Fudbal ne ide nigde – Španija je prvak Evrope!

Fudbaleri Španije osvojili su titulu prvaka "starog kontinenta", pošto su u velikom finalu Evropskog prvenstva pobedili Englesku sa 2:1

Istorijske večeri na "Olimpijskom stadionu" u Berlinu, Španija je postala najtrofejnija Evropska reprezentacija – došla je do četvrte evropske titule.

Fudbal se ne vraća kući, ne ide, zapravo nigde - tu je gde i treba da bude. Trofej ide najboljem timu, koji je pokazao najbolji i najlepši fudbal na ovom turniru.

Španci su samouvereno ušli u finale.

Imali su loptu u nogama, igrali strpljivo i smireno, ali nisu stvarali konkretne šanse.

Naravno, tome su doprineli i Englezi, koji su u finale ušli osokoljeni pobedom nad Holandijom.

Ipak, Geret Sautgejt je odlučio da se lopta prepusti protivniku, pa su Englezi čekali priliku iz kontranapada.

Kao i na mnogim utakmicama na ovom turniru, i na ovoj je prvi deo igre žrtvovan u čast modernog fudbala – bez prilika, bez napada, bez tempa i ritma.

Na prvu dobru šansu, prvo uzbuđenje na meču, čekalo se do poslednjih trenutaka prvog dela igre.

Posle prekida, lopta je pala na nogu Fila Fodena, a fudbaler Mančester sitija je učinio jedino što je mogao – šutirao iz prve, ali pravo u Unaija Simona.

Navijači Španije su se zabrinuli na početku drugog dela igre, pošto je iz igre zbog povrede izašao Rodri. Umesto njega, zaigrao je Marin Zubimendi.

U prva tri minuta nastavka, viđeno je daleko više nego u čitavom prvom poluvremenu.

Najznačajnije, viđen je gol.

Odlična akcija Španaca, Lamin Jamal (najmlađi učesnik finala Evropskog prvenstva sa 17 godina i jednim danom) poslao je loptu sa desnog boka, na drugoj stativi je sačekao Niko Vilijams, a onda preciznim udarcem smestio u mrežu.

Iako  kapiten Hari Kejn odmah pokušao da podigne eipu i da im kaže da nastave u istom ritmu, Englezi su potpuno pali nakon primljenog gola.

Već u narednom napadu, Španci su mogli da udvostruče prednost.

Vilijams je dodao do Danija Olma, ovaj već prijemom izbacio čuvara, ali je užasno šutirao iz odlične situacije.

Španci su "osetili krv", pritisli i stvorili nekoliko prilika iz paničnih reakcija Engleza.

Alvaro Morata je jednom bio sebičan, pa zatim i neprecizan, a malo je falilo i da Niko Vilijams ponovo zatrese mrežu.

Uspeli su Englezi da se oslobode pritiska i polako počeli da preuzimaju inicijativu.

Hrabar potez je napravio Geret Sautgejt, pošto je posle sat vremena igre zamenio najboljeg strelca u istoriji – Harija Kejna, a priliku je pružio Oliju Votkinsu, koji je Englezima "čekirao" kartu za finale.

I kada su Englezi izgledali opasnije, Španija je mogla do do drugog gola.

Munjevita kontra, Jamal se namestio i lepo šutirao, ali je Džordan Pikford odlično reagovao i sačuvao mrežu.

Sautgejt je napravio još jednu značajnu izmenu – izveo je Kobija Mejnua, a uveo Kola Palmera.

Fudbaler Čelsija je, samo tri minuta kasnije, vratio Englesku u život.

Belingem je odložio loptu za Palmera, a ovaj preciznim i dovoljno snažnim udarcem sa distance, pogodio sam ugao Simonovog gola i doneo izjednačenje.

Sasvim očekivano, nakon izjednačenja, manje su rizikovali i jedni i drugi.

Sporiji ritam je umalo prekinuo golom Jamal u 82. minutu, ali je Pikford još jednom odlično reagovao i sačuvao gol.

Drama je dostigla vrhunac u 87. minutu, kada je Španija došla do nove prednosti – Kukurelja je ubacio loptu pred gol, Mikel Ojarzabal, još jedan igrač koji je u nastavku dobio priliku, skrenuo je loptu u mrežu i doveo Španiju nadomak novog trofeja.

Engleze je malo delilo od novog izjednačenja. Zaista malo – nekih desetak centimetara.

