Francuzi iskoristili šanse i izborili novo finale, hrabri Maroko pao u polufinalu

Fudbalska reprezentacija Francuske plasirala se u finale Svetskog prvenstva u Kataru, pošto je u polufinalu savladala selekciju Maroka sa 2:0 (1:0). Francuska će u finalu igrati protiv Argentine

Marokanska bajka na Svetskom prvenstvu u Kataru je završena.

Selekcija Francuske iskoristila je svoje šanse u sedmom polufinalu u svojoj istoriji, postigla golove na vreme i upisala novu pobedu, čime je eliminisala afričku selekciju i izborila šansu da brani pehar namenjen šampionu sveta u fudbalu.

Daleko od toga da je Maroko potpuno nadigran i da će što pre želeti da zaboravi polufinalni susret, čak nasuprot.

Francuska je uspela da opravda status favorita, ali je u veoma zanimljivom i neizvesnom meču, uz dosta muke slomila otpor rivala.

U velikoj meri "trikolorima" je pomogao rani pogodak Tea Ernandeza.

Već u petom minutu je levi bek Francuske bio na pravom mestu, naleteo na odbitak šuta Kilijana Mbapea i smestio loptu iza leđa golmana Bonoa.

Očekivalo se da će rano primljeni gol, "ubiti" igru, zamisao i želju Maroka, poptunog autsajdera u ovom meču, ali to nije bio slučaj.

Maroko je uspeo brzo da se trgne i zaigra bolji fudbal.

Samo četiri minuta nakon primljenog gola, Maroko prvi put ozbiljnije preti, bilo je to u režiji Unahija, čiji udarac sa ivice šesnaesterca, uspešno brani Ljoris.

Igrao se 17. minut kada je Francuska vrlo lako mogla da duplira svoju prednost, ali je udarac Žirua pogodio stativu.

U 36. minutu je Francuska propustila dve izgledne prilike, u kojima su se našli prvo Mbape, a potom i Žiru.

Umalo da se to obije o glavu izabranicima Didijea Dešama, pošto je u 45. minutu umalo viđen gol turnira u izvedbi Marokanaca.

Nakon kornera, lopta je stigla do Amalaha, koji je "makazicama" umalo postigao gol, ali je Ljoris vrhovima prstiju odbio loptu do stative, koja je bila saveznik gola Francuske, te se na poluvreme otišlo sa rezultatom 1:0 za "trikolore".

Pored rezultata, veliki peh za Maroko bile su povrede nekih od ključnih igrača.

Kapiten Sais je zbog povrede teren napustio u 20. minutu, a u 46. Maroko je ostao i bez Mazrauija.

U drugom poluvremenu selektor Maroka je iz igre izveo i ostale ključne igrače svoje selekcije, pošto su izašli En Nesiri, Bufal i Amalah.

Maroko je u drugom delu utakmice nastavio da pritiska rivala na njegovu polovinu i pokušava da stvara šanse.

Ipak, odbrana Francuske uglavnom je izlazila na kraj sa tim naletima, ipak uz više nego raspoloženog golmana Ljorisa.

Dešamov tim svesno je prepustio rivalu posed i čekao svoje šanse iz kontri, brzih tranzicija i individualnih majstorija.

Selektor Francuske je dobrim izmenama, "osvežio" svoj napad i to se brzo odrazilo na rezultat.

Igrao se 80. minut, kada je Francuska postigla drugi gol i tako praktično rešila pitanje pobednika.

Veoma sličan scenario se odvio, kao kod prvog gola evropske reprezentacije.

Mbapeov šut je izblokiran, lopta se odbila pravo do Kolo Muanija, koji nije imao težak zadatak da je prosledi u mrežu.

Nastavili su se pokušaji Maroka i nakon drugog primljenog gola, ali nedostajalo je sreće, koncentracije i umeća u završnici kako bi se finiš meča učinio još neizvesnijim i zanimljivijim.

