Siti je šampion Evrope! "Građani" srušili Inter za dugo željeni trofej

Fudbaleri Mančester sitija osvajači su Lige šampiona za sezonu 2022/23, pošto su u finalu u Istanbulu savladali ekipu Intera sa 1:0. Siti je došao do prve titule šampiona Evrope u istoriji kluba

Istorija je ispisana, Mančester siti je prvi put došao do titule klupskog šampiona Evrope u fudbalu.

U veoma neizvesnom i zanimljivom finalu odigranom na stadionu "Ataturk" u Istanbulu, engleski tim savladao je Inter sa 1:0.

U prvom poluvremenu mreže su mirovale, a jedini pogodak viđen je u drugih 45 minuta susreta.

Igrao se 68. minut, kada je pobedonosni pogodak postigao Rodri.

Odlično se ubacio Bernardo Silva, pokušao da odigra povratni pas u peterac, lopta se odbila uz malo sreće do Rodrija, koji je veoma snažno i precizno šalje u mrežu italijanskog tima.

Siti je do kraja meča uspeo nekako da se odbrani, a Inter ima za čim da žali.

Pogodili su "neroazuri" prečku, a potom preko Lautara Martineza i Romelua Lukakua imali izgledne prilike za gol, ali je Brazilac na golu Sitija Ederson, izašao kao pobednik.

Mančester siti osvaja "triplu krunu" ove sezone, pošto su prethodno bili šampioni Premijer lige i FA kupa.

Mančester je sada grad sa dva šampiona Evrope, pošto je nakon Junajteda, prvi put u klupskoj istoriji i Siti stigao do "ušatog" pehara.

10. jun 2023 • 22:56

Kraj meča, Mančester siti je šampion Evrope!

Odbranio je Ederson pokušaj igrača Intera nakon kornera u poslednjem sekundu meča.

Marčinjak nakon toga svira kraj meča, te je Mančester siti osvajač Lige šampiona.

Pet minuta nadoknade

Sudijska nadoknada iznosi pet minuta...

89' - Kako Inter nije dao gol? Ederson sa gol linije čuva mrežu

Neverovatna prilika za Inter u samoj završnici meča i neverovatno da italijanski tim nije postigao gol.

Glavom je Gosens vratio loptu u peterac rivala, tamo Lukaku reaguje i šutira, a Ederson sa gol linije "skida" tu loptu.

Vrlo lako je mogao Inter do gola nakon odbitka, ali je Ruben Dijaš glavom poslao loptu pored svoje stative.

85' - Inter baca sve karte u napad, Siti čuva loptu

U samom finišu meča, trener italijanske ekipe pravi poslednje izmene, ubacivši Mktarijana i Dambrozija.

Mančester siti pokušava da sačuva loptu u svom posedu i svojim nogama, te tako spreči Inter da dođe do šanse.

78' - Foden propušta ogromnu šansu

Fantastično se okrenuo sa loptom mladi Englez, ušao u šesnaesterac i neometano šutirao ka golu Intera, ali je njegov udarac išao gotovo pravo u Onanu, koji brani.

Ostaje 1:0 za Siti, koji propušta kolosalnu šansu da "ubije" meč.

74' - Lukaku preti, brani Ederson

Opasno je bilo po gol Sitija, nakon prodora i lukavog pokušaja Lukakua, ali je Ederson bio dobro postavljen, pa je odbranio taj udarac.

72' - Inter pogađa prečku

Nekako je Inter uspeo da dođe do šanse, lopta je nakon igre glavom Damfriza, došla do Di Marka, koji je takođe glavom šutira ka golu Sitija.

Pogodio je Italijan prečku, a Inter nije uspeo da reaguje spretno na odbitak, pa je propuštena velika prilika.

68' - GOL! Siti vodi, Rodri je strelac

Verovatno iz prvog opasnog napada engleskog tima u drugom poluvremenu, Siti postiže pogodak.

Odlično su "građani" provukli dodavanje za Bernarda, čiji centaršut u peterac nije prošao, ali se lopta odbila do Rodrija, koji sa ivice šesnaesterca veoma snažno i precizno šutira, te trese mrežu rivala.

Siti vodi sa 1:0 u finalu Lige šampiona.

59' - Kakav kiks Sitija, Inter ne koristi najbolju šansu na meču

Veliki nesporazum odbrambenih fudbalera Sitija, koji su hteli da odlože loptu golmanu Edersonu, koji to nije razumeo.

Lautaro je to "namirisao", izbio sam pred golmana rivala, ali je Ederson uspeo da "skrati ugao" i odbrani udarac Argentinca iskosa.

56' - Džeko na travi, Lukaku ga menja

Fudbaler iz BiH požalio se na povredu i odmah ga je zamenio Inzagi.

Romelu Lukaku se zagrevao, a potom i ušao u igru za Inter.

46' - Počelo je drugo poluvreme

Nastavljen je meč u Istanbulu, nema promena u sastavima timova...

Poluvreme: Siti - Inter 0:0

Nakon prvih 45 minuta meča, nije bilo promene rezultata u finalu Lige šampiona.

Siti je bio nešto opasniji tim, koji je stvorio dve konkretne šanse, ali Inter za sada pruža više nego solidan optor.

Dva minuta je nadoknada prvog poluvremena

Četvrti arbitar pokazao je tablu na kojoj je pisalo da će prvo poluvreme biti nadoknađeno dva minuta.