Deklan Rajs je šutirao glavom posle prekida, Simon je odbranio, a onda je Mark Gueji pokušao glavom, ali je Dani Olmo na gol liniji zaustavio loptu.

Četiri minuta sudijske nadoknade nije bilo dovoljno Englezima da dođu do izjednačenja, pa će "gordi albion" morati da nastavi sa čekanjem prvog evropskog trofeja.

Jamal je proglašen za najboljeg mladog fudbalera šampionata, dok je Rodri odneo pehar namenjen najboljem igraču.

14. jul 2024 • 22:53

Kraj meča, Španija je šampion Evrope

Španija je savladala Englesku u finalu sa 2:1. "Crvena furija" je novi šampion Evrope!

Igraće se još četiri minuta

Sudijska nadoknada iznosi četiri minuta.

90' - Nema gola, Olmo sa gol linije skida loptu glavom

U dva navrata Englezi su već videli loptu u golu, ali je prvo Simon odbranio jedan udarac glavom, a potom Dani Olmo skida loptu sa gol linije.

87' - GOL! Ojarzabal donosi Španiji vođstvo

Iz ne toliko obećavajuće situacije, Kukurelja je "opalio" po lopti i ispostvilo se kao odlična odluka, jer je uputio oštar centaršut u peterac rivala. Tamo je Ojarzabal bio na pravom mestu i desnom nogom sprovodi loptu u gol.

Španija vodi protiv Engleske 2:1.

82' - Neverovatan promašaj Jamala, odnosno odbrana Pikforda

Maestralan napad Španaca, Olmo i Vilijams su razmenili dodavanja, proigrali Jamala, koji neometano šutira levom nogom unutar šesnaesterca. Još jednom Pikford sjajno reaguje i brani.

73' - GOL! Palmer donosi Englezima izjednačenje

Samo par minuta po ulasku u igru, Palmer levom nogom plasira loptu u mrežu.

Saka je probio po desnoj strani, progirao Belingema, ovaj inteligentno odložio do Palmera, čiji udarac završava u mreži.

Španija - Engleska 1:1.

70' - Na terenu je Palmer

Sautgejt uvodi Kola Palmera, umesto Kobija Mejnua.

67' - Izlazi i drugi kapiten, Ojarzabal menja Moratu

De la Fuente iz igre izbacuje jedinog klasičnog napadača Alvara Moratu, a umesto njega ulazi  ofanzivni vezista Mikel Ojarzabal.

66' - Pikford čuva Engleze, Jamal umalo strelac

Olako su Španci izgradili akciju i priliku za gol, Jamal je namestio loptu na levu nogu i šutirao nisko, a Pikford je krajnjim naporima odbranio taj udarac.

64' - Belingem preti, ostaje 1:0 za Španiju

Sjajno se zagradio, "otresao" rivale i prihvatio loptu Džud Belingem, izgradio sebi poziciju za šut, ali je uputio udarac pored gola Španije.

61' - Sautgejt vadi Kejna, u igri je Votkins

Kapiten i lider Engleske Hari Kejn, već u 61. minutu napušta teren. Selektor Engleske u igru je ubacio Olija Votkinsa, heroja polufinala protiv Holandije.

56' - Španija u naletima, Morata i Vilijams umalo strelci

Nove dve šanse za "furiju" i to u kratkom razmaku. Prvo je Jamal uposlio Moratu, koji izbija sam pred Pikforda, ali njegov lob udarac nije bio precizan, ali ni jak. Minut nakon toga, Vilijams je šutirao sa ivice šesnaestrca, ali je lopta otišla pored gola Engleske.

49' - Olmo ne koristi izglednu šansu

Malo je nedostajalo da Španija postigne dva gola u razmaku od dva minuta. Vilijams je fantastično proigrao Olma, koji je šutirao levom nogom pored gola Engleske.

Imao je Olmo odličnu poziciju i šansu za pogodak.

47' - GOL! Španija vodi, Vilijams matira Pikforda

Na samom startu drugog poluvremena, Španija stiže do gola.

Ruiz i Karvahal su dobro razmenili dodavanja i uposlili Jamala. Ovaj šalje pas u "srce" šesnaesterca rivala, tamo Olmo propušta loptu do Vilijamsa, koji iz prvog dodira šutira i matira Pikforda.

46' - Nastavljen je meč, Španija bez Rodrija u nastavku

Počelo je drugo poluvreme u Berlinu.

