Sport

Ekskluzivni intervju – Zoran Terzić za RT Balkan: Rusija je Srbima uvek bila starija sestra

Srbiju je vodio više od dve decenije i sa našim nacionalnim timom osvojio gotovo sve što se moglo osvojiti, a onda je otišao u Rusiju. Nažalost, sa reprezentacijom Ruske Federacije nije mogao da oseti kako je to igrati međunarodna takmičenja pod ruskom zastavom, zbog svih sankcija koje su uvedene ruskim sportistima. Naš sagovornik je sinonim za žensku odbojku – selektor ženske reprezentacije Zoran Terzić
Ekskluzivni intervju – Zoran Terzić za RT Balkan: Rusija je Srbima uvek bila starija sestra© RT Balkan

Jedan od povoda za intervju sa legendarnim selektorom odbojkašica bio je i srpsko-ruski spektakl u Beogradu, koji je tokom vikenda bio i odbojkaška prestonica.

Odbojkašice Srbije poražene su od selekcije Rusije sa 3-2 u setovima (25:23, 25:22, 23:25, 23:25 i 13:15) u subotu, u utakmici odigranoj u hali "Aleksandar Nikolić".

Terzić je imao priliku da se susretne sa igračicama koje je donedavno vodio, u njihovom prvom izlasku na međunarodnu scenu od početka sankcija.

"Moram da kažem da su utisci izuzetno, izuzetno pozitivni jer, ne znam koliko znate, da smo dan pre toga igrali prijateljsku utakmicu bez prisustva publike, gde smo izgubili 4:0, onako... Vrlo lagano", počeo je Zoran Terzić razgovor za RT Balkan.

"Iskreno govoreći, mala doza straha je postojala pred utakmicu. Ipak, posle dužeg vremena, pred publikom našom, plašio sam se da će se ponoviti utakmica od prethodnog dana i da to neće biti reprezentativno sa naše strane."

"Zaista sa nekom novom energijom, novim motivom, u odnosu na dan pre smo ušli u tu utakmicu, odigrali na jednom vrlo korektnom nivou. Nije naravno još to ono najbolje što možemo. Praktično smo doveli Ruskinje do toga da smo mogli čak i 3:0 da ih pobedimo. Iskreno, realno govoreći, njihova reprezentacija je pojedinačno gledajući, drastično bolja od naše – to ne može da se poredi. To su igračice koje igraju u vrhunskim klubovima i to glavne role. Mi takvih, osim Tijane Bošković, praktično nemamo."

Error loading media: File could not be played
Share Video
Share Video
00:00
00:00
 

U više navrata je izjavljivao da ruska himna jedina – naravno pored srpske – jedina izaziva emociju kod njega. Sada je na istom događaju mogao da čuje i jednu i drugu. Kakav je to osećaj bio?

"Nama Srbima je Rusija uvek bila stariji brat ili sestra, kako god", imao je spreman odgovor.

"Reprezentacija je nešto što se, pre svega, radi sa emocijama. Klub je nešto drugo. To je za ugovor i za novac najviše. Reprezentacija kada se vodi bez emocija, to ne može da prođe."

"Mnogo puta sam rekao da, sa emocijom, mogu da vodim dve reprezentacije na svetu –  naravno, srpsku, pod broj jedan. I rusku, koju osećam, ne kao Srbiju, ali veoma blizu tome. I takav osećaj sam imao u Rusiji i kada sam radio u klubovima, a i kada sam vodio reprezentaciju. Svaki put, pred svaku utakmicu, pošto se u Rusiji pred svaki meč sluša himna, imam te neke leptiriće u stomaku."

A koliko je Rusija važna za svetsku odbojku?

"Rusija je, ako gledamo po značaju samo u odbojci, sigurno najznačajnija zemlja u svetu. Gledajući tradiciju, uspehe, gledajući sve to što se godinama unazad dešavalo vezano za sva takmičenja. Rusija, tu naravno mislim i na mušku reprezentaciju, a na žensku pogotovo, ubedljivo je najuspešnija reprezentacija svih vremena."

I ne samo zbog prošlosti, nego i za budućnost ovog sporta.

"S druge strane, u pitanju je jedan ogroman korpus devojaka koje treniraju odbojku. Ne znam koliki je to sada broj, ali sigurno mnogo više nego što je stanovnika u Srbiji."

"I sada, u poslednjih nekoliko godina, na sceni je jedna generacija za koju je malo reći da je fantastična. Neverovatno je da se pojavi toliki broj tako kvalitetnih igrača u razmaku od godinu-dve dana. Ne pamtim da je tako bilo u svetu, u jednoj zemlji."

Naš sagovornik veruje da je Rusija trenutno "broj 1" u svetskoj odbojci. Paradoksalno, to ne može da pokaže na takmičenjima.

