Četvrtog dana takmičenja na Olimpijskim igrama navijači Srbije slave prvu osvojenu medalju u Parizu - i to onu najsjajniju. Najbolji plivači Srbije Andrej Barna i Velimir Stjepanović nisu uspeli da se domognu finala trke na 100 metara slobodno. Vaterpolisti i odbojkaši doživeli ubedljive poraze, obraz kolektivnim sportovima osvetlali basketaši Srbije ubedljivom pobedom protiv Amerikanaca
Dan IV: Srbija osvojila zlato u streljaštvu, plivači bez finala, basketaši "odrali" AmereGetty © Charles McQuilla

Četvrtog dana takmičenja na Olimpijskim igrama u Parizu, reprezentativci Srbije u streljaštvu Zorana Arunović i Damir Mikec osvojili su zlatnu medalju u miks disciplini 10 metara vazdušni pištolj i to pošto su u poslednjoj seriji uspeli da nadmaše rivale iz Turske, Ševal Ilajdu Tarhan i Jusufa Dikedža.

Reprezentativka Srbije u veslanju Jovana Arsić bila je peta od šest takmičarki u svojoj četvrtfinalnoj grupi u skifu, čime se plasirala u C/D polufinale.

Vaterpolo reprezentacija Srbije doživela je katastrofalan poraz od Australije rezultatom 8:3 i tako zakomplikovala svoju situaciju nakon startne pobede protiv Japana.

Veslači Nikolaj Pimenov i Martin Mačković nisu uspeli da se plasiraju u finale dubl skulu, pošto su u prvoj polufinalnoj grupi osvojili četvrto mesto rezultatom 6:17,35 minuta.

Plivači Velimir Sjepanović i Andrej Barna plasirali su se u polufinale na 100 metara kraul, ali nisu uspeli da se domognu finalne trke – Barna zauzeo ukupno 14. mesto, Stjepanović 16.

Odbojkaška reprezentacija Srbije izgubila je od selekcije Slovenije 0:3 u meču drugog kola grupe A. U prvom kolu, odbojkaši su izgubili 2:3 od olimpijskih šampiona – Francuske.

Reprezentativci Srbije u basketu 3x3 bili su raspoloženi protiv selekcije SAD u meču prvog kola – ostvarili su ubedljiv trijumf 22:14.

• 30. jul 2024 • 22:32

22:32

Basketaši Srbije održali lekciju Amerima

Pobeda Srbije - 22:14!
    Dve vezane dvojke za kraj - Majstorović i Stojačić donose srpskom timu prvu pobedu na olimpijskom turniru!

Srpski tim u seriji - 18:14
    Potpuno su stali Amerikanci, dok "orlovi" lete po terenu i dolaze do ubedljivog vođstva.

Srbija vodi 13:11
    Sjajnom odbranom basketaši Srbije dolaze do preokreta. Stojačić je strašnim zakucavanjem uz faul podigao publiku na noge.

SAD vode 9:10
    Dvojkom Brankovića Srbija je povela, ali Amerikanci još jednom vraćaju prednost na svoju stranu. Tajm-aut.

I dalje vode Amerikanci - 7:8
    Imao je protivnik tri poena prednosti ali se Srbija vraća u igru.

Početna prednost za Amere - 4:5
    Veliki broj faulova na početku meča. Srbija poentira pod košem, Amerikanci sa distance.

Počeo je meč
    Napadom Srbije počeo je poslednji meč dana na turniru u basketu.

Basketaši Srbije počinju svoj nastup na olimpijskom turniru, a protivnik u prvom kolu je selekcija SAD.

• 20:44

Barna i Stjepanović ostali bez plasmana u finale

Velimir Stjepanović i Andrej Barna nisu uspeli da se plasiraju u finale trke na 100 metara slobodnim stilom na Olimpijskim igrama.

Barna je bio sedmi u svojoj polufinalnoj trci - 48.11, čime je zauzeo ukupno 14. mesto.

Stjepanović završio kao osmi u svojoj trci - 48.78, što je najslabiji rezultat od 16 polufinalista.

Najbolje vreme u polufinalu imao je Kinez Pan Džanle, koji je 100 metara isplivao za 47.21 sekundi.

• 17:00

Ubedljiv poraz odbojkaša od Slovenije - 0:3

Bez previše problema Slovenija privodi meč kraju - 19:25
    Zaslužena pobeda Slovenije od 3:0, nisu srpski odbojkaši uspeli da pruže ni približno koliko mogu, što je protivnik umešno iskoristio i došao do ubedljivog trijumfa.

Slovenija grabi ka pobedi - 16:20
    Još jednom su srpski odbojkaši dozvolili protivniku da se odlepi, pa Slovenci ponovo u završnicu seta ulaze sa četiri poena prednosti. Samo, ovoga puta će biti kraj.