Selektor Španije De la Fuente, odlučio je da u drugom poluvremenu uvede Zubimendija i to umesto Rodrija, koji zbog povrede nije mogao da nastavi meč.

Poluvreme: Španija - Engleska 0:0

Nakon prvih 45 minuta fudbala, rezultat se nije menjao, pa se na pauzu ide sa 0:0.

45' + 1' - Foden u najboljoj prilici na meču, Simon brani

Englezi su imali najkonkretniju šansu na meču, pošto su zapretili nakon prekida i centaršuta Rajsa. Lopta je stigla do Fodena na drugoj stativi, čiji udarac brani golman Španije Unai Simon.

45' - Rodri blokira Kejna

Englezi umalo kažnjavaju grešku Danija Karvahala, brzo je Belingem proigrao Kejna, a udarac engleskog napadača blokirao je u poslednjem trenutku Rodri.

40' - Rasplamsava se borba, Englezi prete iz tranzicije

Engleska je svesno prepustila loptu Španiji, a svoje šanse "gordi Albion" traži u tranziciji. Umalo da u jednoj takvoj situaciji, Stouns stvori izgledniju šansu. Ipak, reagovala je odbrana "furije".

31' - Faulovi na sve strane, Olmo sankcionisan

Sudar Olma i Rajsa rezultovao je žutim kartonom ovoga puta za igrača Španije.

25' - Prvi karton, Kejn opomenut

Engleski napadač je u padu neoprezno startovao, zbog čega mu sudija Leteksije pokazuje žuti karton.

13' - Prvi šut, Pikford bez posla

Prvo je Vilijams probao da probije u situaciji jedan na jedan sa Stounsom, ali je defanzivac Engleske intervenisao u korner.

Nakon udarca iz ugla, Le Norman je pokušao akrobatski, ali je lopta otišla daleko pored gola.

10' - Velika borba, bez uzbuđenja

Španci imaju znatno više loptu u svojim nogama u uvodnih 10 minuta (78 odsto), ali za sada ne uspevaju da kreiraju izgledniju šansu. Englezi se disciplinovano brane.

1' - Počeo je meč

Sa centra kreću Englezi, a francuski arbitar označava početak finala Evropskog prvenstva.

Poslednje pripreme pred meč

Igrači obe ekipe su na terenu "Olimpijskog stadiona" u Berlinu. U toku je poslednje zagrevanje pred početak meča...

Francuz deli pravdu

Finalni meč sudiće francuski arbitar Fransoa Leteksije. Pomoćnici uz aut liniju biće mu zemljaci Siril Munjije i Mehdi Rahmuni. Četvrti sudija biće Poljak Šimon Marčinjak, dok će u VAR sobi biti Francuz Žerom Brisar.

Englezi neubedljivi

Engleska je stigla do finala iako je od početka turnira igrala prilično loše i neubedljivo.

Na startu je minimalno savladala Srbiju, zatim je vezala dva remija protiv Danske i Slovenije, a u osmini finala se spasila ispadanja od Slovačke spektakularnim golom "makazicama" Džuda Belingema u petom minutu nadoknade.

Zatim je Švajcarce eliminisala boljim izvođenjem penala, a u polufinalu je pobedila Holandiju golom rezerviste Olija Votkinsa u 90. minutu.

Španci u formi

Španija je, bez sumnje, selekcija koja je najviše pokazala na Evropskom prvenstvu. Jedina je okončala grupnu fazu sa maksimalnim učinkom, a u nokaut fazi je redom rušila Gruziju, Nemačku (posle produžetka) i Francusku.

Tradicija na strani Engleza

Tradicija je na strani Engleske koja ima 14 pobeda u 27 odigranih mečeva. Španija je pobedila deset puta, a u tri navrata je susret završen nerešenim ishodom.

U poslednjem takmičarskom meču dve selekcije Engleska je u oktobru 2018. godine kao gost u Ligi nacija pobedila 3:2.

Borba za istoriju

Utakmica na "Olimpijskom stadionu" biće istorijska jer će nakon nje "crvena furija" postati najtrofejnija selekcija "starog kontinenta" sa četiri pehara, ili će "gordi albion" prvi put postati najbolji u Evropi.

Španija je bila prvak Evrope 1964, 2008. i 2012. godine, a Engleska je pre tri godine poražena u finalu kod kuće od Italije na penale.