"Orlovi" idu na Mundobasket! "Stotka" u pobedi nad Velikom Britanijom

Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je selekciju Velike Britanije sa 101:84 u poslednjem meču kvalifikacija za Svetsko prvenstvo. "Orlovi" su ubedljivom pobedom na domaćem terenu izborili plasman na Mundobasket

Rolerkoster emocija, uz rezultatsku klackalicu i delimičnu neizvesnost, ali i na kraju ubedljiva pobeda izabranika Svetislava Pešića nad Velikom Britanijom.

Srbija je položila poslednji ispit i u ključnoj utakmici uspela da izbori plasman na Svetsko prvenstvo.

"Orlovi" su uspeli da slome otpor upornih Britanaca u trećoj i poslednjoj četvrtini i pred domaćim navijačima dođu do pobede.

Dobro su košarkaši Srbije otvorili meč, rešeni da dokažu razliku u kvalitetu u dvorani "Aleksandar Nikolić".

Energičnim pristupom na obe strane parketa, Srbija je relativno lako stekla dvocifrenu prednost.

Druga četvrtina protekla je u znaku gostujuće selekcije, koja je niotkuda uspela da smanji razliku i rezutlatski se vrati u meč.

Na pauzu za poluvreme, "orlovi" su odneli pet poena prednosti - 46:41.

Očekivalo se da će u nastavku izabranici selektora Pešića doći do prepoznatljivije igre i ubedljivije razlike, ali je Velika Britanija još jednom "pokazala zube", uprkos tome što je u ovom susretu bila apsolutni autsajder.

Ipak, kako je vreme prolazilo, Srbija je uspela da zatvori prilaze ka svom košu na jednoj, a vezuje lakše poene na drugoj strani.

Prednost domaće selekcije je iz minuta u minut rasla, što je skidalo pritisak i teret sa ramena Pešićevih momaka.

I dok su Petrušev, Gudurić i Mitrović vukli u prvom poluvremenu, u drugom su se isticali Dobrić, Avramović i Jagodić-Kuridža.

Na kraju, Srbija je stigla do ubedljive pobede, postigla 101. poen i izborila plasman na Svetsko prvenstvo, koje će u avgustu i septembru biti održano u Japanu, Filipinima i Indoneziji.

"Orlovi" grupnu fazu završavaju na drugom mestu, sa učinkom od šest pobeda i četiri poraza.

Prvoplasirani tim Grupe I je Litvanija sa čak devet pobeda, dok na Svetsko prvenstvo ide i Grčka sa takođe šest pobeda.

Belgija, Turska i Velika Britanija u kvalifikacijama završavaju učešće.

27. feb 2023 • 21:45

Kraj meča: Srbija ide na Mundobasket

"Orlovi" su na kraju upisali više nego ubedljivu pobedu, pobedivši sa 101:83.

Izabranici Svetislava Pešića pobedom su izborili plasman na Svetsko prvenstvo.

35' - Srbija pred ubedljivom pobedom

Kanonada srpskih košarkaša u šutu sa distance, nastavljaju da povećavaju prednost Srbije, koja na pet minuta do kraja ima 21 poen.

32' - Srbija ide na +20, najveća prednost na meču

Nastavljaju košarkaši Srbije u istom ritmu i u poslednjoj deonici, te najveću prednost povećavaju na 20 razlike - 82:62.

Kraj treće četvrtine: Srbija - Velika Britanija 74:60

Sjajna igra "orlova" u trećoj četvrtini, a pogotovo u završnici deonice, doneli su najveću prednost na meču u iznosu od 14 poena.

Srbiju od plasmana na Svetsko prvenstvo deli 10 minuta košarke.

24' - Ponovo period bolje igre Srbije

Izabranici Svetislava Pešića uspevaju napokon da povežu nekoliko dobrih odbrana na jednoj, a potom i lakih poena na drugoj strani, te tako stižu do deset poena prednosti - 59:49.

Filip Petrušev i Aleksa Avramović ističu se u ovim momentima.

21' - Nastavljen je meč

Počela je treća četvrtina...

Poluvreme: Srbija - Velika Britanija 46:41

Poeni na obe strane terena i rezultatska klackalica, viđeni su u završnici druge četvrtine.

Srbija na pauzu za poluvreme odnosi pet poena prednosti.

Marko Gudurić predvodi strelce Srbije sa 10 poena, dok je devet ubacio Luka Mitrović. Filip Petrušev dodao je osam poena, a jedan manje Aleksa Avramović.

Najefikasniji kod gostiju su Kvin Elis sa 12 i Karl Vitl sa šest pogodaka.

