Rusija: Ima na hiljade objekata gde mogu da naprave "prljavu bombu", nisu mogli sve da provere
Međunarodna agencija za nuklearnu energiju (IAEA) nije mogla da proveri sve objekte u Ukrajini, koji bi mogli da se koriste za izradu prljave bombe, rekao je stalni predsednik Rusije pri međunarodnim organizacijama u Beču Mihail Uljanov u intervjuu za "RIA Novosti".
Iako je IAEA organizacija koja nesumnjivo ima autoritet i ume da proceni da li se neki objekat koristi za izradu ovakvih bombi, objekata koji sadrže radioaktivni materijal i koji bi se stoga mogli koristiti za izradu prljavih bombi je previše u Ukrajini, objasnio je Uljanov.
"U Ukrajini postoje stotine, ako ne i hiljade objekata koji sadrže radioaktivni materijal. Nemoguće ih je sve proveriti", istakao je diplomata.
Naveo je da se predstavnici organizacije nisu zadržali ni osam sati na svakom od objekata koji su proveravali, te je zato "teško zamisliti da su za to vreme obišli svaki ugao ogromnih preduzeća". Uljanov je prethodno potvrdio da su dvojica specijalista posetila tri objekta, uključujući i komandne centre, ali je dodao da su pripadnici IAEA potrošili svega par sati na inspekciju.
Uz sve to, kako kaže, agencija se bavi nuklearnim materijalima kao što su plutonijum, uranijum i torijum. U njenu nadležnost ne spada rad sa radioaktivnim materijalima kao što su cezijum, kobalt i stroncijum.
Ipak, ako rezultati inspekcije, koja je još uvek u toku, pokažu prisustvo radioaktivnog materijala, agencija će morati da reaguje, naveo je Uljanov.
Direktor IAEA Rafael Grosi ocenio je prethodno da je, prema preliminarnim rezultatima, situacija u ovom kontekstu bezbedna i da nema nikakvih indikacija da Kijev izrađuje "prljavu bombu".
Delegacija IAEA došla je u Ukrajinu na poziv Kijeva, nakon što su državne strukture Rusije upozorile da se u toj zemlji, uz učešće stranog faktora, spremaju napadi uz korišćenje "prljave bombe", za šta bi kasnije bila okrivljena Moskva. Ministarstvo odbrane Rusije upozorilo je da bi ovaj radioaktivni materijal mogao da stigne i u Poljsku, u slučaju da dođe do eksplozije.
Iranski nuklearni program i IAEA
Zapadne strukture u Upravnom odboru IAEA nastrojene su protiv Irana, zbog čega je pitanje iranskog nuklearnog programa, koje traje već 20 godina i koje je voljom Teherana moglo biti završeno mnogo ranije, još uvek aktualno, rekao je Uljanov.
"Ako se tamo i odvijala neka neprijavljena delatnost, Iran je davno, još pre 20 godina, sa time prestao". Zbog toga, kako kaže, "ako pričamo o rizicima, ova tema ne igra apsolutno nikakvu ulogu" više. "Ali zbog antiiranskih stavova među zapadnim članovima Upravnog odbora, ovoj temi se pridaje nesrazmerno više pažnje, što ne odgovara suštini ovog pitanja", ocenio je.
Sredinom meseca, 17. novembra, IAEA je donela rezoluciju u skladu sa kojom se Teheran poziva na saradnju sa agencijom u vezi sa pronađenim tragovima uranijuma na tri neprijavljena mesta. Teheran je odgovorio time što je počeo da obogaćuje uranijum do 60 odsto čistote i pokrenuo nove centrifuge u dva nuklearna postrojenja.
Ovo je bila loša odluka agencije, ocenio je Uljanov i dodao da, ako su bečki pregovori po iranskom pitanju bili zaustavljeni na neko vreme zbog američkih međuizbora, pravo vreme da se oni nastavi je bilo nakon njihovog završetka.
"Ali umesto finalizacije dogovora, oni uvode rezoluciju koja neizbežno i barem privremeno podriva bečki pregovarački proces", zaključio je i poručio da je Iran imao konstruktivan stav, čega su bili svesni i na Zapadu.
Zapad, kako kaže, trenutno nije zainteresovan za finalizaciju dogovora. Da jeste, situacija bi bila rešena za par dana.
"Sva pitanja se mogu rešiti u najkraćem mogućem roku ako postoji politička volja. Ali izgleda da zapadni učesnici u pregovorima – "evrotrojka" i Sjedinjene Američke Države – to jednostavno nemaju".
Nije istina da je Rusija izolovana na političkoj sceni
Predstavnik Rusije pri međunarodnim organizacijama u Beču osvrnuo se i na natpise nekih zapadnih medija, koji govore da je Rusija izolovana na političkoj sceni.
"Zapravo, nema nikakve izolacije, a zapadni partneri samo govore ono kako bi oni želeli da bude. Svet se ne svodi samo na Zapad, on je mnogo širi" od toga, poručio je Uljanov.
Objasnio je i da je situacija u IAEA takva da, ako Vašington nešto naredi, Evropa ga sluša. Ipak, tokom poslednjeg novembarskog glasanja, došlo je, kako kaže, do promene, pa je Zapad imao manju podršku.
"Sedam uticajnih zemalja, uključujući, recimo, Indiju, Pakistan i Južnoafričku Republiku, bilo je uzdržano. Posebno bih želeo da primetim veoma blisku interakciju Rusije i Kine u radu Upravnog odbora organizacije. Zajedno smo glasali protiv, demonstrirajući pouzdano i snažno partnerstvo u okviru bečke diplomatske platforme", rekao je ruski diplomata.