ŠOS je korisna organizacija, koja je nakon osnivanja postepeno jačala, tako da je danas postala jedna veoma korisna organizacija za svet, poručio je predsednik Rusije Vladimir Putin, po završetku samita Šangajske organizacije za saradnju (ŠOS) u Kazahstanu.
Putin je, u razgovoru sa medijima, istakao da raste zainteresovanost za pridruživanje savezu i dodao da danas skoro polovina svih stanovnika planete pripada ŠOS-u.
"ŠOS je jedan od samostalnih centara novog multipolarnog sveta. Upravo to je ono što je privuklo učesnike organizacije i one koji žele da održavaju kontakt sa organizacijom na različitim nivoima", objasnio je predsednik Rusije.
On je podsetio da je prvobitno ŠOS nastao nakon raspada SSSR-a, kako bi se rešilo pitanje granica sa Kinom, odnosno, granična pitanja novih suverenih država i Kine, ali je, kako je dodao, organizacija u međuvremenu ojačala. Stoga "i principi koje ona deklariše takođe imaju značaj", istakao je predsednik Rusije. Jedan od takvih principa, kako je naveo, je i to da se sve članice ŠOS-a protive razmeštanju bilo kakvog oružja u svemiru.
Vlast u Kijevu je nezakonita
Odgovarajući na pitanje medija u vezi sa Ukrajinom, Putin je potvrdio da Moskva tehnički može da se obrati Radi u vezi sa ukrajinskom krizom, ali, kako je objasnio, to bi bilo "manje ili više besmisleno", budući da je Rada pod kontrolom vrha koji nezakonito drži vlast u rukama.
Predsednik Rusije je podsetio da je 2015. godine Vrhovni sud Ukrajine doneo odluku da predsednički mandat traje pet godina, te da bi u ovakvoj situaciji "svo punomoćje treba da pređe na Radu". Ipak, "ona ta svoja prava ne koristi", zaključio je ruski lider.
Prekid vatre bez postizanja dogovora nije moguć
Putin je danas ponovo govorio o eventualnom prekidu vatre i istakao par ključnih tačaka. Naglasio je da nije moguće postići prekid vatre, ukoliko prethodno ne bude postignut nepovratni dogovor sa Ukrajinom. Putin je podsetio da su Moskvu više puta prevarili od početka SVO, tako da je u jednom trenutku Rusija i pristala, na zahtev Zapada, da povuče svoju vojsku koja je bila kod Kijeva, u nadi da će i ukrajinska strana zaustaviti borbe. Ipak, to se, kako kaže, nije desilo, tako da Rusija ne može da rizikuje i neće obustaviti borbe sve dok ne počnu pregovori.
"Ukrajina nije obustavila borbe, a posle nam je rečeno da ukrajinske zvanične vlasti ne mogu da kontrolišu sve svoje oružane formacije, jer tamo postoje navodno neki koji se ne potčinjavaju centralnim vlastima. Tako nam je bilo rečeno, ništa nisam ni dodao ni oduzeo. Zamolili su nas da povučemo vojsku kako bi se stvorili uslovi za konačno postizanje mirovnog sporazuma. Mi smo to uradili, i opet smo se suočili sa prevarom. Svi dogovori koji su bili postignuti u Istanbulu su bačeni u kantu. I to se desilo više puta. Tako da ne možemo da prosto objavimo prekid vatre, nadajući se da će druga strana preduzeti neke pozitivne korake. Ne možemo da dopustimo da, nakon prekida vatre, protivnik iskoristi situaciju, poboljša svoje pozicije, naoruža se, popuni redove nasilnom mobilizacijom i spremi se za nastavak sukoba. Moramo da osiguramo da druga strana pristane da preduzme korake koji bi bili nepovratni i prihvatljivi za Rusku Federaciju. I zato je prekid vatre bez postizanja ovog dogovora nemoguć", objasnio je predsednik Rusije.
Putin je, takođe, ocenio da Moskva podržava posredovanje trećih strana u cilju postizanja mira, ali da je malo verovatno da se sukob u Ukrajini može rešiti samo putem pregovora preko posrednika.
Ozbiljno se odnosimo prema Trampovim rečima
Na pitanje da prokomentariše tvrdnju bivšeg američkog predsednika SAD Donalda Trampa da bi za kratko vreme uspeo da reši ukrajinsku krizu, Putin je kratko poručio:
"To što gospodin Tramp, kao predsednički kandidat, kaže da je spreman i da želi da zaustavi rat u Ukrajini - mi se prema tome odnosimo krajnje ozbiljno. Ne znam, naravno, kako on to planira, i to je, naravno, ključno pitanje. Ali, ne sumnjam da on to govori iskreno".
O debati Bajdena i Trampa
Na pitanje novinara da prokomentariše debatu aktuelnog i bivšeg američkog predsednika, Džozefa Bajdena i Donalda Trampa, Putin je poručio da se za Rusiju ništa nije promenilo nakon te debate. Priznao je da je odgledao njene delove, ali, kako kaže, "ne prati posebno šta se tamo dešava, a posebno ne komentare medija", jer je imao i dovoljno svog posla kojim je morao da se bavi.
"U celini, naravno, ispratio sam, posebno jer su SAD i dalje velika država sa velikim potencijalom u sferi ekonomije, bezbednosti, vojnoj sferi. SAD su stalni član Saveta bezbednosti UN. Naravno, imaju i veliki uticaj na ono što se dešava u Ukrajini. Naravno, nije nam svejedno šta se tamo dešava, ali to (debata) je njihova unutrašnja stvar", prokomentarisao je kratko Putin.
Potvrdio je i da je Moskva zainteresovana za dijalog o strateškoj stabilnosti sa Vašington, ali za to će, kako kaže, biti potrebno sačekati da se pojavi nova administracija.
"Moramo da vidimo kakav imaju plan i da li žele da razgovaraju", objasnio je Putin, uz komentar da je za ovaj dijalog potrebna "dobra volja" SAD. "S vremena na vreme dobijamo signal da (Amerikanci) žele da obnove dijalog sa nama, ali onda samo nestanu", dodao je zatim.
Ipak, Moskva je, kako je rekao, već osmislila glavne pravne principe međunarodne bezbednosti i strateške stabilnosti.