Srpski teniser Novak Đoković osvojio je 10. put u karijeri Australijan open, pošto je u finalu savaldao Grka Stefanosa Cicipasa sa 3:0 (6:3, 7:6, 7:6) u setovima. Novak je stigao do 22. titule na grend slemovima, čime se izjednačio sa Rafaelom Nadalom, a ujedno će se od naredne nedelje vratiti na prvo mesto na ATP listi
Istorija je ispisana! Đoković srušio Cicipasa za 10. titulu na Australijan openu© AP Photo/Mark Baker)

Nakon ravno tri sata fantastičnog tenisa i gladijatorske borbe, Novak Đoković je ispisao istoriju ovog sporta.

Srpski teniser je čak 10. put u karijeri slavio u finalu Australijan opena!

Jubilarna, deseta titula, došla je godinu dana nakon što mu nije dozvoljeno da igra u Melburnu, a ovoga puta nakon pobede nad veoma nezgodnim Stefanosom Cicipasom.

Đoković je više nego odlično ušao u meč, čime je nagovestio mlađem rivalu sa druge strane mrežice, da će imati đavolski težak zadatak protiv srpskog tenisera.

Nakon uvodnih gemova u kojima se opipavao puls protivnika, Đoković prvi stiže do brejka u četvrtom gemu, čime pravi prednost od 3:1.

Prednost jednog brejka odbranio je do kraja seta, koji je nakon 36 minuta osvojio sa 6:3.

Ipak, kako je vreme odmicalo, Cicipas je dolazio do prepoznatljivije igre, snažnijih i preciznijih udaraca i pružao sve veći otpor.

Drugi set doneo je sjajne servis gemove na obe strane, a pogotovo u režiji Grka.

Brejk lopta nije viđena sve do desetog gema, kada je Cicipas uspeo da povede sa 40:30 i tako dođe do brejk i set lopte.

Uspeo je Đoković da spasi brejk loptu, produži set i odvede ga u taj-brejk.

Još jednom, po ko zna koji put u karijeri, Novak je dokazao da je kralj taj-brejkova i da ima čelične živce.

Rutinski je stekao prednost od 4:1 i imao naredna dva servisa.

Đoković je potom, opet tradicionalno, pomalo zakomplikovao stvari, ali je uspeo da bude bolji u taj-brejku sa 7:4 i tako povede sa 2-0 u setovima.

Treći, ispostaviće se, poslednji set, takođe je rešen tek nakon taj-brejka.

Ipak, za razliku od drugog, imao potpuno drugačiji tok, ali najbitnije - isti ishod.

Novak je napravio višeminutnu pauzu između drugog i trećeg seta i to ga je koštalo ispadanja iz ritma na startu.

Cicipas je to iskoristio i odmah došao do brejka.

Međutim, srpski teniser odmah je uzvratio brejk i izjednačio na 1:1.

Usledila je maratonski tenis i prava gladijatorska borba u svakom poenu.

Gledala se duga razmena, maestralni udarci, loptica koja "puca" na sve strane i pravo nadmudrivanje kako sa osnovne linije, tako i na mreži.

Igrao se poen za poen, gem za gem, pa je treći set ušao u taj-brejk.

Ponovo je u tom delu Đoković briljirao, brzo stekao 5:0, da bi na kraju uprkos naletu grčkog tenisera, sa 7:5 priveo set i meč kraju.

Novak Đoković došao je do 22. titule na grend slemovima, čime se izjednačio na prvom mestu sa Rafaelom Nadalom u tom segmentu.

Pobedom nad Cicipasom u finalu, Đoković će od ponedeljka izbiti i vratiti se na prvo mesto na ATP listi.

• 29. jan 2023 • 12:38

12:38

Gotovo je! Novak Đoković je 10. put osvojio Australijan open

Još jednom je Novak bio bolji u taj-brejku, ovoga puta sa 7:3 u trećem setu, te tako sa 3-0 u setovima dolazi do pobede nad Stefanosom Cicipasom u finalu ovogodišnjem Australijan opena!

• 12:32

Igraće se još jednom taj-brejk

As udarcem, Cicipas se ponovo odbranio, izjednačio na 6:6 i odveo treći set u taj-brejk.

• 12:27

Đoković ponovo vodi

Sjajan servis gem srpskog tenisera, u kojem nije izgubio poen i nakon kojeg vodi sa 6:5.

Ponovo će Cicipas morati da servira za opstanak u meču.

• 12:25

Odbranio se Cicipas - 5:5

Odlično je servirao grčki teniser u najbitnijim momentima prethodnog gema, koji je osvojio i stigao do izjednačenja od 5:5 u trećem setu.

• 12:18

Cicipas servira za opstanak u meču

Đoković osvaja gem bez izgubljenog poena, čime stiže do prednosti od 5:4 u trećem setu.

Cicipas će morati da servira za opstanak u čitavom meču.

• 12:12

Gem za gem, Novak vodi sa 4:3

Nakon uvodna dva brejka, obojica tenisera osvajaju svoje servis gemove.

Đoković vodi u trećem setu sa 4:3.

• 11:51

Novak odmah vraća brejk

Nije dozvolio srpski teniser Cicipasu da povede sa 2:0 u trećem setu. Novak je odmah u narednom gemu vratio brejk i tako izjednačio na 1:1.

• 11:43

Brejk Cicipasa na startu trećeg seta

Nije pomogla Novaku višeminutna pauza koju je napravio između drugog i trećeg seta, što Cicipas koristi da napravi brejk na samom startu trećeg seta.

• 11:26

Đoković osvaja i drugi set!

Prava drama odvila se u završnici drugog seta, koji Novak Đoković osvaja sa 7:6, nakon taj-brejka u kojem je bilo 7:4.

Imao je srpski teniser prednost od 4:1 i dva svoja servisa, ali je izgubio oba i zakomplikovao situaciju.

Ipak, čelični živci su još jednom poslužili Novaka, koji dolazi do prednosti od 2-0 u setovima.

Drugi set trajao je sat vremena i 11 minuta.