Istorija je ispisana! Đoković srušio Cicipasa za 10. titulu na Australijan openu

Srpski teniser Novak Đoković osvojio je 10. put u karijeri Australijan open, pošto je u finalu savaldao Grka Stefanosa Cicipasa sa 3:0 (6:3, 7:6, 7:6) u setovima. Novak je stigao do 22. titule na grend slemovima, čime se izjednačio sa Rafaelom Nadalom, a ujedno će se od naredne nedelje vratiti na prvo mesto na ATP listi

Nakon ravno tri sata fantastičnog tenisa i gladijatorske borbe, Novak Đoković je ispisao istoriju ovog sporta.

Srpski teniser je čak 10. put u karijeri slavio u finalu Australijan opena!

Jubilarna, deseta titula, došla je godinu dana nakon što mu nije dozvoljeno da igra u Melburnu, a ovoga puta nakon pobede nad veoma nezgodnim Stefanosom Cicipasom.

Đoković je više nego odlično ušao u meč, čime je nagovestio mlađem rivalu sa druge strane mrežice, da će imati đavolski težak zadatak protiv srpskog tenisera.

Nakon uvodnih gemova u kojima se opipavao puls protivnika, Đoković prvi stiže do brejka u četvrtom gemu, čime pravi prednost od 3:1.

Prednost jednog brejka odbranio je do kraja seta, koji je nakon 36 minuta osvojio sa 6:3.

Ipak, kako je vreme odmicalo, Cicipas je dolazio do prepoznatljivije igre, snažnijih i preciznijih udaraca i pružao sve veći otpor.

Drugi set doneo je sjajne servis gemove na obe strane, a pogotovo u režiji Grka.

Brejk lopta nije viđena sve do desetog gema, kada je Cicipas uspeo da povede sa 40:30 i tako dođe do brejk i set lopte.

Uspeo je Đoković da spasi brejk loptu, produži set i odvede ga u taj-brejk.

Još jednom, po ko zna koji put u karijeri, Novak je dokazao da je kralj taj-brejkova i da ima čelične živce.

Rutinski je stekao prednost od 4:1 i imao naredna dva servisa.

Đoković je potom, opet tradicionalno, pomalo zakomplikovao stvari, ali je uspeo da bude bolji u taj-brejku sa 7:4 i tako povede sa 2-0 u setovima.

Treći, ispostaviće se, poslednji set, takođe je rešen tek nakon taj-brejka.

Ipak, za razliku od drugog, imao potpuno drugačiji tok, ali najbitnije - isti ishod.

Novak je napravio višeminutnu pauzu između drugog i trećeg seta i to ga je koštalo ispadanja iz ritma na startu.

Cicipas je to iskoristio i odmah došao do brejka.

Međutim, srpski teniser odmah je uzvratio brejk i izjednačio na 1:1.

Usledila je maratonski tenis i prava gladijatorska borba u svakom poenu.

Gledala se duga razmena, maestralni udarci, loptica koja "puca" na sve strane i pravo nadmudrivanje kako sa osnovne linije, tako i na mreži.

Igrao se poen za poen, gem za gem, pa je treći set ušao u taj-brejk.

Ponovo je u tom delu Đoković briljirao, brzo stekao 5:0, da bi na kraju uprkos naletu grčkog tenisera, sa 7:5 priveo set i meč kraju.

Novak Đoković došao je do 22. titule na grend slemovima, čime se izjednačio na prvom mestu sa Rafaelom Nadalom u tom segmentu.

Pobedom nad Cicipasom u finalu, Đoković će od ponedeljka izbiti i vratiti se na prvo mesto na ATP listi.

29. jan 2023 • 12:38

Gotovo je! Novak Đoković je 10. put osvojio Australijan open

Još jednom je Novak bio bolji u taj-brejku, ovoga puta sa 7:3 u trećem setu, te tako sa 3-0 u setovima dolazi do pobede nad Stefanosom Cicipasom u finalu ovogodišnjem Australijan opena!

Igraće se još jednom taj-brejk

As udarcem, Cicipas se ponovo odbranio, izjednačio na 6:6 i odveo treći set u taj-brejk.

Đoković ponovo vodi

Sjajan servis gem srpskog tenisera, u kojem nije izgubio poen i nakon kojeg vodi sa 6:5.

Ponovo će Cicipas morati da servira za opstanak u meču.

Odbranio se Cicipas - 5:5

Odlično je servirao grčki teniser u najbitnijim momentima prethodnog gema, koji je osvojio i stigao do izjednačenja od 5:5 u trećem setu.

Cicipas servira za opstanak u meču

Đoković osvaja gem bez izgubljenog poena, čime stiže do prednosti od 5:4 u trećem setu.

Cicipas će morati da servira za opstanak u čitavom meču.

Gem za gem, Novak vodi sa 4:3

Nakon uvodna dva brejka, obojica tenisera osvajaju svoje servis gemove.

Đoković vodi u trećem setu sa 4:3.

Novak odmah vraća brejk

Nije dozvolio srpski teniser Cicipasu da povede sa 2:0 u trećem setu. Novak je odmah u narednom gemu vratio brejk i tako izjednačio na 1:1.

Brejk Cicipasa na startu trećeg seta

Nije pomogla Novaku višeminutna pauza koju je napravio između drugog i trećeg seta, što Cicipas koristi da napravi brejk na samom startu trećeg seta.

