Hrvatska šokirala Brazil, "vatreni" nakon penala eliminisali prvog favorita

Fudbalska reprezentacija Hrvatske eliminisala je selekciju Brazila nakon boljeg izvođenja penala 1:1 (4:3) i tako se plasirala u polufinale Svetskog prvenstva u Kataru. Protivnik u polufinalu biće im bolji iz duela Argentine i Holandije

Hrvatska fudbalska bajka se nastavlja, a ni premoćni Brazil nije mogao da je zaustavi, pošto su nakon penal serije, "vatreni" bili uspešniji, za veliko slavlje povodom plasmana u polufinale Svetskog prvenstva u Kataru.

Trend koji su započeli na Mundijalu u Rusiji, izabranici Zlatka Dalića nastavili su i u Kataru, pošto su novu istorijsku pobedu zabeležili nakon produžetaka i penala.

Nije tako delovalo većim tokom meča, pogotovo ne kada je na tri minuta do kraja produžetaka, južnoamerička selekcija imala prednost.

Ipak, gol Petkovića koji je izborio penal seriju, a onda hladnokrvnost izabranika Zlatka Dalića u istim, presudio je Brazilu i eliminisao ga sa Svetskog prvenstva.

Brazil je čitavim tokom meča bio željan igre, golova i pobede, ali je golman Hrvatske Livaković bio na vrhuncu zadatka i odigrao meč karijere.

Prvih 45 minuta proteklo je u odmeravanju snaga i rovovskoj borbi na sredini terena za svaku loptu.

Hrvatska je prvu i jedinu šansu u tom delu meča imala u 13. minutu, kada je Perišić u petercu lošije zahvatio loptu, dok je Brazil prilike za gol imao preko Vinisijusa i Nejmara.

Drugo poluvreme proteklo je potpuno u znaku "karioka", koji su na sve načine pokušavali da pronađu rupu u odbrani rivala i nekako savladaju Livakovića.

Ređali su se pokušaji Nejmara, Antonija, Rišarlisona, Pakete, ali je Livaković "začarao" svoju mrežu, koja je nakon 90 minuta ostala netaknuta.

Meč je otišao u produžetke, druge zaredom koje su fudbaleri Hrvatske odigrali na ovom prvenstvu.

Nije se to previše odrazilo na njihovo fizičko stanje, pošto je i u dodatnih pola sata, Hrvatska izgledala praktično isto. Disciplinovano, organizovano i požrtvovano.

Brazil je imao loptu u nogama, stvarao prilike, ali se dobrano mučio da dođe do vođstva.

To se napokon desilo u nadoknadi prvog produžetka, kada su sjajnu akciju i dupli-pas odigrali Paketa i Nejmar, a zvezda "karioka" i PSŽ-a morala je da zaobiđe i golmana rivala, kako bi potom "zakucala" loptu u mrežu.

Delovalo je da će to biti dovoljno za pobedu Brazila, ali tako se nisu pitali fudbaleri Hrvatske, konkretno Dinamo Zagreba.

Kontra napad "vatrenih", Oršić je probio po levoj strani, poslao povratni pas ka Petkoviću, koji uz pomoć bloka, matira Alisona za pravi šok na tribinama.

Hrvatska je došla do izjednačenja, koje je ostalo na snazi do kraja produžetka, pa je meč otišao u penal seriju.

A tamo, desilo se ono na šta su Hrvati navikli fudbalski svet.

Četiri izvođača sa stoodstotnim učinkom, pošto su Vlašić, Majer, Modrić i Oršić maestralno izveli jedanaesterce i stavljali Brazilce na veliki pritisak.

Prvi izvođač penala za Brazil bio je mladi Rodrigo, kojeg je Livaković pročitao.

Potom su bili precizni Kazemiro i Pedro, samo da bi Markinjoš u odlučujućem penalu pogodio stativu.

Hrvatska je tako eliminisala prvog favorita za osvajanje pehara šampiona sveta i plasirala se u polufinale Mundijala u Kataru.

Tamo će za rivala imati boljeg iz duela Holandije i Argentine, koji se sastaju od 20.00 časova.

9. dec 2022 • 18:45

Gotovo je! Hrvatska je u polufinalu Svetskog prvenstva u Kataru

"Malu mrežicu" pogodio je Oršić, čime je nastavio stopostotni učinak hrvatskih fudbalera i prebacio pritisak na Markinjoša.

Fudbaler PSŽ-a i brazilske selekcije, pogodio je stativu, čime je Hrvatska pobedila Brazil u penal seriji sa 4:3.

Treća serija: Brazil - Hrvatska 2:3

Modrić je više nego rutinski postigao pogodak za Hrvatsku.

Pedro je uzvratio istom merom, te održao Brazil u životu.

Druga serija: Brazil - Hrvatska 1:2

Kao i Vlašić, Lovro Majer je po sredini postigao gol.

