"Dolar je postao, očigledno za sve, ili aktivno ili potencijalno oružje Zapada za rešavanje političkih problema", kazao je Lavrov.
On je naglasio da se dolar i grantovi međunarodnih finansijskih institucija aktivno koriste "kao instrumenti prinude".
"Unilateralne sankcije podrivaju uspostavljene lance proizvodnje i snabdevanja i podrivaju njihove razvojne izglede, pre svega u zemljama Azije, Afrike i Latinske Amerike. Umesto široke humanitarne saradnje, usađuje se takozvana 'kultura otkazivanja'", napomenuo je Lavrov.
Lavrov je naglasio da inicijative Brazila i Južne Afrike za rešenje u Ukrajini, Zapad čak ni ne razmatra na sastancima o "formuli mira Zelenskog".
"SAD i saveznici nameću međunarodnoj zajednici famoznu 'formulu Zelenskog' i pokušavaju da istu tu formulu predstave kao jedini način za rešavanje sukoba. To što taj način nije ništa drugo nego ultimatum Rusiji, što je jednostavno nemoguće njegovo ispunjenje i nije na čast onima koji pokušavaju da se predstave kao spoljnopolitički zvaničnici i efikasni menadžeri, očigledno je svima", naveo je Lavrov.
Šef ruske diplomatije se osvrnuo i na situaciju na Bliskom istoku, istaknuvši da "postoji realna opasnost od destabilizacije mnogo većeg područja u tom važnom regionu sveta".
"Nedavno se u Davosu održao još jedan sastanak kopenhagenskog formata o 'formuli mira' Zelenskog, gde su bile predstavljene neke od vaših zemalja. Nakon toga sam imao razgovore sa kolegama iz niza prijateljskih država, uključujući i o tome koja je uloga dodeljena zemljama Globalnog juga na tim sastancima", istakao je Lavrov.
Ruski ministar je istakao da Moskva doživljava BRIKS kao bastion, prototip multipolarnog sveta, čijem stvaranju, u ime svetlije i harmoničnije budućnosti naroda – svi pokušavaju da doprinesu.
"BRIKS- a je u potpunosti sposoban da formira globalnu agendu, dosledno brani interese svetske većine, nudi svoju viziju kontura budućeg svetskog poretka zasnovanu na objektivnom razvoju događaja, a ne na veštački konstruisanoj šemi, osmišljene da uspore razvoj čovečanstva", ocenio je.
Lavrov je dodao da zemlje BRIKS-a predstavljaju 30 odsto kopnene teritorije planete, 45 odsto svetske populacije, da uživaju u značajnim obima globalne proizvodnje nafte i drugih resursa, kao i da izvoze četvrtinu proizvoda na globalnom nivou.
"Verujem da sa tako bogatim potencijalom, ne možemo sebi da dozvolimo da jednostavno budemo spoljni posmatrač, posebno imajući u vidu nade koje zemlje Globalnog juga i istoka polažu u BRIKS", zaključio je Lavrov.