18' - Velika Britanija izjednačuje

Serija grešaka "orlova" u prenosu lopte i generalni manjak koncentracije, rezultuju lakim poenima gostujuće selekcije, koja stiže do izjednačenja - 39:39.

14' - Gosti smanjuju razliku

Period igre početkom druge deonice pripada Velikoj Britaniji, koja je smanjila razliku na samo dva poena - 31:29.

Kraj prve četvrtine: Srbija - Velika Britanija 28:20

Nakon deset minuta košarke, reprezentacija Srbije ima osetnu prenost nad Velikom Britanijom, koja je trojkom sa velike distance u poslednjoj sekundi, uspela da smanji deficit sa 11 na osam poena.

Marko Gudurić sa osam poena predvodi "orlove", dok je poen manje ubacio Luka Mitrović.

U redovima gostujuće selekcije ističe se Elis sa sedam poena, a Adamu je ubacio četiri poena.

8' - Dvocifrena prednost Srbije

Izabranici Svetislava Pešića poenima Petruševa, Avramovića i Mitrovića, stiču dvocifrenu prednost u iznosu od 25:15.

4' - "Orlovi" energično otvaraju meč

Odlična energija na obe strane parketa primetna je kod reprezentativaca Srbije.

"Orlovi" u uvodnih četiri minuta meča vode sa 12:5.

1' - Počeo je meč

Počeo je susret u dvorani "Aleksandar Nikolić", a prvi posed ima selekcija Velike Britanije.

Startnu petorku Srbije čine Avramović, Gudurić, Radanov, Mitrović i Petrušev.

Za Veliku Britaniju meč počinju Adamu, Elis, Loson, Vilijams i Vitl.

Igrači su na zagrevanju

Košarkaši Srbije su izašli na parket dvorane "Aleksandar Nikolić", u toku je finalno zagrevanje pred početak meča.

Srbija u znatno jačem sastavu za ključni meč

U finalnom kvalifikacionom meču, Srbija će na raspolaganju imati i Evroligaške igrače.

Košarkaši Crvene zvezde: Filip Petrušev, Luka Mitrović i Ognjen Dobrić, odnosno igrači Partizana: Aleksa Avramović i Uroš Trifunović, biće na raspolaganju selektoru Srbije Svetislavu Pešiću za odlučujuću utakmicu za odlazak na Svetsko prvenstvo.

Tu će biti i Marko Gudurić, koji je ostao u Beogradu posle meča Partizana i Fenerbahčea, ali ne i Nikola Milutinov i Dejan Davidovac, koji se vraćaju u Moskvu, gde sa CSKA imaju obaveze u VTB ligi.

Selektor Pešić o Velikoj Britaniji

Selektor Pešić izjavio je da njegov tim mora biti maksimalno fokusiran na cilj.

"Zbog uloga koji je na stolu, maksimalna koncentracija i maksimalan pristup tokom svih 40 minuta moraju biti prisutni. Nadamo se da će i publika prepoznati da nam je podrška potrebna i da će doći da pozdravi, ne samo 12 igrača koji će biti u sastavu, već sve igrače koji su dali svoj doprinos reprezentaciji Srbije u ovim kvalifikacijama", zaključio je Pešić.

Šef struke selekcije Srbije dodao je da je veliki žal što plasman nije izboren u prošloj utakmici, ali da se nova šansa mora iskoristiti.

"Došao je kraj kvalifikacija koje traju veoma dugo i po prvi put su u ovom formatu. Sada sve staje u jednu utakmicu u kojoj tražimo pobedu i potvrdu truda koji je uložilo više od 40 igrača za godinu i po. Prvu meč loptu u Atini nažalost nismo iskoristili, sada je u ponedeljak pred nama nova šansa, koju smo zaslužili", rekao je Pešić za zvanični sajt KSS.

Protivnik i stanje na tabeli

Protivnik Srbije u ključnom meču je Velika Britanija, najslabija ekipa u grupi, koja ima tek jednu pobedu u devet odigranih mečeva u kvalifikacijama.

"Orlovi" nakon devet mečeva imaju učinak od pet pobeda i četiri poraza i trenutno zauzimaju treće mesto na tabeli, iza Grčke i Litvanije, a ispred Belgije i Turske.

Poslednja šansa za plasman na Svetsko prvenstvo

Nakon poraza od Grčke, Srbija je došla u situaciju da joj je apsolutno neophodna isključivo pobeda protiv Velike Britanije, ukoliko želi plasman na Svetsko prvenstvo.