Novak čeličnim živcima eliminisao Davidovič Fokinu i plasirao se u osminu finala

Srpski teniser Novak Đoković, savladao je Španca Alehandra Davidoviča Fokinu sa 3:0 (7:6, 7:6, 6:2) u setovima i plasirao se u osminu finala Rolan Garosa

Dobrano se potrudio, ali i namučio Đoković, koji je ispunio cilj i plasirao se u osminu finala drugog grend slema sezone.

Davidovič Fokina je pružao sjajan otpor, često bio enigma koju je bilo teško rešiti, ali je Đoković upotrebio svo svoje umeće i iskustvo i uspeo da prelomi meč u svoju korist.

Prva dva seta zajedno su trajali skoro tri sata.

U oba su se gledali svakakvi preokreti i promene momentuma, ali i taj-brejkovi.

U prvom setu Španac je prvi stigao do brejka, koji mu je Novak ekspresno uzvratio, a isti scenario gledao se u finišu seta, pošto je srpski teniser braćanjem brejka, izborio taj-brejk.

U njemu, bio je bolji sa 7:5 i tako došao do prednosti od 1-0 u setovima.

Očekivalo se da će to rasteretiti igru u narednom setu, ali to nije bio slučaj.

Davidovič Fokina je odmah na startu stigao do brejka i prednosti od 2:0, ali je usledio silovit odgovor Đokovića, koji je sa dva brejka preokrenuo na 3:2.

Ipak, ubrzo je i sam izgubio gem na svoj servis, čime je protivnik stigao do izjednačenja.

Da u ovom meču nije moglo bez drame, govori podatak da je Đoković napravio novi brejk i poveo sa 5:4, ali da je u narednom gemu, umesto priveo set kraju, on izgubio servis gem bez osvojenog poena.

Otišlo se ponovo u taj-brejk, u kojem je treći teniser sveta vodio sa 4:1, ali je usledilo izjednačenje na 4:4.

Ipak, čeličnim živcima, Novak osvaja bitne poene i taj-brejk drugog seta osvaja sa 7:4.

Prednost od dva seta u velikoj meri je uticalo na igru obojice tenisera u trećem.

Novak je rutinski stigao do brejka prednosti, koji je održavao, a potom i još jednim brejkom, priveo meč kraju.

Nakon tri sata i 36 minuta, upisao je pobedu i plasman u osminu finala.

Protivnik u narednom kolu biće mu bolji iz duela Huan Pablo Variljas - Hubert Hurkač.

2. jun 2023 • 18:57

Kraj meča, Novak beleži pobedu!

Srpski teniser osvaja treći set brejkom, sa 6:2 i tako sa ukupnih 3-0 beleži pobedu nad Davidovič Fokinom.

7:6 (7:5), 7:6 (7:4), 5:2 - Đoković na korak od trijumfa

Srpskom teniseru preostalo je da osvoji još jedan gem, kako bi upisao pobedu.

U narednom gemu, Španac servira za opstanak u meču.

7:6 (7:5), 7:6 (7:4), 4:1 - Đoković održava prednost

Ne uspeva Davidovič Fokina da ozbiljnije zapreti na Novakov servis, što srpski teniser koristi i održava prednost brejka u trećem setu.

7:6 (7:5), 7:6 (7:4), 2:0 - Novak odmah pravi brejk

Nakon što je osvojio svoj uvodni servis gem, srpski teniser odmah dolazi do brejka i prednosti od 2:0 u trećem setu.

Đoković osvaja drugi set, ponovo nakon taj-brejka

Đoković opravdava nadimak "kralj taj-brejkova", pošto i drugi set osvaja nakon jednog.

Ovoga puta, srpski teniser bio je bolji sa 7:5.

7:6 (7:5), 6:6 - Drugi set odlazi u taj-brejk

Spasao je Đoković set loptu i izborio taj-brejk u drugom setu.

7:6 (7:5), 5:6 - Propuštena prilika

Propustio je srpski teniser brejk šansu, pa je sada Španac poveo u drugom setu sa 6:5, te će Đoković morati da servira za produžetak seta.

7:6 (7:5), 5:5 - Ništa ni od ove šanse, Đoković pretrpeo brejk sa "nulom"`

Ponovo dva koraka unazad nakon jednog dobrog. Imao je priliku Đoković da ode na 2-0, odigrao je katastrofalan gem i bez dobijenog poena pretrpeo brejk za 7:6 (7:5), 5:5.

