Velika šteta - Nemačka je šampion sveta, "orlovima" srebro na Mundobasketu

Reprezentacija Srbije poražena je u finalu Svetskog prvenstva od selekcije Nemačke sa 83:77. "Orlovi" su osvojili srebrnu medalju na Mundobasketu

Nije uspela reprezentacija Srbije da položi i poslednji ispit i dođe do zlatnog odličja na Svetskom prvenstvu.

Nemačka se pokazala kao najbolji tim na prvenstvu, pošto je bez poraza došla do titule i zlata.

Uprkos velikoj borbi, Srbija je skupo platila sve svoje greške, pogotovo one u finišu.

Šansi za potpunu dramu i izjednačenje u finišu je bilo, ali nedostajalo je sreće, preciznosti i koncentracije.

Takođe, ističe se i podatak da je Srbija gotovo čitavo finale morala da igra bez Ognjena Dobrića, koji je doživeo povredu u prvoj četvrtini.

Veliko finale počelo je odličnom odbranom Srbije i trojkom Stefana Jovića, ali su Nemci odmah pokazali da će biti izuzetno raspoloženi. Uzvratili su Andreas Obst i Franc Vagner, a onda se dogodio veliki peh ekipi Svetislava Pešića.

Ognjen Dobrić, jedan od najvažnijih šrafova u našem timu, kako u napadu tako i u odbrani, prilikom jednog prodora doživeo nezgodnu povredu već u trećem minutu.

Nagazio je na stopalo Danijela Tajsa i iskreno zglob, zbog čega su ga izneli sa parketa.
Tada mu je prišao Aleksa Avramović i poljubio ga, što je još jedan dokaz kakva atmosfera vlada među "orlovima".

Dok je novi igrač Virtusa odlazio u svlačionicu, Vagner je nastavio da nosi Nemce, koji su se razigrali i počeli da pogađaju iz svih pozicija. U nizu su rešavali napade koševima, ali je stigao i odgovor sa druge strane.

"Iks faktor" je u odsustvu Dobrića postao Vanja Marinković, koji je prosto eksplodirao sredinom prvog dela igre i sa devet poena zadržao Srbiju u igri. Usledile su dve trojke trojke Bogdana Bogdanovića, onda i jedna Nikole Jovića, za minimalno vođstvo na prvoj pauzi.

Sudije su dozvolile oštriju igru, visokim nemačkim igračima bilo je dozvoljeno da "tuku" naše centre, zbog čega nam je potpuno isključena unutrašnja igra. Nikola Milutinov je ostao bez poena u prvom poluvremenu, dok je na drugoj strani sankcionisan i najmanji kontakt, a nekad i situacije u kojima ih nije ni bilo.

Dve selekcije su se u nekoliko navrata smenjivale u vođstvu u drugom periodu, a Pešićevi momci uspeli nekako da spuste loptu u reket. Tamo je odličnu rolu imao Filip Petrušev, uz jedno snažno zakucavanje, ali je problem bio što se raspucao Denis Šruder.

Plejmejker Toronta je postigao dve trojke, imao još nekoliko prodora i zaustavio se na 14 poena, koliko je do pauze ubacio i spomenuti Vagner.

Srbija je u finišu druge četvrtine ponovo pojačala odbranu, Bogdanović je novim pogotkom raspalio tim, a onda i sa linije za slobodna bacanja doneo potpuni egal pred petnastominutni odmor (47:47).

"Orlovi" su imali poteškoća u napadu koje su nekako kompenzovali šutevima sa distance, ali je početkom treće četvrtine problem postao mnogo veći.

Arbitri su nastavili da tolerišu udaranje naših centara, nije bilo nikakvog protoka lopte u napadu, dok se sa druge strane Nemačka razletela po terenu.

Pokrenuo je Šruder igrače u belim dresovima, prednost rivala je porasla i posle trojke Vagnera bilo je maksimalnih +12 pred odlučujući kvartal.

Odlično su Nemci zatvorili sve udarne igle u napadu Srbije, Bogdanović je postigao samo dva poena u drugom poluvremenu, a vreme je polako isticalo. Držali su protivnici prednost, ali se u finišu probudio Avramović.

Plejmejker Partizana je postigao 10 poena u poslednjoj četvrtini i vratio "orlove" na jedan posed zaostatka. Bogdan je na minut do kraja ukrao loptu i kod rezultata 78:75, Marko Gudurić je imao otvoren šut za izjednačenje.

Međutim, promašio je iz ugla i prva prilika za povratak je otišla u nepovrat.

Imala je Srbija još šansi za povratak i preokret u finišu. Dve ukradene lopte donele su "orlovima" nadu.

Ipak, skupo su Pešićevi momci platili sve svoje greške, pogotovo one u samoj završnici.

Šruder je sa druge strane preuzeo odgovornost u dresu Nemačke, bio miran sa linije za slobodna bacanja i odbio nalet Srbije.

