Putin i Džong Un potpisali Sporazum o strateškom partnerstvu, pa se provozali "aurusom" (VIDEO)

Ovo je prva Putinova poseta Severnoj Koreji nakon 24 godine. Putin i Džong Un su razgovarali o međunarodnoj saradnji, bezbednosnim i drugim pitanjima

Predsednik Rusije Vladimir Putin i predsednik DNR Koreje Kim Džong Un potpisali su danas Sveobuhvatni sporazum o strateškom partnerstvu dve zemlje koji, između ostalog, predviđa pružanje uzajamne pomoći u slučaju agresije na jednog od potpisnika.

Ruski predsednik doputovao je juče u državnu posetu DNR Koreji, a na aerodromu Sunan u Pjongjangu ga je dočekao Kim Džong Un. Danas su održani zvanični susreti dvojice državnika u okviru prijateljske državne posete, a Putin i Džong Un su razgovarali o međunarodnoj saradnji, bezbednosnim i drugim pitanjima.

Razgovori između Putina i Kim Džong Una trajali su duže nego što je planirano.

Organizatori su za ovaj sastanak izdvojili oko sat vremena, ali je on trajao oko dva i po sata, javio je TASS.

Ovo je prva Putinova poseta Pjongjangu nakon 24 godine. 

Putin je Kim Džong Unu poklonio novu limuzinu "aurus", u kojoj ga je i provozao, kao i set za čaj, dok je predsednik Putin dobio nekoliko vrednih umetničkih dela, uključujući slike i biste, prenela je ruska agencija TASS.

Putin je uoči odlaska u Pjongjang odobrio nacrt Sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu sa DNR Korejom koji je potpisan na sastanku sa liderom republike Kim Džong Unom.

Po završetku posete, Putin će otputovati u državnu posetu Vijetnamu.

Sve najnovije vesti o pesti ruskog lidera Severnoj Koreji pratite uživo u blogu RT Balkan.

19. jun 2024 • 18:54

Putinova poseta viđena očima Zapada

Poseta ruskog predsednika Vladimira Putina Severnoj Koreji, a naročito potpisivanje sporazuma o strateškom partnerstvu, uznemirili su Zapad.

Opširnije čitajte OVDE

Pjongjang zadovoljan Putinovom posetom

Ambasada Severne Koreje u Moskvi saopštila je da je Pjongjang zadovoljan rezultatima posete ruskog predsednika Vladimira Putina, ocenivši da se radi o "istorijskom susretu".

"Drug Kim Džong Un danas je najavio svečani početak savezničkih odnosa između naše dve zemlje i uverio da će vlada i Komunistička partija Severne Koreje, u trenutnoj teškoj međunarodnoj situaciji, dodatno ojačati stratešku komunikaciju sa Ruskom Federacijom i da će uvek, bezuslovno podržavati sve političke smernice ruskog rukovodstva", saopštili su iz ambasade, prenose RIA Novosti.

London: Poseta Putina Pjongjangu je upozorenje

Britanski ministar odbrane Grant Šaps smatra da bi posetu ruskog predsednika Vladimira Putina Severnoj Koreji trebalo oceniti kao upozorenje Zapadu.

"Na čudne scene posete Putina Severnoj Koreji treba gledati kao na upozorenje. Nova osa tiranije radi na potkopavanju naših sloboda", napisao je Šaps na Iksu povodom parade koja je organizovana u čast ruskog lidera. 

Ministar odbrane Velike Britanije je dodao i da bi London trebalo da ojača svoje oružane snage kako bi mogao da suzbije Moskvu i Pjongjang. 

Poseta Putina Severnoj Koreji je završena

Poseta predsednika Rusije Vladimira Putina Severnoj Koreji je završena, javljaju ruski mediji.

Lideri su razgovarali ukupno više od 11 sati.

Severnokorejski lider Kim Džong Un je ispratio Putina do samog aviona.

Odmah po dolasku na pistu, počeo je da svira vojni orkestar i to kompoziciju "Pesma sreće", specijalno osmišljenu za osnivača Severne Koreje Kim Ir Sena.