Izjednačeno u trećem setu - 10:10
    Imala je Srbija prednost na samom startu trećeg seta, ali sada je rezultat izjednačen.

Slovenija osvaja i drugi set - 19:25
    Igrali su dobro srpski odbojkaši, a onda samo stali u jednom trenutku i dozvolili protivniku veliku seriju, koju su Slovenci umeli da pretvore u vođstvo od 2:0 u setovima.

Veliki preokret Slovenaca - 15:16
    Ispustila je Srbija četiri poena prednosti, pa sada Slovenija ima minimalno vođstvo.

Srbija vodi na startu drugog seta - 10:6
    Mnogo angažovanija igra srpskog tima u polju donosi i prednost od četiri poena na startu drugog dela igre.

Slovenija osvaja prvi set 21:25
    Bolja igra protivnika u prvom setu donela je i rezultat - Slovenci su sigurniji u prijemu, precizniji u napadu i ne dozvoljavaju srpskom timu lake poene. Zakazao je i blok Srbije, ali ovo je tek početak.

U završnicu prvog seta Slovenija nosi dva poena prednosti - 16:18
    Izuzetno izjednačen prvi set - Srbija je došla do izjednačenja, ali Slovenci ponovo stiču dva poena prednosti.

Slovenci vode 10:11 u prvom setu
    Nešto bolji početak slovenačke selekcije, koja ima minimalnu prednost na startu prvog dela igre.

Počeo je meč odbojkaša Srbije i Slovenije, u okviru drugog kola u Grupi A.

• 11:40

Plivanje: Stjepanović i Barna se plasirali u polufinale na 100 kraul!

Stjepanović je u osmoj, a Barna u devetoj kvalifikacionoj grupi.

Velimir Stjepanović je u svojoj kvalifikacionoj grupi zauzeo peto mesto sa rezultatom 48,40. To je trenutno ukupno peti rezultat, pa ima dobre šanse da se plasira u polufinale.

Andrej Barna je četvrti u svojoj kvalifikacionoj grupi sa 48,34 i izvesno je da će biti u polufinalu.

Obojica srpskih plivača su u polufinalu Olimpijskih igara. Andrej Barna je imao ukupno 10. vreme, dok je Velja Stjepanović bio na deobi 13. mesta.

• 11:25

Pimenov i Mačković u B finalu dubl skula

Veslački dvojac u sastavu Nikolaj Pimenov i Martin Mačković zauzeli su četvrto mesto u polufinalnoj trci dubl skula i tako se plasirali u B finale koje ih očekuje u četvrtak, 1. avgusta.

• 11:06

Zasijalo zlato i orila se himna "Bože pravde" u Parizu! (VIDEO)

Srpski reprezentativci u streljaštvu Zorana Arunović i Damir Mikec dobili su zlatne medalje za trijumf u miksu u disciplini 10m vazdušni pištolj. U Parizu se prvi put (sigurno ne i poslednji), orila naša himna "Bože pravde".

• 10:32

Vaterpolo: Srbija - Australija 3:8 (0:1, 1:5, 0:1, 2:1)

Srbija je doživela katastrofalan poraz u drugom kolu Olimpijskih igara pošto je Australija upisala ubedljiv trijumf.

KRAJ MEČA: Australija je razbila Srbiju 8:3!

3:8 - Čarli Nigis razornim udarcem prekida ovu kratku seriju "delfina".

3:7 - Nikola Dedović uspeva da zatrese mrežu.

2:7 - Mandić ublažava zaostatak golom iz peterca, njegov drugi gol na meču.

- Kraj treće četvrtine, i ova pripada Australiji rezultatom 1:0, pa je njihova prednost još veća.

1:7 - Pavilar je ponovo strelac i to ovog puta iz peterca posle faula naših defanzivaca.

- Kraj druge četvrtine, Australija vodi 6:1 na poluvremenu i biće izuzetno teško "delfinima" da se vrate rezultatski u ovaj meč.

1:6 - konačno gol Srbije i to Dušana Mandića, na 46 sekundi pre kraja druge deonice. Ali prethodno je Birns postigao svoj drugi gol, pa je u jednom trenutku bilo i 6:0 za Australiju.

0:5 - Nastavlja se potop Srbije, Pavilar postiže i treći gol na meču. Ništa ne uspevaju "delfini" da urade kako treba danas.

0:4 - potpuni raspad Srbije, sada i gol Mersepa u kontri Australije na 2:27 do poluvremena. Kakav potop olimpijskih šampiona...

0:3 - Australija stiže do novog gola, opet Pavilar, a Srbija deluje da je u nokdaunu.

0:2 - Neverovatno, Srbija prvo nije iskoristila napad sa igračem više, a to sada kažnjava Australija do golom Birnsa udvostruči prednost.

