Partizan razbio i Žalgiris u Kaunasu, Top 8 sve realniji

Košarkaši Partizana savladali su u Kaunasu ekipu Žalgirisa sa 74:88 u meču 23. kola Evrolige

Treću uzastopnu pobedu upisali su izabranici Željka Obradovića u elitnom evropskom takmičenju.

Nakon slavlja u "večitom derbiju" i nad ASVEL-om u Beogradu, crno-beli su trijumfovali i na nezgodnom gostovanju u Kaunasu.

Partizan je do pobede došao znatno lakše od očekivanog, pošto je većim delom meča bio za klasu bolji rival od litvanskog tima.

Srpski tim je u Kaunasu odigrao jedno od najboljih prvih poluvremena od početka sezone.

Znatno energičnije i organizovanije delovao je Partizan, koji je nakon uvodnih 10 minuta imao 11 poena prednosti.

Razlika u korist Partizana na momente u drugoj četvrtini iznosila je 22 poena, a na pauzu za poluvreme crno-beli su otišli sa 17 poena – 47:30.

Treća četvrtina je bio jedini period kada se Partizan nije previše pitao na parketu, odnosno kada je Žalgiris igrao košarku na koju je navikao evropsku publiku ove sezone.

Domaći tim je potpuno „zategao“ odbranu, zatvorio prilaze svom košu na jednoj, a dolazio do lakih i vezanih poena na drugoj strani.

To je učinilo da se razlika koja je iznosila 17 poena na poluvremenu, u finišu treće deonice istopi na samo šest poena.

Ipak, Partizan je na vreme i relativno lako uspeo da odbije nalet protivnika, utiša domaću publiku i vrati razliku na osetnijih 13 poena.

Sredinom poslednje deonice, Partizan je nastavio u odličnom ritmu, ponovo povećao razliku na 20 poena i tako i definitivno ugasio nade Litvanaca u preokret.

Čak šest dvocifrenih strelaca imao je tim Željka Obradovića u ovom meču.

Papapetru je sa 17 poena predvodio strelce, po 14 su imali Panter i Lesor, dok su po 11 imali Ledej i Eksum.

U redovima Žalgirisa najefikasniji su bili Brazdeikis sa 17, dok su Birutis i Šmits meč završili sa po 10 poena.

Srpski tim upisao je veoma bitnu, 12. pobedu u 23 odigrane utakmice, koja ih uvrstava među osam najboljih ekipa Evrolige u ovom trenutku.

3. feb 2023 • 20:50

Kraj meča, pobeda Partizana u Kaunasu!

Privela je srpska ekipa meč kraju bez većih uzbuđenja i tako došla do ubedljive pobede, 12. u 23 odigrane utakmice.

32' - Partizan brzo odbija nalet

Poeni prvo Eksuma, a potom i Smajlagića, donose Partizanu 13 poena prednosti i odbijaju nalet Žalgirisa.

Kraj treće četvrtine: Žalgiris - Partizan 54:61

Pravo niotkuda se probudila ekipa Žalgirisa, koja je zategla odbranu, počela da pogađa u napadu i tako smanjila razliku sa 22 na samo sedam poena.

Partizan je uspeo u par navrata da odbije nalet rivala i održi dovoljno osetnu razliku.

25' - Žalgiris u naletu

Uspela je litvanska ekipa da poveže nekoliko dobrih poseda i odbrana, pa je tako smanjila razliku na 11 poena - 43:54.

21' - Nastavljen je meč

Počela je treća četvrtina...

Poluvreme: Žalgiris - Partizan 30:47

Sa više nego ubedljivih 17 poena prednosti, crno-beli idu na pauzu za poluvreme.

Nema ekipa Žalgirisa rešenja za tečan napad i protok lopte Partizana u napadu, dok sa druge strane ne uspeva litvanski tim da se naigra košarke na drugoj strani terena.

Panter je postigao 10, a Lesor i Papapetru po devet poena u redovima crno-belih.

Kod Žalgirisa su najefikasniji Brazdeikis i Hejs sa po šest poena.

15' - Partizan vodi sa 15 razlike 19:34

Nastavljaju crno-beli u istom ritmu kao i u prvoj četvrtini.

Posebno raspoloženi su izabranici Željka Obradovića u napadu, pa na polovini druge četvrtine vode sa 34:19.

Kraj prve četvrtine: Žalgiris - Partizan 15:26

Nakon prve četvrtine, srpski tim ima 11 poena prednosti u odnosu na Žalgiris.

Po sedam poena ubacili su Panter i Papapetru, dok su po pet ubacili Lesor i Eksum.

U redovima Žalgirisa pet poena ubacio je Šmits, a četiri Birutis.

6' - Odličan start Partizana

Znatno energičnije crno-beli deluju u odnosu na domaći tim, što govori i rezultat.

Partizan poentira na gotovo sve načine i vodi sa 18:9 nakon šest minuta košarke.

1' - Počeo je meč

Počeo je meč, prvi posed ima srpska ekipa.

Startna petorka Žalgirisa: Šmits, Brazdeikis, Dimša, Ulanovas i Hejs.

Za Partizan će meč početi: Avramović, Panter, Papapetru, Ledej i Lesor.

Meč uskoro počinje

Igrači su na zagrevanju, uskoro sledi predstavljanje i početak susreta u Kaunasu.

Željko Obradović jasan pred meč:

"Činjenica je da Žalgiris igra mnogo bolje na svom terenu. Procenti šuta su im skoro za 10 procenata veći nego u gostima, takođe i broj skokova. Igraju sa visokom postavom, igraju sa igračima na poziciji dva i tri koji su dominantni, koji pokušavaju da igraju na niskom postu. Imaju Šmitsa koji je takođe tu veoma dobar", izjavio je trener crno-belih Željko Obradović.

Forma i međusobni odnos

Žalgirisu meč sa Partizanom predstavlja situaciju u kojoj mora da dođe do pobede.

Litvanski tim vezao je dva poraza i ukoliko želi da ostane među osam najboljih timova, moraće da prekine loš niz.

Sa druge strane, srpska ekipa je u odličnoj formi i raspoloženju, pošto je vezala dve pobede u Evroligi, a slavila u tri od poslednjih pet mečeva u elitnom takmičenju.

Prvi susret Partizana i Žalgirisa ove sezone pripao je crno-belima, koji su u Beogradu slavili sa 87:76.

Stanje na tabeli

Partizan u dosadašnjem toku sezone ima polovičan učinak.

Isti broj pobeda i poraza (11-11) svrstava srpsku ekipu na 11. mesto na tabeli Evrolige.

Sa druge strane, Žalgiris je sedmoplasirani tim, sa 12 pobeda i 10 poraza.

Značaj utakmice

Meč u Kaunasu je od velike važnosti za oba tima.

Crno-beli bi se eventualnim trijumfom na teškom gostovanju ozbiljno približio mestima koja vode u četvrtfinale Evrolige.

Sa druge strane, Žalgiris želi da se zadrži u odabranom društvu i izbori plasman u narednu fazu takmičenja.