Vladimir Putin i Kim Džong Un su prošli pored hiljada ljudi koji su mahali cvećem, zastavama i balonima u znak pozdrava ruskom predsedniku. Neposredno pre ulaska u avion, Putin i Kim su još o nečemu razgovarali, nakon čega se ruski lider uputio u avion. Putin se zatim zaustavio, i lagano poklonio okupljenom narodu i u znak pozdrava mahnuo.

Sledeća destinacija koju će Putin posetiti je Vijetnam. 

Putin i Kim Džong Un posetili pravoslavnu crkvu u Pjongjangu

Ruski predsednik Vladimir Putin i severnokorejski lider Kim Džong Un posetili su pravoslavnu crkvu Svete Životvorne Trojice, koja se nalazi u Pjongjangu.

Hram se nalazi u četvrti Čonbek u okrugu Ranan, grada Pjongjanga, zbog čega je drugi, češći naziv među Korejcima hram Čonbek.

Izgradnja hrama je započeta po ličnom naređenju Kim Džong Ila, koji je, impresioniran posetom crkvi Svetog Inokentija Irkutskog u Habarovsku, tokom svog putovanja na ruski Daleki istok u avgustu 2022, dao uputstva za izgradnju prve pravoslavne crkve u Pjongjangu.

U junu 2003. godine, arhiepiskop Kaluški i Borovski Kliment, prvi zamenik predsednika Odeljenja za spoljne crkvene odnose Moskovske Patrijaršije, održao je ceremoniju polaganja temelja hrama.

Zgrada hrama je izgrađena u roku od dve godine skoro u potpunosti o trošku budžeta Severne Koreje.

Zvona, ikone i crkveni pribor obezbedila je Ruska pravoslavna crkva. Administracija Primorske teritorije i pojedini ruski privrednici donirali su sredstva za izgradnju hrama, a svu moguću pomoć pružili su i zaposleni u ambasadi.

Šta je bilo na meniju Putina i Kim Džong Una?

Korejska jela, uključujući piletinu sa prilogom od lekovite bundeve, guksu sa goveđim mesom i bakalarom u obliku belog cveta, ponuđena su gostima državnog prijema u ime predsednika Severne Koreje Kim Džon Una.

Kako se vidi u meniju, gostima su ponuđena pačja džigerica sa tartufima, salata od jastoga, raznovrsna salata od ribe i povrće sa sirom.

Za glavno jelo, učesnicima su ponuđeni pileći tah sa insamom i lekovitom bundevom, bakalar dinstan u obliku belog cveta, pohovana jagnjetina, kuvani plodovi mora i guksu sa goveđim mesom.

Za desert su gosti mogli da probaju čokoladne kolačiće i sladoled od kreme i borovnice.

Za piće organizatori su pripremili čaj od insama i od aronije.

Putin zahvalio na izbalansiranom stavu po pitanju Ukrajine

Predsednik Rusije Vladimir Putin izrazio je danas zahvalnost rukovodstvu Severne Koreje na izbalansiranoj politici po pitanju ukrajinske krize, javljaju ruski mediji.

Putin je na svečanom prijemu istakao da se Moskva i Pjongjang danas "zajedno bore protiv hegemonije i neokolonijalizma SAD i njihovih satelita", te dodao da Rusija i Severna Koreja pružaju otpor pokušajima da im se nametnu tuđi modeli razvoja i tuđe vrednosti. 

Američki analitičar: SAD ni na koji način ne mogu uticati na savez Rusije i Severne Koreje

Ogroman broj sankcija koje je Vašington uveo Severnoj Koreji od 2006. godine, a kojima je pokušao da "kazni" Rusiju, nije uticao na sve veću saradnju Moskve i Pjongjanga, izjavio je američki stručnjak za spoljnu politiku Danijel Depetris.

"SAD su nametnule veoma oštar režim ekonomskih sankcija Severnoj Koreji, čak i pre nego što su izveli svoju prvu nuklearnu probu 2006. godine. Broj tih sankcija se brzo povećao u narednih 17-18 godina nakon toga. Izgleda da nemaju nikakvog efekta", kazao je Depertis.

