Košarkaši Srbije izgubili su u polufinalu Olimpijskih igara od selekcije SAD 91:95
Malo je nedostajalo - "Orlovi" pružili zverski otpor Amerikancima, ali ostali bez finalaGetty © Ezra Shaw

"Orlovi" su bili tako blizu pobede nad američkim košarkaškim supertimom, ali su na kraju ipak poraženi i boriće se za bronzanu medalju na Olimpijskim igrama u Parizu.

Ekipa Svetislava Pešića odigrala je fantastičan meč, imala je čak 17 poena prednosti protiv najvećih NBA zvezda, ali su Amerikanci pokazali svoj kvalitet i u poslednja tri minuta došli do velikog preokreta.

Srbija je hrabro ušla u meč i šuterskim okršajem došla do prednosti, koja je rasla sve do kraja treće četvrtine.

Jokić nije bio najefikasniji, ali je bio pravi komandant na terenu, Bogdanović pogađao teške šuteve, Avramović odigrao verovatno i najbolji meč u dresu Srbije, dok su veliki doprinos dali starteri Dobrić i Petrušev, ali i Gudurić i Micić sa klupe.

"Orlovi" su bili bolji u prve tri deonice, a na ulasku u poslednjih 10 minuta imali su 13 poena prednosti.

Srbija je igrala organizovano u odbrani, izuzetno taktički dobro, a Amerikanci su u jednom trenutku delovali potpuno zbunjeni kombinovanom odbranom i igrom sa dva centra.

Ipak, usledila je velika serija američkog tima u poslednjoj četvrtini, zasnovana na čvrstoj odbrani, dok su odgovornost na sebe preuzeli Kari, Durent i Embid.

Treba istaći da su sudije meča nebrojeno puta progledali kroz prste američkim zvezdama, ali na kraju su Amerikanci bili bolji i došli do velikog preokreta.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je nezaustavljivi Stef Kari sa 36 poena, Džoel Embid dodao je 19, a Lebron Džejms 15.

U srpskom timu Bogdan Bogdanović je postigao 20, Nikola Jokić 17 (11 asistencija), a Aleksa Avramović 15.

Srbiji je ostala borba za bronzanu medalju protiv svetskog šampiona Nemačke, dok će Amerikanci protiv domaćina Francuske pokušati da dođu do novog olimpijskog zlata.

• 8. avg 2024 • 22:47

22:47

Kraj meča, Amerikanci su pobedili 91:95

Nisu uspeli "orlovi" da dođu makar do produžetka, Amerikanci dolaze do pobede i finala Olimpijskih igara.

• 22:44

40' - Srbija prilazi na 89:91

Ušli smo u poslednji minut utakmice, a Bogdanović pogađa uz faul i sada je samo dva poena prednosti za Amerikance.

• 22:41

39' - Amerikanci dolaze do preokreta - 86:91

Dve promašene trojke Dobrića i Micića, a onda i izgubljena lopta Bogdanovića omogućile su da Amerikanci došu do potpunog preokreta.

Protivnik ima pet poena prednosti, a do kraja utakmice ostalo je 100 sekundi.

• 22:36

37' - Amerikanci dolaze do izjednačenja - 84:84

Nemaju "orlovi" ideju u napadu u poslednjih nekoliko minuta, pa Amerikanci dolaze do izjednačenja.

Pešić novim tajm-autom pokušava da prekine seriju protivnika.

• 22:34

36' - Sredina poslednje četvrtine, Srbija vodi 84:80

Dva ofanzivna skoka čuvaju prednost Srbije, ali Amerikanci daju sve od sebe da stignu vođstvo "orlova".

"Ubili" su srpski košarkaši ritam utakmice, ali Amerikanci iz minuta u minut tope naše vođstvo.

• 22:28

33' - Amerikanci ponovo prilaze - 78:73

Amerikanci su još jednom u naletu - Durent i Buker pogađaju trojke i smanjuju prednost Srbije na samo pet poena.

Serija protivnika od 10:2 na startu poslednje deonice tera Svetislava Pešića da zatraži novi tajm-aut.

• 22:21

Posle tri četvrtine Srbija vodi 76:63

Ne da Srbija prednost - i dalje "orlovi" igraju hrabro i pametno i trojkom Marka Gudurića, uz faul Vajta, ponovo beži na dvocifrenu prednost.

Avramović i Bogdanović ubacili su po 15 poena, Jokić je dodao 11, uz čak 10 asistencija.

Stef Kari je i dalje nezaustavljiv sa 27 poena, Embid je ubacio 12, a Džejms 10.

• 22:16

28' - Prilaze Ameri na 67:61

Znatno čvršća odbrana Amerikanaca u trećoj deonici - Srbija i dalje vodi, ali prednost je jednocifrena.

• 22:12

26' - Kari održava Amere u životu - 65:56

Srbija održava prednost, koja bi bila mnogo veća da Stef Kari ne igra kao u transu - najbolji trojkaš u istoriji NBA veća je ubacio 27 poena.

• 22:08

23' - Srbija čuva vođstvo - 62:50

Amerikanci su snažno ušli u drugo poluvreme, ali Srbija čuva prednost trojkama Bogdanovića i Dobrića.

U međuvremenu, tehničku grešku dobio je selektor Pešić zbog prigovora.