Snagom se ne može na stenu – Novak kroz tri seta do novog grend slem finala!

Novak Đoković izborio plasman u finale Ju-Es opena, pošto je savladao mladog Bena Šeltona – 3:0 (6:3, 6:2, 7:6)
Snagom se ne može na stenu – Novak kroz tri seta do novog grend slem finala!Getty © Mike Stobe

U svom jubilarnom – 100. meču na Ju-Es openu, Novak Đoković je došao do 87. pobede, ali – još važnije, do novog finala, desetog u Njujorku.

Đoković je došao do prilike da četvrti put u karijeri osvoji poslednji grend slem sezone – nakon 2011, 2015. i 2018. godine.

A srpski teniser je do te prilike došao lakše nego što se očekivalo.

U polufinalu mu je na crtu izašao 16 godina mlađi Ben Šelton, teniser koji je u Njujorku imao turnir iz snova, igrač čije servise "ne može da uhvati ni radar".

Ušao je hrabro  Šelton u meč sa najboljim teniserom svih vremena, želeći odmah da pokaže razornu snagu i da dokaže da je došao spreman, bez strahopoštovanja prema protivniku, uz čiji tenis je odrastao.

Međutim, Novak je iskusno i mudro, stpljivo igrao, puštao mladića da se raspuca i sačekao greške.

Prvi set je potrajao 35 minuta, iako je mogao i ranije da se završi, pa ga je Novak dobio rezultatom 6:3.

Recept iz prvog seta Đoković je primenio i u drugom, pa je rezultat bio sličan – razlika je bila u tome što je Novak iskoristio brejk u ranoj fazi, onda napravio još jedan za 5:2, a zatim sigurno odservirao za 2:0 u setovima.

Treći set je otvorio Novak brejkom. Publika se utišala, očekivala je mnogo više od meča – više uzbuđenja i neizvesnosti, što je Šelton, ipak uspeo da im (donekle) pruži.

Krenuo je da igra na sve ili ništa, malo ga je i sreća pogledala u pojedinim trenucima, razbudio je publiku koja mu je unela dodatnu energiju, pa je došao do prvog brejka na meču za 4:4.

Pun sampouzdanja, Šelton je nastavio da briljira u nastavku, pa je došao do set lopte pri rezultatu 5:4.

Ipak, Novak nije dopustio dramu u ovom gemu, preokrenuo je i došao do izjednačenja, a potom i do brejka za 6:5.

Ali, onda je usledila drama – Novak je grešio, poklonio Šeltonu dve brejk lopte, ali se vratio i odmah došao do meč lopte.

Prvu nije iskoristio, a Šelton je dobio novu priliku za brejk.

Novom Novakovom greškom, Šelton je došao do brejka i taj-brejka – 6:6.

Đoković je poveo sa 5:1, Šelton smanjio na 5:4, ali je to bio poslednji trzaj mladog tenisera, pošto je Novak dobio ovaj deo igre rezultatom 7:4.

Đokoviću će u finalu igrati protiv boljeg iz duela Danil Medvedev – Karlos Alkaraz, a koji od njih dvojice će stojato Đokoviću na putu ka 24. grend slem tituli, znaćemo u subotu rano ujutru.

• 8. sep 2023 • 23:58

23:58

Đoković - Šelton - 6:3, 6:2, 7:6

Kraj meča, Novak je u finalu!

• 23:54

Tri vezana poena za Šeltona 5:4

Smanjio je Šelton na 5:4, imamo dramu i u taj-brejku.

• 23:51

Kralj taj-brejka vodi sa 5:1

Posle prvih šest poena u taj-brejku, Novak ima prednost od 5:1.

• 23:47

Brejk za Šeltona! Igraće se taj-brejk - 6:6

Biće drame na kraju trećeg seta, pošto je Šelton uspeo da dođe do još jednog brejka i izjednačenja.

• 23:43

Meč lopta za Novaka!

Okrenuo je Novak agresivnom igrom, sada ima servis za pobedu.

• 23:41

Novak poklanja Šeltonu dve brejk lopte - 6:5

Prvo dupla servis greška, a onda van terena šalje Novak lopticu.

Šelton ima dve brejk lopte.

• 23:36

Evo brejka! Novak je preokrenuo - 6:5

Pre samo nekoliko minuta je Šelton imao set loptu, a sada će Novak servirati za finale!

• 23:33

Izjednačenje - 5:5

Izvukao se Novak iz neugodne situacije, rezultat je 5:5.

• 23:28

Set lopta za Šeltona - 5:4

Đoković je na servisu, Šelton ima prednost 40:30.

Teško da je bilo ko očekivao ovakav rasplet posle prva dva seta.

• 23:17

Prvi brejk pravi Šelton - 4:4

Publika je na nogama, Šelton je napravio prvi brejk na meču i izjednačio na 4:4.