Lavrov odgovorio Makronu: Stvaranje raketne koalicije Evrope je samoubilački plan

Razgovor o mogućnosti da Evropa pošalje vojno osoblje u Ukrajinu vodi se zbog nedostatka rezultata u povećanju pomoći Kijevu, ocenjuje šef ruske diplomatije

Razgovor o mogućnosti da Evropa pošalje vojno osoblje u Ukrajinu vodi se zbog nedostatka rezultata u povećanju pomoći Kijevu, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, napomenuvši da savetuje svima onima koji, poput francuskog predsednika Emanuela Makrona, razmišljaju o mogućnosti slanja zapadnih trupa, da "koriste glavu" za racionalnije i bezbednije misli za Evropu. 

On je tako prokomentarisao izjavu francuskog predsednika da se ne može isključiti mogućnost slanja snaga u Ukrajinu kako Rusija ne bi dobila rat .

"U nedostatku bilo kakvih vidljivih rezultata u povećanju pomoći Ukrajini u vidu isporuke municije i oružja, ukrajinski zvaničnici sve se više sukobljavaju", kazao je Lavrov na zajedničkoj konferenciji za novinare sa jemenskim premijerom Ahmedom bin Mubarakom, podsetivši da ne odobravaju svi u Evropi isporuke oružja Kijevu.

Kako je primetio, francuski lider je naglasio da na teritoriji Ukrajine može biti stacionirana samo vojna lica iz pojedinih zemalja NATO-a, budući da drugi učesnici sastanka u Parizu tu ideju smatraju u principu neprihvatljivom. 

"Oni zaista ne žele da stvaraju uslove da neko može da pokrene pitanje člana pet Vašingtonskog (NATO) sporazuma. Makronovi planovi, koje je izneo na istom sastanku o stvaranju koalicije zemalja za snabdevanje Kijevu raketama dugog dometa sa ciljem gađanja udaljenih ciljeva na ruskoj teritoriji, su samoubilački", ocenio je Lavrov.

Ruski ministar spoljnih poslova je posle jučerašnjeg evropskog sastanka o Ukrajini u Jelisejskoj palati  pozvao da se konferencijama u Parizu "ne pripisuje poseban značaj".

"Broj konferencija sazvanih na Zapadu sada se povećava. Njihov cilj je da kompenzuju nagli pad pažnje i smanjenje finansijskih mogućnosti za podršku režimu Zelenskog. Francuzi i predsednik Makron su veoma zainteresovani za sazivanje raznih događaja, ne obazirući se mnogo na to da li će se nešto dogoditi posle toga ili ne", poručio je.

Tako je podsetio da takvi događaji, uključujući Parisku konferenciju o klimi 2015. godine, na kraju nisu doveli ni do čega. 

Kako je naveo, u to vreme zapadne zemlje su obećale da će izdvajati oko 100 milijardi dolara godišnje zemljama u razvoju kako bi obezbedile bezbednu energetsku tranziciju u roku od 10 godina. 

Prema njegovim rečima, za sve ovo vreme na kraju nije izdvojeno više od 20-30 milijardi dolara za ove namene, što se veoma razlikuje od iznosa koje Kijev dobija od Zapada.