37' - De Brujne zbog povrede napušta meč

Veliki peh za "građane" već u prvom poluvremenu.

Kevin de Brujne požalio se na povredu pre nekoliko minuta, pokušao da nastavi meč, ali je definitivno povreda ozbiljnije prirode.

Umesto Belgijanca, u igru ulazi Englez, Fil Foden.

De Brujne je i u prošlom finalu u kojem je učestvovao Siti, zbog povrede morao ranije van terena.

29' - Siti pojačava, ali rezultat se ne menja

Evo novog šuta u okvir gola od strane Mančester sitija.

De Brujne je izborio poziciju za udarac malo izvan šesnaesterca, ali je šut išao pravo u ruke golmana Intera.

Tim Pepa Gvardiole pojačava tempo u ovim trenucima, samim tim potpuno prebacuje težište igre na protivničku polovinu.

27' - Šansa za Holanda, Onana brani

Pomalo olako napravili su fudbaleri engleskog tima izglednu priliku.

Holand je pobegao Bastoniju, šutirao iskosa ka golu rivala, ali je odlično bio postavljen golman Onana.

20' - Bez uzbuđenja, velika borba

Nakon 20 uvodnih minuta u finalu, viđena je samo jedna šansa, pomenuta u kojoj je bio Bernardo.

Splasnuo je ritam koji je bio na snazi u uvodnih 10 minuta, pa se sada gleda "rovovska" borba za svaku loptu na sredini terena.

5' - Siti prvi preti, Bernardo umalo zatresao mrežu

Odlično je otvorio meč Siti, koji je prvu priliku imao preko Bernarda Silve, čiji udarac levom nogom unutar šesnaesterca, završava tik pored stative gola Intera.

1' - Počeo je meč!

Poljski sudija Simon Marčinjak, označio je početak ovogodišnjeg finala Lige šampiona. Italijanski tim ima prvi napad na meču...

Počela ceremonija otvaranja finala

Igrači se zagrevanju, tribine se polako popunjavaju

Više od pola sata do početka meča, igrači su izašli na finalno zagrevanje.

Tribine stadiona "Ataturk" se polako potpuno ispunjavaju...

Put do finala:

Inter je ekipa koju mnogi smatraju za velikog autsajdera u ovom finalu, ali je italijanski tim do poslednje stepenice došao savladavši izazovne prepreke.

U grupi su završili iza Bajerna, a ispred Barselone i Plzenja, da bi u nokaut fazi redom eliminisali, Porto, Benfiku i Milan.

Sa druge strane, Siti je imao nešto lakši posao u grupi, pošto su bili bolji od Sevilje, Dortmunda i Kopenhagena.

U nokaut fazi, "građani" su morali da savladaju Lajpcig, Bajern i Real Madrid.

Tu je i pehar

Inter u finale izlazi u sledećem sastavu:

Na golu italijanske ekipe biće Onana, a u polju: Darmijan, Aćerbi, Bastoni, Damfriz, Barela, Brozović, Čalhanoglu, Di Marko, Džeko i Lautaro.

Sastav Mančester sitija:

Za Mančester siti meč počinju: Ederson, Akandži, Stouns, Dijaz, Ake, Rodri, Gundogan, De Brujne, Bernardo Silva, Griliš i Holand.

Navijači oba tima preplavili Istanbul

Najveći grad u Turskoj danas je svetska i evropska fudbalska prestonica.

Veliki broj navijača iz Italije i Engleske došao je u Istanbul, u želji da podrži svoj voljeni klub.

Stadion "Ataturk" biće ispunjen do poslenjeg mesta i očekuje se sjajna atmosfera na tribinama.

"Siti favorit, ali Inter sa razlogom u finalu"

Selektor fudbalske reprezentacije Srbije Dragan Stojković Piksi, zajedno sa delegacijom FSS, nalazi se u Istanbulu, gde će gledati finale Lige šampiona između Mančester sitija i Intera. Piksi je otkrio da li će navijati za nekoga u finalu, kao i šta očekuje od možda i najveće utakmice u svetu fudbala.

Mančester Siti ima prednost da osvoji Ligu šampiona. Prikazali su igračku moć, oni su tim koji diktira ritam, kontroliše igru i nema sumnje da će to želeti i večeras. Siti je klub koji nikad nije osvojio Ligu šampiona, imaju ogroman motiv. Sa druge strane je Inter, klub koji je osvojio sve u svojoj bogatoj istoriji, veliki gigant", rekao je selektor Srbije.

Inter juri četvrti, Siti istorijski prvi "ušati" pehar u istoriji kluba

Ne treba previše reči trošiti na ulog utakmice kakva je finale Lige šampiona.

I ovogodišnje finale važiće za istorijsko i specifično.

Ekipa Mančester sitija ima drugu priliku da osvoji premijerni trofej u elitnom evropskom takmičenju u istoriji kluba.

Siti je prethodne dve sezone bio nadomak jedine titule koja mu nedostaje i svi u klubu se nadaju trećoj sreći i istorijskoj "tripleti" jer su već osvojili Premijer ligu i FA kup.

Sa druge strane, Inter će pokušati da dođe do četvrte titule Lige šampiona u istoriji kluba.

Prvi put nakon 13 godina, "neroazuri" ponovo se nalaze u finalu, pa ostaje da se vidi hoće li iskoristiti priliku koja im se sve ređe pruža.