Srbija je u finalu Svetskog prvenstva!

Košarkaši Srbije plasirali su se u finale Svetskog prvenstva! "Orlovi" su savladali Kanadu sa 95:86
Srbija je u finalu Svetskog prvenstva!Getty © Yong Teck Lim

Košarkaška reprezentacija Srbije boriće se za svetski tron pošto je u polufinalu pobedila Kanadu rezultatom 95:86.

"Orlovi" su odigrali fantastičnu utakmicu, srušili možda i najbolju selekciju na prvenstvu, obezbedili medalju i boriće se za titulu.

Selektor Svetislav Pešić izvukao je maksimum iz momaka, koji su izgarali od prvog do poslednjeg minuta i potpuno zasluženo se vratila gde joj je i mesto – u sam vrh svetske košarke.

Od prvog minuta meča, Srbija je potpuno kontrolisala tempo i držala rivala na "kratkom lancu".

Nisu "orlovi" dozvolili Kanadi da se raspuca, da dođe do lakih poena i njima prepoznatljive igre.

Već posle deset minuta košarke, prednost izabranika Svetislava Pešića iznosila je osam poena.

Kanada je tražila način da se rezultatski dodatno vrati u meč, pokušavala sa linije za slobodna bacanja da uđe u ritam i smanji razliku, ali im nije polazilo za ruku.

Ulaskom Alekse Avramovića, prva zvezda Kanade ušla je u probleme sa ličnim greškama, a severnoamerički tim u velike probleme u organizaciji napada.

Srbija je surovo kaznila taj prazan hod, pa je prednost iz minuta u minut rasla i u samom finišu prvog poluvremena iznosila 15 poena.

Opuštanja u nastavku meča nije bilo, uprkos velikoj želji kvalitetnog rivala.

Bruks je sa dve trojke nagovestio da Kanada ide na sve ili ništa, ali je nakon par minuta u kojima je povezivala redove, Srbija ponovo imala potpunu kontrolu nad rezultatom i utakmicom.

Veliki broj igrača Srbije je preuzimao odgovornost u različitim momentima. Na momente Dobrić, potom Bogdanović, Gudurić, Avramović i Milutinov, imali su svoje bravure i poene kojima su odbijali nalet rivala.

Kako se meč bližio kraju, šanse Kanade za povratak su se smanjivale, da bi na kraju i potpuno bile ugušene.

Srpski tim predvodio je kapiten Bogdan Bogdanović sa 23 poena (3/4 trojke) i treći put uzastopno je proglašen za igrača utakmice. Međutim, svi momci su dali izuzetan doprinos i jednako su zaslužni za plasman u finale.

Ognjen Dobrić je "grizao" na oba kraja terena – završio je na 16 poena (7/11 iz igre), isto koliko je imao i Nikola Milutinov, koji je kompletirao dabl-dabl sa 10 skokova.

Marko Gudurić je postigao 12, dva više od Alekse Avramovića koji je "pokidao" u odbrani i potpuno rasturio spoljnu liniju protivničke ekipe. Ukrao je dve lopte i u "džep" stavio Šeja Gildžus-Aleksandera.

Upravo je Gildžus-Aleksander trebalo da bude najbolji kod Kanade, ali nije, ubacio je "samo" 15 poena. Najefikasniji je bio Ar-Džej Beret sa 23, a Dilon Bruks je dodao 16.

Srbija je upisala istorijsku pobedu i ponovo se vratila tamo gde joj je mesto, u sam vrh svetske košarke.

"Orlovi" su izborili finale Mundobasketa, prvi put posle 2014. godine, čime su automatski obezbedili medalju na Svetskom prvenstvu u Manili.

Protivnik u finalu biće im bolji iz duela Nemačke i SAD.

• 8. sep 2023 • 12:36

12:36

Gotovo je! Srbija je u finalu Svetskog prvenstva, Srbija ima medalju na Mundobasketu

Srbija je savladala Kanadu sa 95:86, Srbija je u finalu!!!

• 12:35

39' - Srbija pred istorijskom pobedom!

U poslednji minut, reprezentacija Srbije ulazi sa 11 poena prednosti - 95:84.

"Orlovi" su pred istorijskom pobedom i plasmanom u finale.

• 12:28

36' - Bogdanoviiiiiiiiić za tri poena!

Na isteku napada, udvojen, Bogdan Bogdanović se sa korakom unazad digao na šut za tri poena, koji je pogodio.

Srbija vodi sa 91:76, a do kraja meča ostalo je četiri minuta.

• 12:22

35' - Srbija - Kanada 86:74

Pet minuta je prošlo u poslednjoj četvrtini, a Srbija je uspela da održi dvocifrenu prednost.

"Orlovi" vodi sa 86:74, pa nas očekuje veoma uzbudljiva završnica.

• 12:18

32' - "Orlovi" lete po terenu, Srbija vodi 82:66

Ponovo su Pešićevi izabranici zatvorili prilaz ka svom košu, čime su naterali Kanadu na dve izgubljene lopte u nastavku.

• 12:14

Kraj treće četvrtine: Srbija - Kanada 75:63

U poslednju četvrtinu Srbija odnosi 12 poena prednosti.

Veoma bitne trojke u finišu treće deonice postigli su Gudurić i Marinković.

• 12:06

28' - Dobrić pogađa iz svih pozicija

Ognjen Dobrić postiže tri vezana koša, čime održava prednost Srbije - 66:58.

• 12:01

25' - Samo tri poena Srbije u nastavku

Ne ide baš najbolje Srbiji u organizaciji napada, što govori i podatak da je postigla tek tri poena za pet minuta u trećoj četvrtini.

• 11:56

23' - Dve trojke Bruksa u nastavku

Ići će Kanada na sve ili ništa u drugom poluvremenu.

Dve trojke pogodio je Dilon Bruks na jednoj strani, dok je na drugoj Srbija u dva navrata izgubila loptu.

Srbija - Kanada 54:45.

• 11:53

21' - Nastavljen je meč