Rusija i Kina nameravaju da reše problem sankcija u okviru BRIKS-a i ŠOS-a, izjavio je ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov na zajedničkoj konferenciji sa šefom kineske diplomatije Vang Jiem.
"Veoma detaljno smo razgovarali o konkretnim ekonomskim prazninama koje nastaju kao rezultat nezakonite politike jednostranih sankcija i koje ćemo rešavati u okviru BRIKS-a i ŠOS-a", kazao je Lavrov.
On je istakao da su, zahvaljujući liderima zemalja, odnosi Moskve i Pekinga dostigli nivo bez presedana.
"Vidimo da su, zahvaljujući liderima, rusko-kineski odnosi sveobuhvatnog partnerstva i strateške interakcije dostigli neviđeni nivo, bez ikakvog preterivanja, a reizborom Vladimira Putina, kontinuitet linije za njihovo sveobuhvatno jačanje je dobio dodatne garancije", naglasio je Lavrov.
Prema njegovim rečima,Rusija i Kina dogovorile su se da započnu dijalog o evroazijskoj bezbednosti.
Govoreći o napadima Kijeva na Zaporošku NE, Lavrov je napomenuo da Rusija insistira na tome da od IAEA dobije iskrene ocene o delovanju kijevskog režima u vezi sa napadima na nuklearku Zaporožje.
"Moskva je spremna da sarađuje sa tom organizacijom, međutim, generalni direktor IAEA Rafael Grosi još uvek ne govori o tome ko tačno granatira Zaporošku NE. Postavićemo to pitanje na posebnom sastanku Izvršnog odbora IAEA, kao i na sastanku Saveta bezbednosti UN i tamo ćemo insistirati da dobijemo direktne, bez ikakvih prevara, ocene o akcijama ukrajinskog režima", ukazao je Lavrov.
Šef ruske diplomatije je dodao da je Rusija pristala na prisustvo misije IAEA u Zaporoškoj elektrani kako bi zaposleni u toj organizaciji mogli da daju objektivnu procenu šta se tamo dešava.
Osim toga, Lavrov je naveo da će Rusija i Kina nastaviti saradnju u borbi protiv terorizma, uključujući i multilateralne mehanizme nakon terorističkog napada na "Krokus siti hol".
Vang Ji: Kina i Rusija braniće novi model međudržavnih odnosa
Šef kineske diplomatije je rekao da će Kina i Rusija braniti novi model međudržavnih odnosa, izbegavajući konfrontaciju.
"Peking i Moskva će se zajednički suprotstaviti hegemoniji i despotizmu, kao i politici maltretiranja od strane pojedinih država, i usprotiviti se hladnoratovskom mentalitetu i pokušajima izazivanja konfrontacije", naveo je Vang Ji i izrazio spremnost za jačanje uzajamno korisnih odnosa sa Rusijom.
Govoreći o akcijama NATO-a u azijsko-pacifičkom regionu, Vang Ji je naglasio da Alijansa ne bi trebalo da širi svoje aktivnosti na azijsko-pacifički region.
"Moramo se pridržavati istinskog multilateralizma i suprotstaviti se svim zatvorenim grupama koje su uključene u blokovsku konfrontaciju. To se posebno odnosi na azijsko-pacifički region, jer sve reči i dela koja promovišu konfrontaciju nisu dobrodošli u tom regionu i nemaju budućnost", poručio je Vang Ji.
Dodao je da će vlasti Kine i Rusije zajedno raditi na suzbijanju politike prisilnog pritiska i pokušaja podrivanja globalnih lanaca snabdevanja.
"Suprotstavićemo se pokušajima stvaranja linija podele, podrivanja postojećih veza i obezbeđivanja neprekidne proizvodnje i lanaca snabdevanja. Suprotstavićemo se hegemoniji i politici moći, monopolizaciji i promovišući demokratizaciju međunarodnih odnosa", napomenuo je.
Šef kineske diplomatije je ponovo u ime Kine preneo Rusima čestitke povodom pobede Vladimira Putina na predsedničkim izborima u Rusiji, napomenuvši da će Kina podržati stabilan razvoj Ruske Federacije nakon Putinovog reizbora.
"Podrška naroda je izvor napretka u Rusiji. Mislim da će pod snažnim vođstvom predsednika Putina ruski narod imati svetlu budućnost. Kao prijateljski sused Rusije i sveobuhvatni strateški partner, odlučno ćemo podržati stabilan razvoj i preporod Rusije pod vođstvom predsednika Putina", naglasio je kineski ministar.
O ukrajinskoj krizi
Ruski ministar spoljnih poslova rekao je da su na sastanku u Pekingu sa šefom kineske diplomatije o ukrajinskoj krizi, strane potvrdile beskorisnost međunarodnih sastanaka o tom pitanju, koji ne uzimaju u obzir interese Moskve, već promovišu "formulu mira" Vladimira Zelenskog.
"Mi i naši kineski prijatelji jasno ističemo potrebu da se uzmu u obzir legitimna zabrinutost svih uključenih strana, pre svega u oblasti bezbednosti. U tom kontekstu smo, zajedno sa kineskim kolegama, potvrdili da su uzaludni bilo kakvi međunarodni događaji, koji ne samo da ne uzimaju u obzir stav Rusije, već ga potpuno ignorišu, koji promovišu apsolutno prazan, ultimatum tzv. formulu Zelenskog, čime su potpuno van svake realnosti", kazao je Lavrov.