Srbija u polufinalu Svetskog prvenstva - podvig protiv Italije, vicešampioni pali na penale!

Selekcija Uroša Stevanovića uspela je da napravi veliki rezultat i ušla u borbu za medalje

Srbija je u polufinalu Svetskog prvenstva u vaterpolu prvi put posle šest godina i to na kakav način! Selekcija Uroša Stevanovića uspela je da priredi iznenađenje i eliminiše svetske vicešampione, ekipu Italije, i to nakon velike drame - 11:11, petercima 4:3!

Teško da je drugi četvrtfinalni meč na Svetskom prvenstvu u Fukuoki mogao da bude dramatičniji. Svaka od četiri četvrtine bila je okončana nerešenim rezultatom i činilo se da su peterci jednostavno morali da budu ti koji će rešiti pitanje pobednika.

Srbija je povela 2:0 na startu meča, ali to je bilo ujedno i poslednje vođstvo "delfina", sve do odlučujućeg peterca koji je pogodio Strahinja Rašović. Italija je brzo preokrenula i od tada uvek imala prednost od jednog gola. Kako bi Italijani poveli, tako bi Srbija morala da se vraća i stiže do izjednačenja.

Odlična igra Italije sa igračem više i mučenje Srbije na desnom krilu bili su najveći razlozi zašto "delfini" nikako nisu uspevali da u finišu stignu do preokreta. Presudan pogodak u regularnom delu meča pogodio je Ubović na 48 sekundi do kraja, kada je uspeo da izjednači rezultat i odvede meč u peterce.

A tu je Srbiju teško pobediti jer na golu ima Branislava Mitrovića. Iskusni golman je odbranio udarce u drugoj i petoj seriji, da bi posle toga Rašović bio precizan za podvig podmlađene selekcije Srbije, koja pokušava da krene stopama slavne "zlatne generacije".

Srbija će u četvrtak igrati u polufinalu Svetskog prvenstva protiv Grčke, koja je prethodno pobedila Crnu Goru 10:9. Preostala četvrtfinala čine Mađarska - SAD i Španija - Francuska. Srbija je sada na pobedu od prve medalje na prvenstvima sveta od 2017. godine i na pobedu od toga da se kvalifikuju na Olimpijske igre u Parizu 2024, za šta će im biti potrebno da savladaju i Grke u reprizi finala Igara u Tokiju.

25. jul 2023 • 10:45

Gotovo je - Srbija je u polufinalu!

Da Monte u petoj seriji ne uspeva da pogodi, Mitrović brani, drugi put danas!

Rašović i gotovo je, Srbija je u polufinalu - 4:3!

Četvrta serija - 3:3!

Prešuti uspeva da nekako postigne gol za 3:2.

Sa druge strane, Jakšić izjednačava na 3:3!

Treća serija - 2:2!

U trećoj seriji, Di Fulvio uspeva da postigne gol za 2:1.

Sa druge strane, Vučinić za 2:2!

Ostaje 1:1

Di Soma ne uspeva da matira Mitrovića na početku druge serije!

Radulović na drugoj strani ne uspeva da to iskoristi, nova odbrana Delunga.

Prva serija penala - 1:1

Italija prva šutira, Di Fulvio matira Mitrovića za 1:0!

Na drugoj strani, prvi šutira Drašović i to je 1:1.

Gledaćemo peterce!

Kraj regularnog dela meča, svaka četvrtina je završena nerešenim rezultatom!

Sada sledi okršaj olimpijskih šampiona iz Tokija i svetskih vicešampiona iz Budimpešte. Da vidimo može li Srbija da priredi iznenađenje!

Evo gola za Srbiju - 11:11!

Evo gola za Srbiju na 48 sekundi do kraja - sjajna akcija, Ubović je strelac!

Di Fulvio dominira - 10:11

Njegov treći gol iz petog šuta, i opet iz igrača više - prosto neverovatno. Čak osam golova su tako postigli danas, samo tri kada je bio izjednačen broj igrača u bazenu.

Još tri minuta!

Važno izjednačenje Srbije - 10:10

Bravo za Strahinju Rašovića, ponovo se Srbija vraća u egal. Još nešto više od pet minuta, a "delfini" se i dalje ne predaju.

Di Fulvio kažnjava "delfine" - 9:10

Ne vredi - Rašović je isključen i odmah nakon toga Italija stiže do novog vođstva.

Kraj treće četvrtine - 9:9!

Đorđe Vučinić trese mrežu Italije za 9:9 na samo 10 sekundi pre kraja treće četvrtine. Ponovo smo profunkcionisali u igri sa igračem više.

Italijani sve ponavljaju - 8:9

Kako je Sava Ranđelović zaradio isključenje, Italijani ponovo matiraju Mitrovića preko Di Fulvija.

Ponovo Rašović - 8:8!