Prvi gol za Brazil u penal seriji postigao je Kazemiro.

Hrvatska vodi sa 2:1.

Prva penal serija: Brazil - Hrvatska 0:1

Vlašić je prvi šutirao, poslao loptu po sred gola i prevario Alisona.

Za Brazil, prvi je šutirao Rodrigo, čiji udarac brani Livaković.

Kraj drugog produžetka: Brazil - Hrvatska 1:1

Ni nakon dodatnih 30 minuta, pobednik nije poznat, pa će penal serija odlučiti prvog polufinalistu Svetskog prvenstva u Kataru.

120' - Majer pokušao da donese preokret

Pokušao je Majer da sa distance savlada Alisona, ali lopta odlazi pored gola Brazila.

117' - GOL! Hrvatska dolazi do izjednačenja, Petković pogađa za 1:1

Hrvatska je šokirala Brazil u 117. minutu, Oršić je probio po levoj strani, poslao povratni pas u šesnaesterac Brazila, a tamo Bruno Petković, uz malu pomoć bloka, matira Alisona, kojeg je uhvatio na "krivoj nozi", čime je doneo izjednačenje svojoj selekciji.

Kraj prvog produžetka: Brazil - Hrvatska 1:0

Brazil nakon dodatnih 15 minuta vodi sa 1:0, golom Nejmara u 105. minutu.

105' - GOL! Brazil napokon dolazi do vođstva, Nejmar "zakucava" u mrežu

"Karioke" su napokon savladale Livakovića i došle do gola.

Fenomenalan dupli-pas Nejmara i Pakete, a potom i finta šuta Nejmara, kojom je izbacio i Livakovića iz ravnoteže, što ga je ostavilo pred praznim golom, a Brazilac je zakucao loptu u mrežu i doneo svojoj selekciji prednost od 1:0.

103' - Brozović šutira preko gola

Hrvatska je imala izglednu poziciju za gol u 103. minutu, ali je Brozović, uprkos tome što je imao dovoljno vremena i prostora da se namesti, šutirao preko gola Brazila.

91' - Počeo je prvi produžetak

Mogu li ekipe u dodatnih pola sata da izbore pobedu, ili će meč otići u penal seriju...

Kraj regularnog toka meča: Brazil - Hrvatska 0:0

Nakon 90 minuta susreta, rezultat se nije menjao, pa meč odlazi u produžetke.

90' - Igraće se još četiri minuta

Četvrti arbitar pokazao je da će se igrati još četiri minuta nadoknade.

80' - Nova odbrana Livakovića, ovoga puta brani šut Pakete

Brazilci nastavljaju da napadaju i stvaraju šanse, ovoga puta nakon povratnog pasa Nejmara na ivicu šesnaesterca, odakle Paketa levom nogom šutira ka golu rivala, ali još jednu odbranu beleži Livaković.

76' - Livaković je svuda! Ponovo brani šut Nejmara

Po ko zna koji put, golman Hrvatske Livaković izlazi kao pobednik u izglednoj poziciji za gol, u kojoj se našao Nejmar.

Još jednom, Brazilci nisu uspeli da proture loptu iza golmana Hrvatske, pa ostaje 0:0.

66' - Brazil najbliži golu, Paketin šut brani Livaković

"Namirisao" je Paketa grešku defanzivaca Hrvatske, došao prvi do lopte u petercu rivala, šutirao, ali je ponovo golman Livaković maestralno reagovao.

55' - Nejmar preti, ponovo brani Livaković

Nova prilika za Brazil u nastavku, ovoga puta se Nejmar iskosa našao u poziciji za šut, koji brani dobro postavljeni Livaković. Ostaje 0:0.

Brazil reaguje izmenom, Antoni je ušao umesto Rafinje.

49' - Burni naleti Brazila, nema ni gola, ni penala za "karioke"

Neverovatnih uvodnih tri minuta u drugom poluvremenu, Brazil je u tri navrata pretio i umalo došao do gola.

Prvo su Brazilci tražili penal, nakon što je neko iz odbrane Hrvatske igrao rukom u svom šesnaestercu, potom je usledio šut Nejmara, koji je izblokiran, a potom i Vinisijusa, koji je odbranio Livaković.

Nakon što je intervenisala VAR tehnologija, dosuđen je ofsajd pre igranja rukom defanzivca Hrvatske.

48' - Umalo autogol Hrvatske

Dobar napad Brazila po desnoj strani, Rafinja je uposlio Militaa, usledio je centaršut u peterac, tamo je Sosa pokušao da izbije loptu, ali u tom pokušaju je malo falilo da matira svog golmana.

46' - Nastavljen je meč

Počelo je drugo poluvreme, za sada bez promena u sastavima

Poluvreme: Brazil - Hrvatska 0:0

Nakon prvih 45 minuta, promene rezultata nije bilo.