Prema njegovim rečima, u ovom trenutku, Severna Koreja je majstor u izbegavanju sankcija i ima veliko iskustvo u rukovanju novcem koji zaobilazi zapadni finansijski sistem.

"Imaju mnogo iskustva u korišćenju diplomata u inostranstvu da taj novac vrate u Severnu Koreju. Dakle, ne samo da su dobre diplomate, već su i odlični u zarađivanju novca za režim. A Rusi su očigledno jedna od zemalja sa najviše sankcija u svetu danas, ali te sankcije do sada nisu imale uticaja na Putinove proračune", istakao je.

Kim Džong Un: Sporazum o strateškom partnerstvu sa Rusijom je velika stvar

Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu, koji je danas zaključen sa Moskvom, je "važan događaj" i sjajan rezultat, koji je postignut zahvaljujući naporima predsednika Rusije Vladimira Putina, izjavio je severnokorejski lider Kim Džong Un na svečanom prijemu posvećenom dolasku predsednika Rusije. 

"Nema sumnje da će Sveobuhvatni sporazum o strateškom partnerstvu kao grandiozan, veliki program pouzdano garantovati korejsko-ruske savezničke odnose u narednih sto godina. On u potpunosti doprinosi održavanju mira i stabilnosti u regionu, pomaže izgradnji jakih država i ide u prilog zajedničkim interesima naše dve zemlje, Koreje i Rusije", rekao je Kim Džong Un.

U pitanju je, kako je objasnio, do sada najmoćniji međudržavni dogovor Rusije i Severne Koreje, prenele su RIA Novosti. 

Zaharova: Zapad histeriše zbog Putinove posete DNR Koreji

Poseta predsednika Rusije Vladimira Putina Pjongjangu izazvala je oštru reakciju Zapada, ocenila je portparol Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova za radio "Sputnjik".

Rusija je deo azijsko-pacifičkog regiona i ima puno pravo na sopstvenu politiku na ovom prostoru, istakla je Zaharova i dodala da azijske zemlje pokazuju mnogo odgovorniji pristup izgradnji međunarodnih odnosa nego članice NATO.

Zaharova je istakla da ju je "pogodila odbojnost koju neki osećaju prema DNRK" u pogledu činjenice da se zemlja, navodno, ne razvija kako treba i objasnila da DNR Koreja ide svojim specifičnim putem, koji nosi mnogo poteškoća", samo zato što je ona bila meta nehumane mržnje Vašingtona koja traje decenijama.

Opširnije pročitajte u zasebnoj vesti.

Kremlj: Razvijamo odnose za dobrobit naših naroda, a ne protiv neke treće zemlje

Ogromna većina zapadnih zemalja poslednjih godina otvoreno izjavljuje da ima za cilj da potisne Rusiju, prokomentarisao je danas portparol ruskog predsednika Dmitrij Peskov povodom pisanja zapadnih medija da jačanje odnosa Moskve i Pjongjanga ima za cilj stvaranje koalicije protiv Zapada.

"Praktično sve što rade je, na ovaj ili onaj način, usmereno protiv nas", objasnio je Peskov za "Izvestija", te dodao da Rusija ne razvija odnose sa drugim zemljama, a posebno ne sa susedima, tako da oni budu usmereni protiv nekoga.

Odnosi se, istakao je, razvijaju u cilju blagostanja ruske države, odnosno, "u interesu naroda naše dve zemlje".

"Rusko-korejska saradnja nije usmerena ni protiv jedne treće zemlje", naglasio je portparol Kremlja, uz komentar da dogovor o strateškoj saradnji, koji je danas potpisan, pokazuje da Rusija i Severna Koreja planiraju da razvijaju bilateralnu saradnju u svim sferama.

Vožnja "aurusom" i šetnja Pjongjangom

Vladimir Putin provozao je ruskim "aurusom" Kim Džong Una, nakon čega su lideri prošetali korejskom prestonicom.

Koncert u čast Putinove posete

Dvojica lidera posetili su svečani koncert povodom Putinove posete Pjongjangu u koncertnoj sali sportskog kompleksa "Čejukvon", prenose RIA Novosti.