0-1: Crveni karton za Lahlana Edvardsa zbog namernog faula i udarcem glavom nad Savom Ranđelovićem.

- Kraj prve četvrtine, Australija vodi 1:0 i to iskoristivši napad sa igračem više.

0-1: Ne pogađa Ćuk, pre toga ni Mandić ni Rašović. Slaba realizacija "delfina" do sada.

0-1: Australija stiže do vođstva posle tri i po minuta igre golom Luka Pavilara.

• 09:30

Streljaštvo: Mikec i Arunović OSVOJILI ZLATNU MEDALjU!

Srbija je u ponedeljak saznala da ima prvu medalju "u džepu", a Zorana Arunović i Damir Mikec u disciplini vazdušni pištolj 10 metara biju bitku za zlato. Rivali su im turski tandem Ilajda Seval Tarhan i Jusuf Dikedž.

PRENOS MEČA:

- PETNAESTA SERIJA: ZLATO ZA SRBIJU, ZORANA ARUNOVIĆ I DAMIR MIKEC SU POBEDILI! NA KRAJU 20.1 SPRAM 19.3, SRBIJA SLAVI!

- ČETRNAESTA SERIJA: Odlično, 14-14, jer je Srbija pobedila 21.3 spram 20.3! Gledaćemo odlučujuću seriju!

- TRINAESTA SERIJA: I opet Turci pobeđuju, 20.3 spram 20.0. Zamalo, ali Turska ima meč-loptu i vodi 14-12. Sada je težak zadatak pred našim tandemom.

- DVANAESTA SERIJA: Turska izjednačava na 12-12, jer su ovu partiju dobili 20.7 spram 20.0. Dobro su naši pucali, ali Turci su bili sjajni.

- JEDANAESTA SERIJA: Srbija vodi 12-10 posle velikog kiksa Turkinje i samo 7.3 kruga. Na kraju 19.8 za Srbiju spram 18.1 za Tursku.

- DESETA SERIJA: Još jedna partija za Srbiju, 20.4 kruga spram 19.7 koliko su imali Turci. Sada je konačno izjednačeno, 10-10, a igra se do 16!

- DEVETA SERIJA: Partija za Srbiju 20.1 spram 19.2, odličnih 10.8 je pucala Zorana Arunović. Sada je rezultat 10-8 za Tursku.

- OSMA SERIJA: Turska pobeđuje 20.9 spram 19.1, pa je sada 10-6 za Tursku. Kod naših oboje ispod 10.0, a kod Turaka oboje preko tog učinka.

- SEDMA SERIJA: Još jedna partija za Srbiju, 20.5 spram 20.0. Odlično sada pucaju i Mikec i Arunovićeva. Rezultat je 8-6 za Tursku koja traži tajm-aut.

- ŠESTA SERIJA: Odlično, Srbija smanjuje na 8-4 jer je Zorana pogodila 10.5, a Mikec 9.7 krugova. To je 20.2 spram 19.9 Turske.

- PETA SERIJA: Turska sada 19.4 u ovoj seriji, a Srbija samo 17.5 krugova. Nije urodio plodom ovaj tajm-aut, pa je 8-2 za Tursku.

- ČETVRTA SERIJA: Sada opet Turska pobeđuje i to sa fenomenalni 21.3, dok je Srbija imala 20.7 krugova. To je 6-2 za Tursku.

- TREĆA SERIJA: Opet minimalna pobeda Turske od 0.1 krug, pa sada Turci vode 4-2.

- DRUGA SERIJA: Turska izjednačava na 2-2 jer su dobili ovu seriju 19.9 spram 19.8. Slabiji hitac Mikeca, samo 9.6 krugova.

- PRVA SERIJA: Srbija je imala 19.0 bodova, a Turska 18.3. Tako da je 2-0 za Srbiju posle prve runde.

- Vazdušni pištolj mora da bude težine od 1,5 kilogram, a puca se peletima veličine 4,5 milimetara. U toku je zagrevanje pred početak finala.

- Sada su srpski i turski takmičari izašli na borilište.

- Indija je osvojila bronzu pobedivši Južnu Koreju 16:6, sve vreme su bolje pucali, a sada na red dolaze Srbija i Turska. Turci su bili bolji u kvalifikacijama.

Pravila su da se igra do 16 bodova, a u svakom krugu, takmičari pucaju po jednom i koja ekipa ostvari bolji učinak, dobija dva poena. Ukoliko su ekipe izjednačene, obe ekipe dobijaju po jedan bod.

• 09:29

Veslanje: Jovana Arsić bez A i B polufinala

Jovana Arsić nastupa u skifu na 2.000 metara, a ona će se takmičiti u trećem četvrtfinalu.

- U samom finišu trke, Arsićeva je pala sa trećeg na peto mesto, pa se Arsićeva nije plasirala u A i B polufinala, već će ići u C i D polufinala.