Hrvatska je jedinu šansu za pogodak imala u 13. minutu, kada je Perišić mogao da postigne gol, ali nije dobro zahvatio loptu.

Brazil sa druge strane je najviše pretio u 24. minutu, kada su Vinisijus, a potom i Nejmar stavili odbranu Hrvatske na iskušenje, ali su Gvardiol i Livaković bili na visini zadatka.

24' - Oštar start Danila, koji prvi dobija žuti karton

Izuzetno opasna igra brazilskog beka, koji je uprkos tome što je odneo loptu, zakažio po glavi i hrvatskog fudbalera, zbog čega mu je sudija Oliver dodelio žuti karton.

20' - Hrvatska se nekako odbranila

Napokon je Brazil pronašao prostor i rupu u odbrani Hrvatske, što je otvorilo prostora za dve ozbiljnije prilike.

Prvo je šut Vinisijusa u poslednjem trenutku izblokirao Gvardiol, da bi u nastavku akcije, Nejmarov udarac odbranio Livaković.

13' - Hrvati prvi prete, ostaje 0:0

Juranović je odložio za Pašalića na desnoj strani, ovaj je ubacio oštru loptu u peterac, gde je nije najbolje zahvatio Perišić, što je jedini razlog zbog kojeg se ne menja rezultat.

1' - Počeo je meč

Nakon intoniranja himni i poslednjih priprema, počeo je duel Brazila i Hrvatske.

Poznati su sastavi timova:

"Pustinjski dijamant" spreman za meč

Navijači Brazila i Hrvatske uskoro će ući na tribine "Gradskog univerzitetskog stadiona" u Dohi.

Na tribinama se očekuje nešto preko 45 hiljada gledalaca.

Pravdu na ovom meču deliće sudijska ekipa iz Engleske.

Glavni arbitar je Majkl Oliver, a pomagaće mu Stjuart Burt i Geri Besvik, dok će četvrti sudija biti Mustafa Gorbal iz Alžira.

Dosadašnji međusobni skor

"Karioke" i "vatreni" sastaće se četvrti put u međusobnoj istoriji, drugi put na Mundijalima.

Sva četiri puta slavio je južnoamerički tim, a dve pobede na Svetskim prvenstvima upisali su 2014. kada su slavili sa 3:1 i 2006. sa 1:0.

Brazil i Hrvatska otvaraju program

Južnoamerička ekipa u Kataru očigledno ima najviše ciljeve, ali će "vatreni" želeti da im pokvare planove.

Brazil je pre turnira važio za jednog od favorita za osvajanje titule šampiona sveta u fudbalu, a partijama u dosadašnjoj fazi Mundijala, status je potvrđen i pojačan.

Izabranici selektora Titea su u nekoliko navrata na šampionatu igrali najatraktivniji i produktivniji fudbal, plesali svoju sambu i krupnim koracima došli u četvrtfinale.

Učešće su započeli rutinskom pobedom nad Srbijom, u meču u kojem "orlovi" nisu imali nikakve šanse za osvajanje boda ili bodova.

Potom je usledio duel sa Švajcarskom, u kojem je Brazil odradio posao, slavio golom u završnici i obezbedio prvo mesto u grupi.

Duel protiv Kameruna, iako nije imao rezultatsku važnost, poslužio je kao opomena "kariokama", koje nisu htele i smele da dozvole poraz od 1:0.

Ipak, brzo su to zaboravili, pošto su u meču osmine finala potpuno dotukli selekciju Južne Koreje sa 4:1.

Brazil je prikazao pregršt lepih akcija, atraktivnih poteza i ono najbitnije - postigao dovoljno golova da uživa u meču i upiše bitnu pobedu za sticanje samopouzdanja pred najbitniji period turnira.

Reprezentacija Hrvatske je sa tek jednom pobedom na turniru (u regularnom periodu), uspela da prođe do četvrtfinala.

Tim Zlatka Dalića je u nokaut fazu prošao kao drugoplasirana selekcija grupe F.

Turnir su otvorili remijem bez golova sa Marokom, da bi pomenutu pobedu zabeležili protiv Kanade, koju su savladali sa ubedljivih 4:1.

Novim remijem bez golova, ovoga puta protiv Belgije, Hrvatska se plasirala u osminu finala.

Ni tu nije blistao tim "vatrenih", ali je nakon produžetaka i penal serije, uspeo da eliminiše jedno od prijatnijih iznenađenja, selekciju Japana.

Hrvatska je tako nastavila trend sa Mundijala iz Rusije, kada je pokazala fantastičnu fizičku spremu i čelične živce, te mečeve dobijala uglavnom ili nakon produžetaka, ili nakon penala.

Ipak, protiv Brazila će morati više da se potrudi nego u ostalim mečevima na turniru.