Mnoge stvari mogu se asocirati sa Real Madridom, ma o kom sportu se pričalo, ali ona koja je zajednička i koja uvek ispliva na površinu, jeste to da se radi o šampionskom timu.
Kako u fudbalu, tako i u košarci, tim iz prestonice Španije važi za najtrofejniju ekipu u najprestižnijem takmičenju.
Čak 10 puta u svojoj bogatoj istoriji, Real Madrid osvajao je Evroligu.
Poslednji put to je uradio u Beogradu 2018. godine, a ni tad, baš kao ni sada, nisu smatrani prevelikim favoritom.
Ove sezone, njihov put do Fajnal-fora bio je još komplikovaniji i teži.
"Los blankosi" izgleda vole haos i odlično se snalaze u njemu.
Regularni deo sezone završili su na trećem mestu, sa 23 pobede i 11 poraza, što govori da su vrlo lako mogli biti i najbolje rangirani tim Evrolige, pošto su imali identičan učinak kao drugoplasirana Barselona i pobedu manje od lidera Olimpijakosa.
Ono što je usledilo u četvrtfinalu, pamtiće se dugo vremena.
Real se ukrstio sa Partizanom, šestoplasiranim timom, koji se posle velike pauze igranja u Evroligi, vratio u najboljem svetlu.
Očekivalo se da će tim iz Madrida donekle rutinski opravdati status favorita, iskustvo i neosporni kvalitet.
Realnost je bila znatno, znatno drugačija.
Ne samo da nisu uspeli da odbrane domaći teren u prvoj utakmici, već je Real bio poražen u Madridu i u drugom meču, te je sa 0-2, bio na pragu eliminacije.
Ipak, potez koji su njihovi igrači, pre svega iskusni Serhio Ljulj, napravili u finišu drugog meča, potpuno je promenio tok plej-of serije, a možda i čitave sezone.
Opšti haos nastao je nakon nesportskog i teškog faula Ljulja nad Kevinom Panterom.
Epilog je doneo suspenzije, okrnjene sastave obe ekipe, ali očigledno promenu momentuma i prebacivanje pritiska na Partizan.
Poslužio se Real i sa nekoliko medijskih trikova, ali ukoliko se sve uzme u obzir, oni su samo pokazali da znaju kako se pobeđuje i da uvek traže način da to i urade.
Sa dve tesne pobede u Beogradu, izborili su "majstoricu" i po prvi put u seriji, imali čemu da se nadaju.
Nije moglo bez haosa i drame ni u petom susretu u Madridu, pa su tako morali da nadoknađuju minus od 18 poena, da bi na kraju upisali istorijski preokret i pobedu.
Postali su prvi tim u istoriji Evrolige koji je okrenuo situaciju od dva poraza u doigravanju.
Na Fajnal-foru, ponovo će predstavljati ekipu koja nema šta da izgubi, a može mnogo toga da dobije.
U Kaunasu će igrati bez dva bitna faktora kakvi su Geršon Jabusele i Gabrijel Dek. Jedan zbog suspenzije, a drugi zbog povrede, neće moći da daju svoj zlata vredan doprinos u duelu sa ljutim rivalom, Barselonom.
Ipak, Real je i kroz seriju sa Partizanom, pokazao da uvek može da se osloni na još nekog osim Edija Tavaresa i Najdžela Vilijamsa Gosa, pa su tako u ključnim momentima iskočili oni najiskusniji kakvi su Ljulj, Ćaćo Rodrigez i Rudi Fernandez.
Takođe, "iks faktori" umeju da budu i Džanan Musa i Mario Hezonja, koji neosporno poseduju kvalitet.
Trener Ćus Mateo zapušio je usta mnogim kritičarima koji ga i dalje smatraju za prelaznog šefa struke, pošto je uspeo da nadmudri i eliminiše tim koji vodi najtrofejniji evropski stručnjak, Željko Obradović.
Real se u polufinalu Evrolige sastaje sa ekipom Barselone.
"El klasiko" tradicionalno donese spektakl, ma o kom se sportu radilo, pa tako je i u košarci.
Biće to repriza polufinala sa Fajnal-fora prošle sezone, kada je Real iznenadio i eliminisao Barsu.
Ove godine, "kraljevski tim" na Završni turnir odlazi sa još manjim statusom favorita, ali glup bi bio onaj koji bi ih prerano otpisao...