7:6 (7:5), 5:4 - Peti brejk za Novaka i šansa za set

Posle dva mirnija gema, bio je red za novi napad na servis Davidoviča Fokine. Alehandro je malo i pomogao greškama, ali je i Novak odigrao dobro kad je trebalo. Na brejk lopti je gađao rivala u telo pri izlasku na mrežu i dobio šansu da odservira za 2-0 u setovima.

7:6 (7:5), 3:3 - Nastavlja se Novakovo mučenje

Opet je delovalo da je "momentum" na njegovoj strani, ali Novak je još jednom prokockao prednost. Imao je 30:0 u šestom gemu, pre nego što je nastavio sa duplim servis greškama. Jedna neiznuđena iz forhenda značila je da je ponovo vratio protivnika u meč.

7:6 (7:5), 3:2 - Novi brejk, Đoković u seriji!

Konačno je svetski "broj 3" pustio ruku i krenuo da udara kako ume. Sa tim se poklopilo i da je rival krenuo da pada fizički, pa je novi brejk bila neminovnost. Jedan divan napad forhendom, izlazak na mrežu posle slajsa za 7:6 (7:5), 3:2.

7:6 (7:5), 1:2 - Novi ribrejk srpskog asa

Nije dugo trajala prednost Davidoviča Fokine, iako je imao šanse da je potvrdi. Đoković ne igra ubedljivo, nema konstantnosti, ali uspeva da se održi. Dva dobra riterna bila su dovoljna da se napravi ribrejk i vrati rezultatski egal u drugi set.

7:6 (7:5), 0:2 - Đoković pretrpeo brejk

Prvi gem u drugom setu bio je veoma značajan jer se činilo da je došlo do emotivnog pražnjenja kod Španca. Imao je dve prilike za brejk Novak, ali ih nije iskoristio i kazna je stigla odmah. Uprkos činjenici da je bio bolji igrač na terenu, Đoković je niotkuda izgubio servis i rezultat je 7:6 (7:5), 0:2.

Đoković osvaja prvi set sa 7:6 (7:5)

Srpski teniser nakon sat i po vremena tenisa i taj-brejka, osvaja prvi set sa 7:6 (7:5).

Delovalo je da će Španac osvojiti prvi set, pošto je napravio brejk i vodio sa 6:5, ali je Novak napravio veliki preokret.

6:6 - Đoković oduzima servis rivalu, taj-brejk će odlučiti pobednika seta

U presudnim momentima, Novak je imao više koncentracije i bio kvalitetniji rival, te je napravio brejk i izjednačio na 6:6.

Pobednika prvog seta odlučiće taj-brejk.

5:6 - Davidovič Fokina stiže do brejka i šanse da osvoji prvi set

Poptuni preokret se desio u finišu prvog seta, sada Španac pravi brejk i vodi sa 6:5, pa će u narednom gemu servirati za vođstvo u meču.

5:5 - Izjednačenje

Odbranio se 34. teniser na ATP listi i stigao do izjednačenja od 5:5 u prvom setu.

5:4 - Španac servira za produžetak seta

Uz malo muke, Đoković osvaja servis gem za vođstvo od 5:4, čime pritisak opstanka u prvom setu prebacuje na Davidoviča Fokinu.

3:3 - Đoković odmah vraća brejk

"Ekspresno" je Novak vratio brejk i tako izjednačio na 3:3 u prvom setu. U najdužem gemu u dosadašnjem toku meča, srpski teniser koristi treću brejk loptu.

2:3 - Španac prvi stiže do brejka

Davidovič Fokina koristi drugu brejk loptu u petom gemu, te tako stiže do prednosti od 3:2 u prvom setu.

2:1 - Novak odbija nalet i drži svoj servis

Španac je imao prvu brejk loptu na meču, ali je u gemu u trajanju od devet poena, Đoković uspeo da odbije nalet, spasi brejk šansu i osvoji servis gem, pa vodi sa 2:1.

1:1 - Bez brejka na startu

Obojica tenisera na startu meča osvajaju svoje sevis gemove, bez većih problema.

Počeo je meč

Počeo je susret pred ispunjenim tribinama "Šatrijea". Prvi na servisu je srpski teniser...

Teniseri su izašli na zagrevanje

Treći i 34. teniser na ATP listi, izašli su na teren "Filip Šatrije" u Parizu. U toku je finalno zagrevanje, pa se uskoro očekuje početak meča.

Borba za osminu finala

Pobednik meča Đoković - Davidovič Fokina, će u četvrtom kolu igrati protiv boljeg iz okršaja Huan Pablo Variljas - Hubert Hurkač.

Tek četvrti međusobni susret

Srpski i španski teniser odigrali su tri međusobna duela u karijeri, a Đoković vodi 2:1 u pobedama.