Srbi i Hrvati uzdržani, ali se vaterpolo menja – sve zbog "velikana" Arube, Barbadosa, Palaua...

Vaterpolo je kao sport doživeo velike promene, odlukom koju je donela organizacija Svetsko plivanje, nekada poznata kao FINA

Najveća promena je oko dimenzija plivališta, tako će umesto 30 metara da bude 25, a napad više neće da bude 30 sekundi već 25 sekundi, s idejom da utakmice budu dinamičnije.

Vreme drugog napada se sa 20 sekundi smanjuje na 15, baš kao i igrač više koji neće biti 20 sekundi, već 15 sekundi.

Povećava se broj igrača u protokolu sa 13 na 14, 12 igrača i dva golmana, a moguće je da pri napadu trener izvede iz igre golmana i igra sa sedam igrača u napadu.

Upotreba VAR sistema je pomoć u sledećim situacijama: provera da li je dat gol, da li je peterac u pitanju, brutalan prekršaj, prevremen ulazak u igru igrača koji je zaradio isključenje, ili prespor izlazak na odrađivanje kazne, kvar elektronike na zapisničkom stolu, dok je treneru omogućen jedan čelendž u određenim situacijama.

Sve bi to bilo u redu da su za ovu inovaciju glasale vaterpolo sile, ali nisu. Konkretno su Srbija i Hrvatska bile uzdržane, a nova pravila su izglasale "sile" poput Omana, Singapura, Senegala, Gane, Indija, Palaua, Ugande, Barbadosa, Tajlanda, Mauricijusa, Kukovih ostrva, Arube i Malavija.

Predlog promene pravila su predložili prvi čovek Svetskog plivanja Husain Al Musalam iz Kuvajta, Deneš Kemenji prvi čovek VS Mađarske i Saveta Svetskog plivanja i legendarni vaterpolista Tamaš Molnar.