"Veliki je žal jer ne igraju. Ne da bi imali šta da pokažu, nego sam ubeđen da bi sigurno osvajali medalje na svim takmičenjima, to je 100 odsto, a vrlo verovatno bi to bila zlata. S jedne strane je žal, a sa druge strane i radost svih njihovih protivnika na terenu, da njih nema. Sada je put do medalje drastično olakšan."

Kako kaže, mnogo mu je bilo žao što sa Rusijom nije mogao da učestvuje na međunarodnim takmičenjima, ali mu je taj period prijao i zbog drugih stvari.

Terzić je već 20 godina deo elite ženske odbojke i u razgovoru za RT Balkan rekao je da je izračunao da je za to vreme, samo 100 puta spavao kod kuće – u proseku pet puta godišnje! Sada je dobio vreme za neke druge stvari u životu, ali je svestan koliko bi to moglo da utiče na karijeru mladih ruskih nada.

"Ogroman, ogroman žal i veoma loša stvar za te igračice. Pogotovo za jednu takvu generaciju..."

Kada je u pitanju povratak na međunarodna takmičenja, 58-godišnjak iz Beograda nije preterani optimista.

"Rešenje ne postoji, nažalost. U to sam ubeđen. Daj Bože da grešim. Zašto? Zato što određeni ljudi, određene organizacije ili zemlje, to kontrolišu. To je vrlo prosto. Oni i njihovi prijatelji mogu da rade šta hoće. Protivnici je možda prejaka reč, ali neki koji su možda sa druge strane, biće sankcionisani za svaku sitnicu."

Osvrnuo se na to i kako sve relevantne organizacije, na čelu sa Međunarodnim olimpijskim komitetom (MOK), konstantno ističu da žele "sport bez politike" i da je to fraza koja je stalno prisutna, ali i neistinita.

"Za poslednjih ne znam koliko godina, ne znam ko je osim Srbije i Rusije kažnjen da ne učestvuje na velikim takmičenjima. Pa nemoguće je da smo mi, Srbi, tako mali i nikakvi, najgori na svetu, kao i Rusi – da niko nije kažnjen osim nas. Dvostruki aršini postoje."

Čovek koji je već godinama deo ruskog sportskog sistema dočarao nam je kako iznutra izgleda tamošnji sport tokom sankcija.

"Ruski klubovi ništa, ali kad kažem ništa mislim na finansijski deo i deo koji se odnosi na uslove treninga i svega drugog, kao i na odbojkaški kvalitet, nisu izgubili u odnosu na period pre sankcija."

Dao je i primer kluba u kojem radi – Dinama iz Kazanja.

"Možda grešim, ali u celom svetu ja znam samo jedan klub koji ima svoj odbojkaški centar. Kada kažem odbojkaški centar, ne mislim samo na salu, nego dve sale, teretanu, medicinski deo – pravi odbojkaški centar. To je Vakifbank iz Istanbula, niko drugi."

"U Rusiji, u prvoj ligi, ima sedam ili osam ekipa koje imaju odbojkaške centre. Dinamo Kazanj je po tom pitanju zaista fantastičan. Ima još nekoliko klubova, da ne pominjem Kalinjingrad i sve ostale, koje imaju zaista fenomenalne uslove. I tu se ništa nije promenilo. Jedina promena koja postoji je u kvalitetu stranaca koji igraju u Rusiji, odnosno u njihovom broju i kvalitetu. Nema ih kao ranije i ne dolaze više oni najbolji jer prosto vole više da igraju u nekoj Italiji i Turskoj."

Da li i Srbija može da dostigne taj nivo?

"Teško je da mi dostignemo taj nivo, vrlo teško. Mada, i kod nas je u poslednje vreme mnogo bolje nego ranije."

Naša zemlja će uskoro dobiti odbojkaški centar koji bi trebalo da bude završen do kraja godine.

"Biće fenomenalan i mi bi trebalo da sa tim, nivo naše odbojke podignemo minimum za 50 odsto. Imaćemo gde da treniramo, imaćemo decu gde da dovodimo da treniraju, što je najvažnije. Mlađe reprezentativne selekcije su do sada trenirale samo po par nedelja godišnje, sada će imati priliku da treniraju po nekoliko meseci", rekao je Zoran Terzić za RT Balkan.

Selektor odbojkašica govorio je i o novoj generaciji nacionalne selekcije, njegovom novom početku, razlikama u vođenju muških i ženskih timova, kao i o ciljevima za naredni period.

Najveći je svakako već sada postavljen – osvajanje zlatne medalje na Olimpijskim igrama u Los Anđelesu.

image
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration 0:00
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
Â
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      • Quality
      Live