Đoković osvaja i drugi set!

Prava drama odvila se u završnici drugog seta, koji Novak Đoković osvaja sa 7:6, nakon taj-brejka u kojem je bilo 7:4.

Imao je srpski teniser prednost od 4:1 i dva svoja servisa, ali je izgubio oba i zakomplikovao situaciju.

Ipak, čelični živci su još jednom poslužili Novaka, koji dolazi do prednosti od 2-0 u setovima.

Drugi set trajao je sat vremena i 11 minuta.

Taj-brejk rešiće osvajača drugog seta

Relativno rutinski Novak je osvojio servis gem i izjednačio na 6:6.

Drugi set odlučiće taj-brejk.

Srpski teniser servira za produžetak seta

Cicipas bez izgubljenog poena osvaja servis gem, kojim stiče prednost od 6:5, pa će Novak u narendom gemu pokušati da izbori taj-brejk drugog seta.

Novak je odbranio set loptu i izjednačio na 5:5

Imao je Cicipas priliku da dođe do izjednačenja u setovima, ali je Novak uspeo da spasi brejk loptu i dobije maratonski gem, kojim je izjednačio na 5:5 u drugom setu.

Srpski teniser je bio vidno nervozan i iznerviran zbog reakcija publike tokom trajanja poena u ovom gemu.

Rasplamsala se borba, još uvek bez brejka

Svaki poen je zlata vredan u drugom setu, pošto se u svakom igra veoma dugačka razmena i gleda nadmudrivanje dvojice tenisera.

Ni nakon osam gemova nema brejka, pa je rezultat 4:4.

Cicipas siguran na servisu

Ne uspeva Novak da stvori brejk šansu, iako je u par navrata bio na korak od toga.

Cicipas vodi sa 3:2 u drugom setu, u kojem za sada nije viđen brejk.

Bez brejka na startu drugog seta

Obojica tenisera bila su više nego sigurna u uvodnim servis gemovima u drugom setu.

Novak osvaja prvi set!

Nakon 36 minuta tenisa, Novak Đoković osvaja prvi set protiv Stefanosa Cicipasa, rezultatom 6:3.

Đoković vodi sa 5:2

Bez većih problema Đoković održava brejk prednosti, pa će u narednom gemu Cicipas servirati za produžetak prvog seta.

Novak prvi stiže do brejka!

Sjajan pritisak riternom od strane srpskog tenisera, primorao je Cicipasa na duplu servis grešku u poslednjem poenu četvrtog gema.

Novak prvi stiže do brejka, koji potom potvrđuje svojim servis gemom i tako stiže do prednosti od 4:1 u prvom setu.

Cicipas se "izvukao" i izjednačio na 1:1

Imao je Đoković dve brejk lopte, ali je Cicipas uspeo da ih spasi i dobrim servisom dođe do prvog gema u meču.

Bez Srđana Đokovića u loži

Novakov otac Srđan Đoković, ne nalazi se u loži srpskog tenisera na ovom meču, saznaje naš reporter sa lica mesta, a i što se moglo videti u televizijskom prenosu.

Odličan start za Đokovića

Srpski teniser meč započinje sigurno osvojenim servis gemom, u kojem je izgubio tek jedan poen.

Počeo je meč

Počelo je finale Australijan opena u muškoj konkurenciji, prvi na servisu je Novak Đoković.

Đoković i Cicipas izlaze na teren

Teniseri su kročili na teren "Rod Lejver arene", sledi zagrevanje, pa će uskoro početi finalni meč.

Novak će imati fantastičnu podršku

Srpski teniser će još jednom imati ogromnu naklonost publike u "Rod Lejver areni".

Veliki broj srpskih navijača nalazi se u, ispred i oko arene u kojoj će se igrati finale.

Put do finala

Najbolji srpski sportista na putu do finala eliminisao je Roberta Karbaljesa Baenu, Enca Kuokoa, Grigora Dimitrova, Aleksa de Minora, Andreja Rubljova i Tomija Pola.

Osim protivnika, morao je da se bori i sa povredom zadnje lože leve noge – doživeo je rupturu mišića još na turniru u Adelajdu i posebno u ranoj fazi turnira bilo bojazni od pogoršanja stanja i eventualnog odustajanja.

Sa druge strane, Stefanos Cicipas takođe je na impresivan način došao do finala, ali uz nešto lakši put.

Grčki teniser je do finala redom eliminisao Kventina Alisa, Rinkija Hidžigatu, Talona Grikspora, Janika Sinera, Jiržija Lehečku i Karena Hačanova.

Međusobni skor na strani Đokovića

Međusobni skor je potpuno na strani srpskog tenisera.

U 12 navrata sastajali su se Đoković i Cicipas, a Novak je pobedu odnosio u 10 navrata.

Srpski as slavio je u prethodnih devet uzastopnih duela.

Ulog je veliki

Novak Đoković će pokušati da dođe do 10, rekordne titule na Australijan openu.

Pored toga, srpski teniser bi u Melburnu mogao da stigne do 22. grend slem trofeja u karijeri, čime bi se izjednačio sa Rafaelom Nadalom na prvom mestu po broju najznačajnijih titula.

Pobednik ovogodišnjeg Australijan opena ujedno će izbiti na prvo mesto na ATP listi.

Cicipas sa druge strane pokušava da dođe do svog prvog trofeja na grend slemovima.