Muke za organizatore AO – Melburn "goreo", u jednom trenutku prekinuti svi mečevi

Visoke temperature prouzrokovale velike probleme organizatorima u Melburn parku

Program drugog dana Australijan opena u jednom trenutku potpuno je prekinut zbog velike vrućine u Melburnu.

I pre početka nadmetanja bilo je poznato da će temperatura u glavnom gradu Viktorije biti 36 stepeni Celzijusa, ali je ona na terenima dodatno porasla i organizatori su bili prinuđeni da prekinu igru.

Prvo je objavljeno da je indeks ekstremne vrućine došao do četvrtog nivoa, po kojem sudije mogu da produže pauze između gemova kako bi se igrači duže odmarali.

Međutim, vrlo brzo je indeks narastao na pet, što po pravilima automatski znači prekid mečeva.

Ovo pravilo je primenjeno na svim terenima, osim na onim najvećim (Rod Lejver arena, Margaret Kort arena i Džon Kejn arena).

Obično se primenjuje kada temperatura pređe 40 stepeni, što znači da su uslovi na manjim terenima, gde je manji protok vazduha zbog rasporeda tribina, bili i teži nego na otvorenom.

Igrači su bili primorani da se vrate u svlačionicu i sačekaju da se temperatura spusti, kako bi se vratili.

Kako je Novak uticao na promenu pravila o vrućini...

Pravilo o ekstremnoj vrućini zvanično je uvedeno 2019. godine delom i zbog meča u kojem je učestvovao Novak Đoković.

Đoković se godinu dana ranije sastao sa Gaelom Monfisom u drugoj rundi i preživeo nemoguće uslove u Melburnu.

Na terenu "Rod Lejver arene" je bilo toliko vruće da je igra u nekoliko navrata prekidana i igrači su više puta bili na ivici "kolabiranja".

Nakon toga, čelnici Tenis Australije (TA) su se odlučili da uvedu novo pravilo čiji počeci datiraju iz 2015, kada su objavljene smernice kojih se treba pridržavati u sličnim situacijama.

Napravljena je toplotna skala od pet različitih nivoa – već smo spomenuli koje regulative važe za četvrti i peti stepen, dok se za treći savetuje češće unošenje tečnosti i primena tehnika rashlađivanja.