Piksi na panelu UEFA – presing "orlova" protiv Engleza za primer ostalim trenerima u Berlinu
"Dobili smo iscrpan izveštaj i video-analizu najvažnijih tehničko-taktičkih detalja koji su obeležili mečeve na završnom turniru u Nemačkoj", počeo je Dragan Stojković Piksi, koji je zajedno sa Stevanom Stojanovićem predstavljao Srbiju na sastanku u Berlinu.
"Sastanak je bio vrlo konstruktivan i svakako da je imalo mnogo toga da se čuje i zabeleži. Čuveni Irac Paki Boner govorio je o ulozi golmana u modernom fudbalu, koliko je važno da čitaju igru i predviđaju situacije. Mojes je pričao o odbrani, Rafa Benitez o veznom redu, Majkl O'Nil o napadačima."
Selektora naše reprezentacije posebno je iznenadio jedan statistički podatak.
"Zvuči prosto neverovatno i neobjašnjivo, na čitavom Evropskom prvenstvu nijedan gol nije postignut iz slobodnog udarca. Šalili smo se malo i postavili pitanje da li su golmani bili toliko dobri ili su igrači u živom zidu previsoki. Naravno, odgovor treba tražiti na drugoj strani jer je reč o vrlo zahtevnom tehničkom elementu i brine podatak da je sve manje igrača koji su specijalisti za golove iz slobodnih udaraca."
Susreti sa Luisom De La Fuenteom i Didijeom Dešanom, bili su prilika da se razmene mišljenja o rezultatima na startu Lige nacija.
"Sa De La Fuenteom sam više pričao o njihovoj utakmici protiv Švajcarske. Kaže da su imali mnogo problema na teškom terenu, pogotovo u trenutku kada su ostali sa igračem manje. Morao je da vadi (Lamina) Jamala i (Nika) Vilijamsa, da se orijentiše na odbranu svog gola i da iz kontri vreba priliku da zatvori utakmicu. Pohvalio je našu igru u Beogradu, to zajedništvo i činjenicu da su se igrači tokom svih 90 minuta žrtvovali jedni za druge."
Stojkoviću su prijale reči selektora aktuelnog evropskog prvaka, ali i jedan deo video-analize na zvaničnom sastanku koji se odnosio na duel sa Englezima u Gelzenkirhenu.
"Akcenat je bio na visokom presingu u određenim intervalima utakmice kada smo protivnika primorali da se povuče na svoju polovinu i da se fokusira na odbrambene zadatke. U savremenom fudbalu gde su sve ekipe fizički i taktički pripremljene na najvišem mogućem nivou, nijanse određuju razvoj situacije na terenu.
"Ako stvoriš pet šansi, dve moraš da realizuješ. Ako stvoriš dve, jedna mora da završi u golu. I to je suština. Gledao sam u utorak uveče utakmicu Real – Štutgart, kada vidite rezultat, pomislite da je sve bilo rutinski, a nije tako. Nemci su igrali i stvarali šanse, a Real davao golove i pobedio."
Pored Roberta Mančinija i Joakima Leva, specijalni gost na sastanku u Berlinu bio je Arsen Venger, koji u FIFA obavlja ulogu šefa globalnog razvoja fudbala.
"Svaki susret sa Vengerom izaziva posebne emocije. Sedeli smo sat vremena i razgovarali o mnogim temama, igri, sistemima… Složili smo se da je tehnika i dalje jedan od najvažnijih elemenata u fudbalu. Kada imaš igrača koji nema problema sa prijemom lopte, mnogo ti je lakše da razvijaš igru. Pogledajte Španiju, nemaju slabu kariku u timu, svi su fantastično potkovani tehničkim kvalitetima i onda je protok lopte besprekoran. Zato i jesu evropski šampioni."
Bilo je priče i promeni formata u Uefinim takmičenjima.
"Meni se dopada novi format Lige šampiona. Imate veći broj mečeva protiv atraktivnih rivala i više mogućnosti da dođete do željenog rezultata. Jasno je da će veliki opet voditi glavnu reč, ali ni mali nisu bez šansi. Sa tri pobede mogu da se nadaju proleću u Evropi. I ovim putem poželeo bih našim predstavnicima Crvenoj zvezdi i TSC mnogo uspeha na međunarodnoj sceni."
Stojkovića je zatekla vest o smrti Salvatorea Skilaćija i on se prisetio sjajnih partija popularnog "Totoa".
Direktor A reprezentacije Srbije Stevan Stojanović je takođe učestvovao u panelu.
"Meni je naročito interesantan bio deo sastanka sa direktorima nacionalnih selekcija na kojem se pričalo o sistemima i metodama rada sa mlađim kategorijama", kazao je Stojanović.
"Apostrofirani su primeri nekih zemalja koje su uporedo sa rezultatima u nižim uzrastima, uspeli da izbace veliki broj igrača za seniorsku reprezentaciju. Takođe je zanimljiva lista igrača koji su znali da bljesnu na nekom velikom takmičenju, a onda im se gubio trag ili su imali mnogo uspona i padova u karijeri."
Na njega je najveći utisak ostavilo gledišta čuvenog Vengera.
"Insistira na tome da decu do 17. godine treba pustiti da igraju fudbal, da uživaju u igri. Surovo je ako ih opteretite brojkama i takmičarskim rezultatom, ako im pored njihovih redovnih obaveza nametnete dodatne treninge sa fitnes trenerima i drugim stručnjacima. Ukazao je na činjenicu da dete za koje se plati ogroman novac nema slobodu da se normalno razvija, već odmah ulazi u mašinu i većina njih nestane sa velike scene. Naravno, svestan je i on kako stvari funkcionišu u slabije razvijenim fudbalskim zemljama, da klubovi žive od prodaje igrača, da treneri zavise od rezultata i nemaju vremena da se bave sazrevanjem talenata. Ali apeluje da u svemu treba imati meru."
Bilo je i konkretnih primera.
"Holanda su iskoristili kao pozitivan primer. Pojavio se u Moldeu, skrenuo pažnju na sebe, pa prešao u Salcburg i dodatno usavršio svoj talenat i potencijal. Posle toga nije hteo odmah u veliki klub, već je napravio međukorak u Dortmundu i kada je potpisao za Siti, stigao je kao definitivno formiran igrač u svim aspektima svoje ličnosti. Zato mu i nije bilo teško da se sa 23 godine uklopi u veliku sredinu i odmah postane ključni igrač najjačeg tima u najkvalitetnijoj ligi na svetu", zaključio je Stojanović.