Sport

Zašto se derbi igra u isto vreme kad i meč reprezentacije – oglasili se i igrači, svi su na gubitku

Još jednom će se na delu videti i pokazati koliko narušeni odnosi, slaba komunikacija i nepoštovanje dve ključne košarkaške organizacije, mogu naneti štete reprezentaciji, igračima, ali i samim klubovima
Zašto se derbi igra u isto vreme kad i meč reprezentacije – oglasili se i igrači, svi su na gubitkuGetty © picture alliance

Uprkos tome što se godinama insistira na razgovorima i poboljšanju situacije između Evrolige i FIBA organizacije, realnost je takva da će ponovo reprezentativni "prozor" proći uz dosta muka i problema na obe strane.

Tako će se u četvrtak 21. novembra, poklopiti utakmice kvalifikacija za kontinentalna i interkontinentalna takmičenja, sa mečevima 11. kola Evrolige.

Brojni klubovi, reprezentacije i igrači, nalaze se u neprijatnom položaju u kojem će neko morati da bira, a neko ostati potpuno bez opcije izbora za koga želi pomenutog dana da nastupa.

U takvoj situaciji nalazi se i Srbija, koja od 18.00 časova u četvrtak igra u Kopenhagenu protiv Danske u sklopu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo.

Samo dva sata kasnije, na programu je jedna od najvećih utakmica u svetu košarke, "večiti derbi" i to u Evroligi.

Još jednom je selektor Svetislav Pešić bio na mukama da sastavi ekipu koja će predstavljati "orlove" u kvalifikacijama za Evrobasket.

Uz dogovor sa Crvenom zvezdom i Partizanom, iskusni stručnjak će imati određene igrače na raspolaganju, ali jasno je bilo da neće imati sve i da neće imati one najbolje.

Tako je Partizan "prepustio" Balšu Koprivicu, a Zvezda Ognjena Dobrića i Dejana Davidovca.

Na spisku selektora Pešića za meč sa Danskom su: Aleksa Avramović, Boriša Simanić, Stefan Lazarević, Dušan Ristić, Aleksa Radanov, Dejan Davidovac, Filip Jović, Bogoljub Marković, Ognjen Dobrić, Nikola Šaranović, Dušan Beslać, Dušan Miletić, Balša Koprivica i Mihailo Petrović.

Sukob na relaciji FIBA-Evroliga traje već godinama i jasno je da su svi na gubitku.

Obe strane imaju svoje razloge i argumente, ali jasno je da obe strane ne rade previše kako bi se došlo do dugoročnijeg rešenja.

Klupska košarka ima obavezu da veliki broj utakmica "strpa" u već dovoljno prebukiran raspored. Kada se uzme u obzir koliko se novca izdvaja u Evroligi, pomalo je i logično da klubovi žele da igrače koje plaćaju, imaju na raspolaganju.

Evroliga iz sezone u sezonu potvrđuje da je svaka utakmica važna i da jedna pobeda ili poraz više, mogu da drugačije kroje sezonu i odrede nečije sudbine i karijere.

Sa druge strane, koja je poenta reprezentativnih utakmica i kvalifikacija, ako te reprezentacije ne nastupaju u najjačim sastavima. Tako i dolazi do podbacivanja u rezultatima i toga da se određene reprezentacije ne kvalifikuju na najveća takmičenja.

Sve češće glas podižu i sami igrači, koji zahtevaju da se organizacije dogovore i da se ispoštuju sve strane.

"Evroliga i FIBA, možete li, molim vas, da budete prijatelji, da mi koji živimo daleko možemo da idemo na 'prozore' i predstavljamo svoju zemlju?", napisao je košarkaš Reala Fakundo Kampaco na društvenim mrežama.

Ubrzo su se priključili i njegovi saigrači Serhio Ljulj i Mario Hezonja.

"Ima li još neko ko misli da je apsolutno smešno da još uvek postoje sukobi u rasporedu i da nema dogovora oko kvalifikacionih utakmica nacionalnih timova tokom sezone?", dodao je Hezonja.

Pre godinu dana, kritično je pričao i Željko Obradović.

"Problem na relaciji FIBA i Evrolige je nešto što se dešava godinama. Moraju da sednu da razgovaraju. Srbija ima važne utakmice, tražili su nam da im damo tri igrača, jedan se povredio, obećali smo, ljudi smo od reči. Ali to je loše to što nacionalni timovi igraju bez najboljih igrača. Navijačima se to ne dopada, svi će vam to reći. Ko, dakle, mora da sedne da razgovara? Oni moraju da sednu", jasan je bio srpski stručnjak.

Prethodne sezone, FIBA i Evroliga su imale usmeni dogovor o rasporedima, ali on očigledno nije potrajao dugo.

Ipak, nada umire poslednja, što su nagovestile i nove informacije vezane za ovu temu.

Kako je preneo predsednik Košarkaškog saveza Srbije Nebojša Čović, dve ključne organizacije imaju dogovor za naredni "prozor", koji je po planu u februaru.

"Koliko sam ja informisan, nemojte me držati za reč, preneću vam ono što sam ja čuo – mislim da je dogovor napravljen za februar mesec, za drugi 'prozor'. Sad zašto nije napravljen za ovaj 'prozor', ne bih znao", rekao je Čović.

Prvi čovek srpske košarke kaže da su svi nagubitku u situaciji kakva je trenutno na snazi.

"Mislim da ovako samo gubi kompletna košarka, nije važno da li FIBA ili Evroliga, gubi košarka i to su pokazatelji koji govore da u najskorije vreme će mroati da se prave određene modifikacije. Generalno govoreći, kada pogledma preko medija, košarke ima puno, što mene raduje jer ja mogu da gledam neprekidno košarku, ali plašim se da to može da dovede do ozbiljnih zasićena, a ta zasićenja se manifestuju kroz finansije. Ako je velika ponuda na tržištu, onda vrednost TV prava pada. Onako uprošćeno gledajući tu ekonomsku dinmenziju. No, videćemo. Generalno je komplikovana situacija na globalnom nivou i samo je važno da sport opstane", zaključio je Čović.

Da li će se situacija zaista promeniti, ili će košarkaška javnost morati od "prozora" do "prozora" da nagađa u kakvom će sastavu nastupati voljeni tim, a u kakvom reprezentacija, ostaje da se vidi.

image