Francuska se pobedom plasirala u finale, gde će imati priliku da odbrani titulu prvaka sveta, nešto što je uspelo samo Brazilu, koji je 1962. godine to uradio.

Protivnik "trikolora" u finalu biće selekcija Argentine, koja je u prvom polufinalu eliminisala Hrvatsku sa 3:0.

Finale je zakazano za 18. decembar, a dan ranije Maroko će igrati sa Hrvatskom za treće mesto.

14. dec 2022 • 21:54

Kraj meča: Francuska - Maroko 2:0

Francuska je drugi finalista Svetskog prvenstva u Kataru, pošto su sa 2:0 eliminisali Maroko!

90' +3' - Neverovatan promašaj fudbalera Maroka

Neshvatljivo je kako Maroko nije uspeo da postigne gol u trećem minutu nadoknade. Nakon prodora po levoj strani, usledila je gužva u petercu Francuske, a Maroko ni nakon dva šuta iz izglednih pozicija, nije uspeo da postigne gol.

80' - GOL! Francuska vodi sa 2:0, Kolo Muani je strelac

Novi gol Francuska postiže nakon odbitka, slično kao i kod prvog gola.

Mbape je izblokiran unutar šesnaesterca, lopta se odbila pravo na nogu Koloa Muanija, koji je smešta u mrežu i donosi "trikolorima" ubedljivu prednost.

74' - Fofana šutira pored gola

Francuska je napokon uspela da prebaci težište igre na protivničku polovinu, izgradi šansu, ali je Fofana šutirao pored gola rivala.

63' - Maroko napada, Francuska se brani

Nastavljaju se naleti afričke selekcije, koja se ne predaje i koja na sve načine pokušava da dođe do gola i izjednačenja.

Za sada, francuska odbrana odoleva tim naletima.

53' - Francuska je preživela nalet Maroka

Bufal je usleo da probije i uputi oštru loptu u peterac, a tamo u dva navrata u poslednjem trenutku intervenišu prvo Varan, a potom i Konate, pa Maroko ostaje bez veće šanse za pogodak.

46' - Nastavljen je meč

Počelo je drugo poluvreme...

Kraj prvog poluvremena: Francuska - Maroko 1:0

Golom Tea Ernandeza u petom minutu, Francuska je došla do vođstva od 1:0, koje "trikolori" odnose na poluvreme.

45' - El Jamik "makazicama" pogađa stativu

Nakon prekida u 44. minutu, Maroko je bio najbliže golu, kada je El Jamik "makacizama" zahvatio jednu odbijenu loptu.

Ipak, Loris i stativa uspeli su da zaustave taj udarac i spreče verovatno gol turnira.

36' - Maroko se nekako odbranio, promašaji Mbapea i Žirua

Malo je nedostajalo da Francuska postigne drugi pogodak na meču u 36. minutu. Mbape je probio po levoj strani izbio sam pred golmana rivala, ali je Bunu odlično reagovao. U nastavku akcije, Žiru je šutirao pored gola, pa ostaje 1:0 za "trikolore".

21' - Peh za Maroko, Sais napušta teren

Zbog povrede, kapiten Maroka mora već u 20. minutu da napusti teren.

Umesto njega, na terenu je Amalah.

17' - Žiru pogađa stativu

Odlično je Žiru nanjušio lošu procenu štopera Maroka, došao do lopte i pozicije za šut.

Snažno je šutirao napadač Francuske, a lopta je pogodila stativu.

9' - Umalo odgovor Maroka, Ljoris brani udarac Unahija

Primio je loptu Unahi nadomak šesnaesterca Francuske, potom je odlično šutirao ka golu rivala, ali je Ugo Ljoris zabeležio sjajnu odbranu.

5' - GOL! Ernandez donosi rano vođstvo Francuskoj

Nije dugo trebalo Francuzima da postignu pogodak. Pobegao je Grizman odbrani protivnika, uputio oštru loptu u peterac, tamo je Sais uspeo da izblokira šut Mbapea, ali samo do Tea Ernandeza, koji reaguje na odbitak i smešta loptu u mrežu.

