Dve Superlige i podeljena Prva liga: Revolucija FSS – ovako će izgledati srpski fudbal od 2026.

Od leta 2026. godine, srpski fudbal trebalo bi da izgleda daleko drugačije, makar po pitanju "fudbalske piramide" - sa skraćenom Superligom, uvedenom novom Superligom B, i Prvom ligom Srbije podeljenom na dve grupe. Kakav će biti novi sistem takmičenja, zbog čega do takvih promena dolazi i kako će sve izgledati u praksi, pitanja su na koje već postoje gotovo svi najvažniji odgovori

Fudbalski savez Srbije najavio je velike promene u srpskom fudbalu u narednim sezonama, a na sastanku sa klubovima Superlige i Prve lige Srbije, predložene su korenite promene u sistemu takmičenja.

Na čelu sa generalnim sekretarom FSS Brankom Radujkom, došlo se do odluke o smanjenju učesnika u Superligi, uvođenju novog ranga između Superlige i Prve lige Srbije, kao i o deljenju Prve lige na dve grupe.

Kakve su zapravo odluke koje bi trebalo da budu potvrđene početkom 2025. godine i šta bi one mogle da znače za srpski fudbal?

Kako će izgledati novi sistem takmičenja u Srbiji?

Superliga Srbije bi od sezone 2026/27 trebalo da broji 12 umesto sadašnjih 16 klubova. U njoj bi igralo 10 najboljih timova iz sezone 2025/26, uz dva najbolja tima Prve lige Srbije iz iste sezone.

To znači da bi u sezoni 2025/26 čak šest klubova iz Superlige ispalo u niži rang - ali ne u Prvu ligu, već u novoformiranu Superligu B.

Superliga B postala bi novi drugi rang takmičenja u Srbiji i ona bi takođe brojala 12 klubova. Osim šest ekipa koje bi ispale iz Superlige A, njima bi se priključilo još šest ekipa iz dotadašnje Prve lige - plasirane od trećeg do osmog mesta u sezoni 2025/26.

Tako bi Prva lige Srbije postala treći rang takmičenja, ali bi i tu došlo do velike promene - podele na grupu Sever i grupu Jug.

Ta treća liga bi brojala ukupno 20 klubova, po 10 u svakoj grupi. Prema početnim najavama, grupu Sever bi trebalo da čine klubovi sa teritorije Beograda i Vojvodine, dok bi grupu Jug činile ekipe koje pripadaju regionima Istok i Zapad.

U toj novoj Prvoj ligi bi u sezoni 2026/27 učestvovalo preostalih osam timova iz prethodne sezone (od devetog do 16. mesta), uz još 12 timova koji bi došli iz četiri grupe Srpske lige - po tri iz grupa Beograd, Vojvodina, Istok i Zapad.

Posledično, to znači da bi Srpska liga od leta 2026. bila četvrti rang takmičenja, a ne treći, i ostaje da se vidi koliko klubova bi nastupalo ubuduće u svakoj od četiri grupe.

Zašto dolazi do ovih promena?

FSS u saradnji sa klubovima Superlige i Prve lige želi da napravi veliku reorganizaciju kako bi se dovelo do koncentracije kvaliteta i dugoročnog jačanja srpskog fudbala.

"Savez i klubovi jedinstveni su u stavu da su promene neophodne. Sve što smo videli iz analiza ukazuje da je naše elitno takmičenje u odnosu na uporediva takmičenja u Evropi na niskom nivou. Klubovi kad izlaze u Evropu izlaze manje spremni nego što bi bili da igraju svakog vikenda jače mečeve. Zato je bilo važno da se razumemo danas i da brzo i odlučno delujemo. Treba nam dogovor i spremnost svih da se menjamo", izjavio je Branko Radujko posle sastanka.

Sa četiri kluba manje u budućoj Superligi A, to će značiti i između 100 i 120 fudbalera manje u najvišem rangu, čime će se "filtrirati" kvalitet onih najboljih.

To bi u praksi trebalo da znači i veći broj jakih utakmica za sve učesnike i samim tim postepeno povećanje kvaliteta domaćeg fudbala.

Kakav će sistem takmičenja biti u novim ligama?

Ono što se do sada moglo čuti posle pomenutog sastanka, U Superligi A (a najverovatnije i Superligi B), sistem takmičenja će izgledati ovako:

Klubovi će prvo odigrati dvokružni sistem sa 22 kola, protiv svakog tima kod kuće i u gostima, posle čega se liga deli na dva dela - plej-of i plej-aut. Unutar njih će se odigrati po još dva kruga, što će dodati novih 10 utakmica.

Ukupno će svaki tim odigrati 32 kola u sezoni umesto dosadašnjih 37, koji su se u praksi pokazali kao isuviše glomazni. Uz to, ovo znači da ćemo i "večite" derbije između Crvene zvezde i Partizana u domaćoj ligi gledati čak četiri puta po sezoni, umesto dosadašnja tri.

Inače, ovaj sistem je već korišćen u domaćem fudbalu, u sezoni 2006/07, ali je brzo bio zamenjen klasičnim trokružnim sistemom sa 33 kola.

U Prvoj ligi Sever i Jug, gde će igrati po 10 klubova, ostaje da se vidi zvaničan predlog, ali najverovatnije je da će se igrati po četvorokružnom sistemu, gde bi svaka ekipa odigrala ukupno 36 utakmica u sezoni.

Kako bi danas izgledale lige u srpskom fudbalu?

Najavljene promene znače da će Srbija od 2026. u prva tri ranga imati 44 kluba. Ove sezone, Srbija ima neverovatna 94 kluba u prva tri ranga - po 16 u Superligi, Prvoj ligi i tri grupe Srpske lige, uz 14 ekipa u Srpskoj ligi Beograd.

Ukoliko bismo za presek uzeli 3. decembar 2024. i zamislili da se danas vrše promene u sistemima takmičenja, lige bi izgledale ovako:

Superliga A: Crvena zvezda, Partizan, Mladost Lučani, OFK Beograd, Radnički 1923, Radnički Niš, Vojvodina, Čukarički, TSC, Železničar, Mladost GAT, Mačva

Superliga B: Novi Pazar, Napredak, Spartak, IMT, Tekstilac, Jedinstvo Ub, Javor, OFK Vršac, Radnik Surdulica, Borac 1926, Voždovac, Grafičar

Prva liga Srbije - Sever: Radnički SM, Inđija, Zemun, Sloven, Hajduk Divoš, Sloboda Donji Tovarnik, Sloga Čonoplja, Ušće Novi Beograd, Radnički Obrenovac, Teleoptik

Prva Liga Srbije - Jug: Smederevo, Trajal, Sloboda, Dubočica, FAP Priboj, Loznica, Metalac GM, Dinamo Vranje, Morava 1918, Dunav Prahovo

(kurzivom su označeni timovi koji bi u tu ligu došli iz nižeg ranga)

Postoje i druga rešenja koja će u međuvremenu biti potrebno rešiti, pre nego što dođe do zvaničnog usvajanja, verovatno u februaru 2025. To su pitanja broja bonus igrača u Superligi, eventualno drastično smanjenje broja stranaca u novoj Prvoj ligi, postojanje mogućnosti da dve grupe u Prvoj ligi broje po 12 klubova, mada trenutno sve ukazuje na brojku od po 10 klubova.

Ovi važniji i krupniji koraci su već načinjeni. Srpskom fudbalu sprema se prava mala revolucija. Samo će vreme pokazati šta će ona u praksi doneti.