Dominikanci preživeli, tragičar Klarkson rastužio hiljade Filipinaca

Košarkaši Dominikanske Republike pobedili su Filipine rezultatom 87:81 na startu Svetskog prvenstva
Dominikanci preživeli, tragičar Klarkson rastužio hiljade Filipinaca© FIBA

Duel u "Filipino areni" imao je sjajnu uvertiru jer je vrh države uradio sve kako bi bio oboren rekord po broju navijača na jednoj utakmici svetskog prvenstva.

Predsednik Ferdinand Markos suspendovao je rad u školama i javnim institucijama u delovima grada Metro Manila i Bulakan, kako bi obezbedio dolazak što više ljudi u dvoranu, a na kraju je bilo njih 38.115.

Rekord je oboren, ali su prisutni navijači tužni napustili halu jer je njihova selekcija poražena.

Rezultatski rolerkoster viđen je tokom svih 40 minuta, domaćini su uspeli da onemoguće velikog favorita da se odlepi i, posle nekoliko serija Džordana Klarksona, imali utakmicu u svojim rukama.

Međutim, košarkaš Jute ispao je tragičar sa nekoliko ishitrenih šuteva, a onda i petom ličnom greškom koju je napravio na tri i po minuta do kraja.

Gosti su, predvođeni superstarom Minesote Karl-Entonijem Taunsom, nekako preživeli i u finišu susreta slomili otpor rivala.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je upravo Tauns sa 26 poena, a pratili su ga Viktor Liz sa 18 i Andre Feliz sa 12.

Kod Filipinaca, ubedljvo najbolji je bio Klarkson sa 28 poena, June Mar Fahardo je dodao 16, tri više od Dvajta Ramosa.

Prethodno je u meču A grupe Italija savladala Angolu 81:67.

U drugoj rundi igraće Filipini – Angola i Dominikanska Republika – Italija.

U meču E grupe Nemačka je opravdala ulogu favorita – lako je pobedila jednog od domaćina Japan rezultatom 81:63.

Nemce je ka pobedi predvodio Moric Vagner sa 25 poena, Denis Šreder je pripomogao sa 14, dok je Danijel Tajs dodao jedan manje.

Kod Japana je najefikasniji očekivano bio Juta Vatanabe sa 20 poena, a dvocifren je bio i Judaj Baba sa 15.

U E grupi ranije je Australija pobedila Finsku rezultatom 98:72.

U drugom kolu igraće Australija – Nemačka i Japan – Finska.

Plasman u drugu fazu takmičenja izboriće dve prvoplasirane selekcije.