Srbija je oduvek bila sportska zemlja, a tako je bilo i prošle kalendarske godine, koju su obeležili veliki uspesi srpskih sportista, pa i na Olimpijakim igrama održanim u Parizu.
Pet medalja osvojila je Srbija na najznačajnijem sportskom takmičenju - tri zlatne, jednu srebrnu i jednu bronzanu.
Konačno zlato za Novaka!
Najbolji teniser u istoriji Novak Đoković uspeo je u Parizu da osvoji jedino što mu je u karijeri nedostajalo - olimpijsko zlato.
U svom petom nastupu na Olimpijskim igrama, Novak se okitio zlatnim odličjem pobedom u finalu protiv Karlosa Alkaraza - 7:6, 7:6.
U godini u kojoj nije osvojio nijedan ATP turnir, Đoković je osvojio, prema sopstvenom priznanju, najznačajniju titulu u karijeri i potvrdio epitet najboljeg tenisera u istoriji.
Do zlata su stigli i Zorana Arunović i Damir Mikec, koji su nastavili niz osvajanja medalja na velikim takmičenjima za srpske strelce.
"Delfini" su treći put uzastopno osvojili najsjanije odličje na olimpijskom turniru, iako je malo ko verovao da mogu u Parizu da ponove uspeh iz Rio de Žaneira i Tokija.
Dušan Mandić je proglašen za najkorisnijeg igrača turnira, a kasnije i za najbljeg igrača godine, čime je potvrđena dominacija srpskog vaterpola.
Dominacija Nikole Jokića, umalo stradao i "Drim tim"
Srebro u Parizu osvojila je tekvondistkinja Aleksandra Perišić, dok su bronzu u Beograd doneli košarkaši.
Nikola Jokić još jednom je pokazao da je najbolji košarkaš na svetu, ali je u polufinalu nedostajalo malo sreće i sudijskog znanja da se savlada američki "Drim tim".
"Džoker" je prethodno obezbedio treće MVP zvanje u NBA ligi, iako njegovi Nagetsi nisu uspeli da odbrane titulu šampiona.
Ovog leta pratili smo i Evropsko prvenstvo u fudbalu, koje je veoma dominantno osvojila selekcija Španije.
Srbija je turnir završila na 19. mestu, a u grupi su "orlovi" upisali dva remija (protiv Slovenije i Danske) i minimalni poraz od Engleske.
Crveno-bele titule u fudbalu i košarci
Na klupskom nivou nastavljena je dominacija Crvene zvezde, koja je osvojila sedmu uzastopnu titulu nacionalnog šampiona, a potom obezbedila plasman i u ligašku fazu Lige šampiona, koja se od ove sezone igra u promenjenom formatu.
Treba reći i da je istorijski uspeh napravila ekipa TSC-a, koja je uspela da "prezimi" u Evropi i u februaru je očekuju dueli baraža za plasman u osminu finala Lige konferencije.
I košarkaši Crvene zvezde bili su uspešni, osvojili su tri trofeja - u ABA ligi, nacionalnom šampionatu i Kupu Radivoja Koraća.
Ipak, kao i u slučaju Partizana, izostao je uspeh u Evroligi, odnosno obe srpke ekipe nisu se domogle plasman u pelj-of ili plej-in elitnog košarkaškog takmičenja.
Uspesi srpskih takmičara u "malim" sportovima
Srpske atletičarke Angelina Topić i Adriana Vilagoš osvojile su po srebrnu medalju na Evropskom prvenstvu, koje je održano od 7. do 12. juna u Rimu - u skoku uvis, odnosno bacanju koplja.
Evropsko prvenstvo u boksu održano je od 18. do 28. aprila u Beogradu, a selekcija Srbije je osvojila je četiri zlatne, tri srebrne i 13 bronzanih medalja.
Srpski džudista Nemanja Majdov postao je vicešampion sveta, pošto je osvojio srebrnu medalju u kategoriji do 90 kilograma na Svetskom prvenstvu, koje je održano od 19. do 24. maja u Abu Dabiju.
Šahista Aleksandar Inđić osvojio je u novembru titulu šampiona Evrope.
Reprezentativac Srbije u rvanju Aleksandar Komarov osvojio je u februaru zlatnu medalju na Evropskom šampionatu u Bukureštu u kategoriji do 87 kilograma grčko-rimskim stilom.
Ali Arsalan osvojio je krajem oktobra bronzanu medalju u kategoriji do 72 kilograma na Svetskom prvenstvu u Tirani u rvanju grčko-rimskim stilom.
Srbija je na Evropskom prvenstvu u tekvondou koje je održano u maju u Beogradu osvojila četiri medalje - Lev Kornejev je osvojio srebro u kategoriji od 58 kilograma, do bronze su stigle Andrea Bokan u kategoriji do 53 kg i Aleksandra Perišić u kategoriji do 67 kg, kao i paratekvondista Nikola Spajić u kategoriji K44 do 80 kilograma.
Treba istaći i uspeh paraolimpijaca Srbije, koji su na Igrama u Parizu osvojili šest medalja.