Srpski teniser Novak Đoković, savladao je Španca Alehandra Davidoviča Fokinu sa 3:0 (7:6, 7:6, 6:2) u setovima i plasirao se u osminu finala Rolan Garosa
Novak čeličnim živcima eliminisao Davidovič Fokinu i plasirao se u osminu finalaGetty © Clive Mason

Dobrano se potrudio, ali i namučio Đoković, koji je ispunio cilj i plasirao se u osminu finala drugog grend slema sezone.

Davidovič Fokina je pružao sjajan otpor, često bio enigma koju je bilo teško rešiti, ali je Đoković upotrebio svo svoje umeće i iskustvo i uspeo da prelomi meč u svoju korist.

Prva dva seta zajedno su trajali skoro tri sata.

U oba su se gledali svakakvi preokreti i promene momentuma, ali i taj-brejkovi.

U prvom setu Španac je prvi stigao do brejka, koji mu je Novak ekspresno uzvratio, a isti scenario gledao se u finišu seta, pošto je srpski teniser braćanjem brejka, izborio taj-brejk.

U njemu, bio je bolji sa 7:5 i tako došao do prednosti od 1-0 u setovima.

Očekivalo se da će to rasteretiti igru u narednom setu, ali to nije bio slučaj.

Davidovič Fokina je odmah na startu stigao do brejka i prednosti od 2:0, ali je usledio silovit odgovor Đokovića, koji je sa dva brejka preokrenuo na 3:2.

Ipak, ubrzo je i sam izgubio gem na svoj servis, čime je protivnik stigao do izjednačenja.

Da u ovom meču nije moglo bez drame, govori podatak da je Đoković napravio novi brejk i poveo sa 5:4, ali da je u narednom gemu, umesto priveo set kraju, on izgubio servis gem bez osvojenog poena.

Otišlo se ponovo u taj-brejk, u kojem je treći teniser sveta vodio sa 4:1, ali je usledilo izjednačenje na 4:4.

Ipak, čeličnim živcima, Novak osvaja bitne poene i taj-brejk drugog seta osvaja sa 7:4.

Prednost od dva seta u velikoj meri je uticalo na igru obojice tenisera u trećem.

Novak je rutinski stigao do brejka prednosti, koji je održavao, a potom i još jednim brejkom, priveo meč kraju.

Nakon tri sata i 36 minuta, upisao je pobedu i plasman u osminu finala.

Protivnik u narednom kolu biće mu bolji iz duela Huan Pablo Variljas - Hubert Hurkač.

• 2. jun 2023 • 18:57

18:57

Kraj meča, Novak beleži pobedu!

Srpski teniser osvaja treći set brejkom, sa 6:2 i tako sa ukupnih 3-0 beleži pobedu nad Davidovič Fokinom.

• 18:49

7:6 (7:5), 7:6 (7:4), 5:2 - Đoković na korak od trijumfa

Srpskom teniseru preostalo je da osvoji još jedan gem, kako bi upisao pobedu.

U narednom gemu, Španac servira za opstanak u meču.

• 18:40

7:6 (7:5), 7:6 (7:4), 4:1 - Đoković održava prednost

Ne uspeva Davidovič Fokina da ozbiljnije zapreti na Novakov servis, što srpski teniser koristi i održava prednost brejka u trećem setu.

• 18:19

7:6 (7:5), 7:6 (7:4), 2:0 - Novak odmah pravi brejk

Nakon što je osvojio svoj uvodni servis gem, srpski teniser odmah dolazi do brejka i prednosti od 2:0 u trećem setu.

• 18:06

Đoković osvaja drugi set, ponovo nakon taj-brejka

Đoković opravdava nadimak "kralj taj-brejkova", pošto i drugi set osvaja nakon jednog.

Ovoga puta, srpski teniser bio je bolji sa 7:5.

• 17:55

7:6 (7:5), 6:6 - Drugi set odlazi u taj-brejk

Spasao je Đoković set loptu i izborio taj-brejk u drugom setu.

• 17:47

7:6 (7:5), 5:6 - Propuštena prilika

Propustio je srpski teniser brejk šansu, pa je sada Španac poveo u drugom setu sa 6:5, te će Đoković morati da servira za produžetak seta.

• 17:39

7:6 (7:5), 5:5 - Ništa ni od ove šanse, Đoković pretrpeo brejk sa "nulom"`

Ponovo dva koraka unazad nakon jednog dobrog. Imao je priliku Đoković da ode na 2-0, odigrao je katastrofalan gem i bez dobijenog poena pretrpeo brejk za 7:6 (7:5), 5:5.

• 17:33

7:6 (7:5), 5:4 - Peti brejk za Novaka i šansa za set

Posle dva mirnija gema, bio je red za novi napad na servis Davidoviča Fokine. Alehandro je malo i pomogao greškama, ali je i Novak odigrao dobro kad je trebalo. Na brejk lopti je gađao rivala u telo pri izlasku na mrežu i dobio šansu da odservira za 2-0 u setovima.

• 17:21

7:6 (7:5), 3:3 - Nastavlja se Novakovo mučenje

Opet je delovalo da je "momentum" na njegovoj strani, ali Novak je još jednom prokockao prednost. Imao je 30:0 u šestom gemu, pre nego što je nastavio sa duplim servis greškama. Jedna neiznuđena iz forhenda značila je da je ponovo vratio protivnika u meč.