Sada i Srbija stiže do četvrtog gola sa igračem više, treći gol Strahinje Rašovića na ovom meču. Iskupio se za promašeni peterac i zatresao je mrežu u bitnom trenutku.

Italijani su uporni - 7:8

Ne uspeva Srbija da odbrani igrača više, Bruni to ponovo koristi i to je nova prednost za "azure". Još nešto malo više od tri minuta do kraja treće četvrtine.

Odličan napad Srbije - 7:7!

Sjajna akcija koju kruniše Vasilije Martinović - njegov prvi gol na Svetskom prvenstvu!

I opet taj igrač više - 6:7

Treći napad zaredom u kom vidimo gol, Italija vodi 7:6 preko Velota, i ovo je bio napad sa igračem više. Četiri od sedam je iskorišćenost tih situacija u redovima Italije.

Novo izjednačenje Srbije - 6:6

I Srbija u narednom napadu koristi igrača više i Nikola Jakšić pod pritiskom matira Delunga za novo izjednačenje.

19' - Ponovo vođstvo Italije (6:5)

Italija stiže do prednosti preko Prešutija i to nakon napada sa igračem više.

Kraj druge četvrtine - 5:5!

Prvo je bilo 3:3, sada 2:2 u drugoj deonici i tako i dalje imamo egal utakmicu.

Italija je uspela da izjednači preko Di Some i to iz peterca, na 43 sekunde pre kraja druge četvrtine.

Posle faula na drugoj strani, penal je dobila i Srbija, ali Rašović ga ne koristi. Ovo je velika šteta, mogla je Srbija da stigne do prednosti pred poluvreme. Imali su "delfini" i jedan napad sa dva igrača više ranije tokom meča koji nisu iskoristili, rezultat je mogao da bude bolji.

15' - I novi gol Srbije (5:4)

Ponovo Strahinja Rašović, sada prilikom napada sa igračem više. Preokret "delfina" na minut do kraja poluvremena.

14' - Srbija stiže do 4:4!

Evo potrebnog gola i to Strahinje Rašovića. Bila je to kontra koja je usporila, ali posle iz pozicionog napada iskusni vaterpolista trese mrežu Italijana.

13' - Ponovo vodi Italija, 4:3

Italijani koriste igrača više i stižu do prednosti preko Eduarda di Some

11' - I dalje 3:3

Tvrd početak druge četvrtfinale, ponovo dugo bez gola, puna tri minuta.

Kraj prve četvrtine - 3:3

Srbija se dobro drži protiv agresivnih i uigranih Italijana. Bilo je i 2:0, olako je posle došlo do preokreta, ali gol Drašovića održava egal nakon početnih osam minuta.

Drašović vraća na 3:3!

Srbija stiže do izjednačenja posle preciznog peterca, nakon faula nad Jakšićem.

Neverovatno - 3:2 za Italiju

Veliki pad Srbije u poslednjih nekoliko minuta, ponovo je Kaneli strelac i to posle greške našeg tima prilikom započinjanja napada.

6' - Italijani izjednačili na 2:2

Italijani su se probudili, Lorenco Bruni uspeva sa centarske pozicije da izjednači rezultat.

Italija smanjuje na 2:1

Evo kazne za Srbiju, Italija smanjuje na 2:1 preko Kanele, i sada su Italijani imali igrača više, a Mitrović ne uspeva da zaustavi udarac.

5' - Odličan start Srbije, 2:0!

Prvi igrač više za Srbiju, ali se naši nisu dobro snašli. Potom Mitrović brani udarac Italijana pri napadu rivala kada su oni imali igrača više.

Ali onda Lazić uspeva da povisi na 2:0 u narednom napadu, kada je opet bila situacija igrač više.

3' - Srbija vodi 1:0

Rašović i Marcijali u prva dva minuta otvaraju meč sa po jednim promašajem, a prvi gol postiže Nikola Jakšić, kapiten Srbije, posle tri minuta igre!

Počela je utakmica!

Prvi napad ima Italija nakon bržeg plivanja.

Crna Gora nije uspela - Grčka u polufinalu

U prvom četvrtfinalnom susretu, Grčka je savladala Crnu Goru 10:9 u neizvesnom meču i sada će oni čekati pobednika duela Italija - Srbija.

A taj meč samo što nije počeo...

Kako je Srbija do sada igrala?

Srbija je turnir u Fukuoki počela porazom od Španije 14:16, zbog čega je ostala bez realnih šansi za prvo mesto u grupi i direktan plasman u četvrtfinale.

Ipak, to je ispravljeno pobedama nad Južnom Afrikom (30:5) i Crnom Gorom (17:15 nakon peteraca). U osmini finala je red došao na Japan, a "delfini" su slavili sa sigurnih 16:10.

Italija je za to vreme u grupi B upisala tri pobede - nad Francuskom 13:6, Kanadom 24:6 i Kinom 18:5.