Kako javlja dopisnik ruske agencije, lideri su već položili cveće na spomenik oslobođenja DNR Koreje.

Ko napadne Pjongjang, kao da je napao Moskvu i obratno

Vladimir Putin i Kim Džong Un su se obratili javnosti i pojasnili šta predviđa potpisani sporazum između Rusije i DNR Koreje.

Prema rečima ruskog predsednika, predviđa pružanje uzajamne pomoći u slučaju agresije na jednog od potpisnika, a severnokorejski lider je istakao da sporazum nosi konstruktivan miroljubivi, odbrambeni karakter i podrazumeva uzajamnu zaštitu u momentu stvaranja novog multipolarnog sveta slobodnog od nasilja i nametanja tuđe volje.

Opširnije možete pročitati u odvojenoj vesti.

U toku su pripreme za obraćanje Putina i Kim Džong Una.

Potpisani su i međuvladini sporazumi

Potpisan je sporazum Vlade DNRK i Vlade Rusije o izgradnji graničnog mosta za automobile preko reke Tumanaja koji su potpisali severnokorejski ministar za upravljanje zemljištem i zaštitu životne sredine i ruski ministar saobraćaja.

Takođe, potpisan je i sporazum severnokorejske i ruske vlade o saradnji u sferi zdravstvene zaštite, medicinskog obrazovanja i nauke. Dokument je ozvaničen potpisom ministara medicine obe države.

Kim Džong Un dobio od Putina još jedan "aurus"

Vladimir Putin poklonio je Kim Džong Unu novi automobil ruske proizvodnje "aurus", admiralski bodež i servis za čaj, rekao je pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov.

Ušakov nije konkretno rekao šta je Putin dobio kao poklon, ali je napomenuo da su "povezani sa imidžom" ruskog predsednika.

Ovo nije prvi put da ruski predsednik poklanja "aurus", jer je i ranije, 18. februara, vozilo iste marke poklonio Kim Džong Unu "za ličnu upotrebu".

Putin je "aurs" poklonio i kralju Bahreina Hamadu bin Isi El Halifu.

Rusija i Koreja zaključile Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu

Novinari Kremlja javljaju da su Rusija i Demokratska Narodna Republika Koreja zaključile Sporazum o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu između dve zemlje.

Putin i Džong Un su završili razgovor u četiri oka koji je trajao oko dva sata i potpisali sporazum.

Kako je ranije objasnio pomoćnik ruskog predsednika Jurij Ušakov, dokument je odraz aktuelne geopolitičke situacije u svetu i nivoa bilateralnih odnosa Rusije i Severne Koreje.

"Sporazum će slediti sve fundamentalne principe međunarodnog prava, neće biti provokativnog karaktera, neće biti usmeren ni protiv jedne zemlje, već će biti usmeren na obezbeđivanje veće stabilnosti u regionu severoistočne Azije", rekao je ranije Ušakov.

10.000 Korejaca dočekalo Putina

U zvaničnom delu posete na trgu pre sastanaka Putina i Kim Džong Una, lidere je radosno dočekalo oko 10.000 ljudi, javlja Telegram kanal "Solovjov".

Sudeći po kadrovima koji dolaze iz Severne Koreje, izgleda kao da je čitav Pjongjang izašao da dočeka Vladimira Putina.

Kako je primetio ruski novinar Pavel Zarubin, na ulicama glavnog grada se dužinom 30 kilometara, koliko je Putin danas prešao do trga gde se sastao sa Kim Džong Unom, sa obe strane trase nalaze ljudi koji su izašli da pozdrave ruskog lidera.

Razgovor u četiri oka i promena plana

Vladimir Putin i Kim Džong Un su se odvojili od delegacija i razgovarali u nešto neformalnijoj atmosferi, jedan na jedan, uz prisustvo prevodioca i bez medija.

Došlo je do promena u planu Putinove posete – zbog toplog letnjeg dana, ruski lider ostaće sa severnokorejskim kolegom u zatvorenom prostoru, sakriven od sunca, iako je prvobitni plan bio da borave napolju.

"Trebalo je da izađemo napolje, ali tamo je sada baš vruće", rekao je Kim Džong Un.

