Sport

"Hitlerov broj" zabranjen u Italiji

Zbog svoje popularnosti u neonacističkim krugovima, broj 88 više neće biti štampan na dresovima fudbalera u Seriji A
"Hitlerov broj" zabranjen u ItalijiGetty © Emilio Andreoli / Stringer

Velika odluka doneta je u Italiji kako bi se pojačala borba protiv antisemitizma zbog čega je zabranjen takozvani "Hitlerov broj".

Mateo Pijantedosi, italijanski ministar unutrašnjih poslova, objavio je da je Vlada Italije donela odluku o zabrani fudbalskim klubovima da svojim igračima dozvoljavaju nošenje broja 88 na dresovima jer se on može shvatiti kao simbol pozdrava nacističkom vođi Adolfu Hitleru.

Taj broj često koriste neonacističke grupe kao skraćenicu za pozdrav "hajl Hitler" jer je slovo H osmo po redosledu u alfabetu.

"Što se tiče ove borbe, tu ne odstupamo ni pedalj jer kredibilitet fudbala, koji je takođe povređen diskriminatornim ponašanjem, ima direktan uticaj na italijansko društvo", naveo je u saopštenju predsednik Fudbalskog saveza Italije Gabrijele Gravina.

Pored njega i ministra Pijantedosija, deklaraciju su potpisali ministar sporta i omladine Andrea Abodi i državni koordinator za borbu protiv antisemitizma Đuzepe Pekoraro.

Odluka je doneta pošto je u martu ove godine jedan navijač Lacija u Nemačkoj nosio dres sa brojem 88 i natpisom "Hitlerson". Njegovu fotografiju objavio je predsednik Jevrejske zajednice u Rimu Rut Duregelo, posle čega je Lacio toj osobi doživotno zabranio pristup stadionu.

Navijačka grupa rimskog kluba poznata je u Evropi po tome što podržava neonacistički pokret, dok su tokom sezone antisemitističke parole uzvikivale i pristalice Juventusa i Intera.

Prošle sezone samo dvojica fudbalera nosila su 88 na leđima. To su Hrvati Mario Pašalić iz Atalante, odnosno Toma Bašić iz Lacija, ali njihovi motivi za odabir broja nisu poznati.

Tokom karijere sporni broj nosili su Marko Borijelo, Ernanes, Dijego Peroti, Gohan Inler, ali i legendarni Đanluiđi Bufon.

Ministarstvo unutrašnjih poslova Italije je, kako se navodi, poseglo za odlukom u sklopu šire akcije za suprotstavljanje antisemitizmu i simbolima mržnje u sportu, sa namerom da se promovišu vrednosti tolerancije i poštovanja.

image