1' - Počeo je meč

Glavni sudija meča Cezar Ramos iz Meksika, označio je početak susreta na stadionu "El Bajt".

Poznati su sastavi timova:

Francuska: Ljoris, Ernandez, Konate, Varan, Kunde, Fofana, Čuameni, Grizman, Dembele, Mbape, Žiru.

Maroko: Bunu, Mazraui, Sais, Agerd, Jamik, Hakimi, Bufal, Amrabat, Unahi, Ziješ, En Nesiri.

Meč koji je više od fudbala

Francuska brani svetsku titulu u Kataru i svakako je favorit protiv Maroka u polufinalu.

"U Rusiji smo osvojili svetsku titulu igrajući naš stil igre, međutim ovde smo pokazali da možemo da igramo i na druge načine. Moji fudbaleri me do sada nisu iznenadili svojim igrama i učinkom. Neki nisu imali mnogo iskustva, jer im je ovo prvo Svetsko prvenstvo i u takvim slučajevima ne znate kako će napetost uticati na njih. Emocije mogu da vas preplave. Ali, imamo i iskusne igrače, uz atmosferu, koja je jako dobra", rekao je selektor Francuske, Didije Dešan.

Za Marokance je ovo istorijski trenutak, pošto su prva afrička selekcija u polufinalu Mundijala, a kolika se euforija nadvila nad ovom zemljom govori i da će u Katar doputovati još 45.000 navijača, a FS Maroka je već podelio 3.500 besplatnih ulaznica navijačima koji su u Dohi, kako bi protiv Francuske imali što više navijača i što glasniju podršku.

Meč protiv Francuza imaće veliki značaj (ostavimo po strani činjenicu da je reč o polufinalu Svetskog prvenstva), jer se radi o zemlji pod čijom upravom je Maroko bio sve do sredine 50-ih godina prošlog veka.

"Drago mi je što ceo svet sada zna za marokanske navijače. To su 'ludaci' koji vole svoju zemlju, svoje klubove. Zbog podrške koju pružaju, zaslužili su da putuju sa nacionalnim timom, gde god on igrao. Imaćemo podršku najmanje 20 hiljada navijača, tako da ćemo igrati kao kod kuće, što je važno za nas. Možda sam lud, ali ja verujem da ćemo u nedelju igrati za titulu", izjavio je selektor Maroka, Valid Regragui.

Put do polufinala

Francuska je na impresivan način došla do polufinala.

"Trikolori" su prva reprezentacija koja je iz grupne faze obezbedila plasman u nokaut deo turnira.

Bili su prvoplasirani tim grupe D, u kojoj su savladali Australiju sa 4:1, potom Dansku sa 2:1, da bi u poslednjem kolu bili poraženi od Tunisa sa 2:1.

U osmini finala rutinirali su Poljsku sa 3:1, da bi u četvrtfinalu nakon veoma uzbudljive utakmice, bili bolji od Engleske sa 2:1.

Šta tek reći za selekciju Maroka, koja je sa razlogom najprijatnije iznenađenje turnira.

Retko ko im je u grupi davao šanse, ali su u grupi F prvo remizirali 0:0 sa Hrvatskom, da bi potom usledile pobede od 2:0 protiv Belgije, kao i 2:1 protiv Kanade.

U osmini finala uspeli su da "ukrote" Španiju i eliminišu je nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca, da bi u četvrtfinalu ispisali istoriju, savladavši Portugaliju sa 1:0.

Poslednja karta za finale

Francuska i Maroko bore se za preostalo mesto u finalu.

Argentina je pobedom nad Hrvatskom postala prvi finalista i u najbitnijoj fudbalskoj utakmici na svetu sastaće se sa boljim iz ovog duela.

Francuzi žele da ponove uspeh od pre četiri godine iz Rusije, kada su osvojili "boginju", dok je Maroko izborio isdtorijsko prvo polufinale neke afričke selekcije na Svetskim prvenstvima.