Na kraju razgovora iza zatvorenih vrata se očekuje potpisivanje zajedničkih dokumenata posle čega će se lideri obratiti medijima.

Stoltenberg: NATO zabrinut zbog moguće ruske podrške vojnim programima S. Koreje

NATO je zabrinut zbog podrške koju bi Rusija mogla da pružiti vojnim raketnim i nuklearnim programima Severne Koreje, izjavio je šef severnoatlantske alijanse Jens Stoltenberg.

Nakon sastanka sa američkim državnim sekretarom Entonijem Blinkenom, generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg izjavio je na zajedničkoj konferenciji za novinare da rat Rusije u Ukrajini podržavaju Kina, Severna Koreja i Iran, koji svi žele da vide neuspeh Zapadne alijanse.

Južna Koreja izrazila duboku zabrinutost zbog Putinove posete

Južna Koreja saopštila je danas da je duboko zabrinuta zbog posete ruskog predsednika Vladimira Putina Severnoj Koreji, "koja dolazi u trenutku kada je Pjongjang eskalirao tenzije na Korejskom poluostrvu nizom provokacija" i zamolila je Kinu da bude konstruktivna u naporima za uspostavljanje stabilnosti na Korejskom poluostrvu.

Kako je južnokorejsko ministarstvo spoljnih poslova navelo u saopštenju, pojačana vojna saradnja Moskve i Pjongjanga nije u interesu Pekinga.

Navodi se da je Južna Koreja prenela svoj stav Kini tokom razgovora prvog zamenika južnokorejskog ministra spoljnih poslova Kim Hong-kjuna i zamenik ministra spoljnih poslova Kine Sun Vejdong u Seulu u utorak, prenela je južnokorejska agencija Jonhap.

Oči sveta uprte u Putinovu posetu Severnoj Koreji

Razgovori Putina i Kim Džong Una privukli su pažnju medija širom sveta:

"Vol stri Džonrnal": Narastajuća nuklearna i raketna pretnja koja dolazi od Severne Koreje mogla bi da isprovocira jačanje američkog vojnog prisustva u regionu, a to može da zabrine Kinu.

"Pais": Ovo je prva poseta ruskog lidera svom komunističkom susedu od 2000. godine, i ona jasno ukazuje da se zemlje zbližavaju.

"Mundo": Putin je prvi svetski lider koji je posetio Pjongjang posle žestoke izolacije severnokorejskog režima zbog pandemije.

"Global tajms": Svaka značajna saradnja između Rusije i Severne Koreje može da izazove zabrinutost, pa čak i strah Sjedinjenih Američkih Država.

Retki kadrovi sastanka Putina i Kim Džong Una

Novinar Pavel Zarubin, koji prati rusku delegaciju, deli kadrove Putinovog i Kim Cong Unovog sastanka u proširenom formatu.

Kako je naveo, očekuje se potpisivanje velikog broja važnih dokumenta, "čiji sadržaj žele da znaju mnogi zapadni političari i svetski mediji".

Spektakularan doček za Putina u Pjongjangu

Predsednik Rusije Vladimir Putin sastao se sa severnokorejskim liderom i izrazio zahvalnost za podršku DNR Koreje ruskoj politici, uključujući i po pitanju Ukrajine.

"Visoko cenimo vašu doslednu i kontinuiranu podršku ruske politike, između ostalog i po pitanju Ukrajine. Rusija vodi borbu protiv imperijalističke politike SAD koja je decenijama nametana", naglašava Putin.

Putin primetio da se Pjongjang prolepštao

Predsednik Rusije je primetio da je korejska prestonica znatno promenila zahvaljujući trudu korejskog naroda pod rukovodstvom Kim Džong Una.

"Zadivljen sam kako se Pjongjang promenio u poslednje 24. godine. Postao je mnogo lep. Da budem iskren, prijatno je gledati ga", poručio je Putin.

Vladimir Putin i Kim Džong Un nastavljaju da komuniciraju u četiri oka, rekao je pomoćnik ruskog lidera Jurij Ušakov, prenosi TASS.

Kako je Ušakov, u ovom formatu lideri država imaju priliku da razgovaraju o "najvažnijim, najosetljivijim pitanjima".

Razgovori u proširenom formatu s učešćem Putina i Kim Džong Una u širokom formatu u Pjongjangu su završeni, trajali su oko sat i po. Očekuje se sastanak u užem formatu, potpisivanje dokumenta, zajedničke izjave, svečani koncert, svečani prijem Putina u Domu Monangvan i poseta hramu RPC posvećen Svetoj Trojici.

Ruskog predsednika na putovanju prati reprezentativna delegacija. Pregovorima prisustvuju ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov, ministar odbrane Andrej Belousov, prvi potpredsednik vlade Denis Manturov, potpredsednik Vlade Aleksandar Novak, šef Ministarstva prirodnih resursa Aleksandar Kozlov, ministar zdravlja Mihail Muraško, ministar saobraćaja Roman Starojt.

U Pjongjangu su i predstavnici velikih domaćih kompanija, uključujući šefa "Roskosmosa" Jurija Borisova i Ruskih železnica Olega Belozerova.

Poslednji put kada je Putin bio u Severnoj Koreji 2000. godine, predsednik Severne Koreje je tada bio Kim Džong Il, otac sadašnjeg lidera.

Džong Un: Jačamo stratešku saradnju sa Rusijom

Severna Koreja namerava da ojača stratešku saradnju sa Rusijom, s obzirom da situacija u svetu postaje sve komplikovanija i ubrzano se menja, izjavio je severnokorejski lider na sastanku sa ruskim predsednikom.

Severna Koreja bezuslovno podržati svu rusku politiku, dodao je Kim Džong Un i potvrdio da se to odnosi i na podršku Moskvi u vezi sa Specijalnom vojnom operacijom

Rusija, prema rečima severnokorejskog lidera, ima važnu ulogu u očuvanju strateške ravnoteže u svetu.

Kim Džong Un je izrazio nadu da će tokom sastanka sa Putinom biti moguće razmeniti ideje i konstruktivna mišljenja za unapređenje saradnje i međusobne razmene u svim oblastima između dve zemlje, uključujući i međunarodna pitanja.

Putin: Pripremljen novi dokument - temelj budućih odnosa Moskve i Pjongjanga

Predsednik Vladimir Putin rekao je, otpočinjući pregovore sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom, da je pripremljen novi temeljni dokument koji će činiti osnovu odnosa Rusije i Demokratske Narodne Republike Koreje za dugi niz godina.

"Prošle godine, zahvaljujući Vašoj poseti Rusiji, značajno smo napredovali u izgradnji naših međudržavnih odnosa kakvi danas postoje", naveo je ruski predsednik.

Putin je podsetio da su prošle godine zemlje obeležile 75 godina od uspostavljanja diplomatskih odnosa, a ove godine isto toliko od zaključenja prvog međudržavnog dokumenta – Sporazuma o ekonomskoj i kulturnoj saradnji. "Kao što znate, ovaj sporazum je potpisao drug Kim Il Sung tokom svoje prve posete Moskvi", podsetio je ruski lider.

Jedan od najznačajnijih rezultata današnje posete može biti potpisivanje novog sporazuma o sveobuhvatnom strateškom partnerstvu, naveo je Putin.

Kako je objasnio pomoćnik predsednika RF Jurij Ušakov, ako dokument bude potpisan, on će zameniti osnovne dokumente, tj. Ugovor o prijateljstvu i uzajamnoj pomoći iz 1961. godine, Ugovor o prijateljstvu, dobrosusedstvu i saradnji iz 2000. godine, Deklaraciju Moskve i Pjongjanga iz 2000. i 2001. godine.

Prema rečima Ušakova, dokument je posledica duboke evolucije geopolitičke situacije u svetu i regionu i kvalitativnih promena u bilateralnim odnosima u poslednje vreme.

Ušakov je istakao da će dokument slediti sve fundamentalne principe međunarodnog prava, neće biti provokativnog karaktera i da neće biti usmeren ni protiv jedne zemlje. "Njegov cilj će biti da se obezbedi veća stabilnost u regionu severoistočne Azije", poručio je predsednikov pomoćnik.