Aleksa Avramović je sa 21 poenom predvodio strelce "orlova", dok su dvocifreni bili i Bogdan Bogdanović sa 17 i Filip Petrušev sa 10.

Denis Šruder je bio apsolutni lider Nemačke sa 28 poena, Franc Vagner ubacio je 19, a Joanes Vojtman meč završio sa 12 poena.

Srbija turnir u Manili završava sa srebrnom medaljom, a izboren je i plasman na Olimpijske igre koje se naredne godine održavaju u Parizu.

10. sep 2023 • 16:39

Kraj meča, Nemačka je savlada Srbiju

Nije Srbija uspela da napravi čudo i preokret u finišu.

Nemačka osvaja zlato, "orlovi" srebro na Mundobasketu.

40' - Nemačka pred pobedom, Šruder pogađa za 81:77

Uspeo je Šruder da se oslobodi pritiska pri prenosu lopte, da bi potom nemački plejmejker probio do koša Srbije i položio za 81:77.

Nemačka je u odličnoj poziciji u samom finišu meča.

40' - Gudurić maši za izjednačenje

Uspeo je Bogdanović da ukrade loptu, nakon čega je Srbija izgradila poziciju za izjednačenje, ali je Gudurić promašio otvorenu trojku iz ćoška.

39' - Avramović drži Srbiju u životu

Trojkom, a potom i sa tri pogođena slobodna bacanja, Aleksa Avramović gotovo sam drži Srbiju u životu.

Nemačka vodi 78:75, do kraja meča ostalo je nešto manje od minut i po.

38' - Srbiji ponestaje vremena, propuštene su velike šanse

U nekoliko navrata "orlovi" nisu poentirali i dodatno smanjili razliku, pa Nemačka ponovo ima sedam poena prednosti.

Do kraja meča ostalo je još dva minuta.

36' - Avramović za tri na jednoj, Vojtman na drugoj strani

Bitnu trojku pogodio je Aleksa Avramović, pošto je Srbija tim poenima prišla na četiri poena zaostatka.

Ipak, Vojtman je iz ćoška vratio trojku i sedam razlike u korist Nemačke.

33' - Avramović daje Srbiji "veštačko disanje"

Aleksa Avramović postigao je pet vezanih poena i izborio faul u napadu, a potom je pogodio i Filip Petrušev, pa Srbija smanjuje deficit na sedam poena - 71:64.

Kraj treće četvrtine: Srbija - Nemačka 69:57

Nije uspeo Avramović da poentira u poslednjem napadu, pa Nemačka u poslednju četvrtinu ulazi sa 12 poena prednosti.

"Orlovi" su poprilično podbacili u trećoj deonici, koju su Nemci dobili sa 22:10.

28' - Dvocifrena prednost Nemačke

Ulazi Srbija u problem, pošto je Nemačka stigla do dvocifrenog vođstva - 64:53.

Nemci vode sa 17:6 u trećoj četvrtini, što dovoljno govori o napadačkim problemima "orlova".

27' - Srbija je stala, Nemačka stiže do najveće prednosti

Nemci dolaze do najveće prednosti na meču, pošto vode sa 62:53. Nemci koriste period igre u kojem Srbija ne uspeva da dođe do poena.

25' - Nemačka vodi 55:51

Koriste Nemci prazan hod reprezentacije Srbije, te poenima Šrudera i Vojtmana dolaze do prednosti od četiri poena - 55:51.

23' - Srbija se muči u napadu u nastavku

Ne izgledaju dobro napadi "orlova" početkom treće četvrtine, a čak i kada su se stvorile otvorene pozicije za šut, Srbija to nije iskoristila i pogodila. Rezultat je 49:49.

21' - Nastavljen je meč

Počela je treća četvrtina. Srbija još uvek bez Dobrića, pa drugo poluvreme započinje Vanja Marinković.

Poluvreme: Srbija - Nemačka 47:47

Poenima Bogdana Bogdanovića sa linije za slobodna bacanja, Srbija je uspela da izbori izjednačenje pred odlazak na pauzu za poluvreme.

Igra se u naletima, a obe sekipe se konstantno smenjuju u vođstvu.

Bogdanović predvodi strelce Srbije sa 15 poena, a pomažu mu Marinković sa devet i Nikola Jović sa sedam poena.

Šruder i Franc Vagner su najbolji strelci Nemačke sa po 14 poena.

18' - Šruder sa osam metara za vođstvo Nemačke

Delovalo je da Srbija igra dobru odbranu u poslednjem posedu Nemačke, ali je Denis Šruder pogodio trojku sa osam metara i tako doneo svojoj selekciji prednost od 43:42.

16' - Bogdan pogađa za 42:38

Sjajno kapiten "orlova" koristi svaku mis-meč situaciju, pošto ovoga puta kreira prostor i pogađa trojku preko Vojtmana.

Srbija vodi sa 42:38, četiri minuta je ostalo do poluvremena.

15' - Petrušev i Bogdanović za novo vođstvo Srbije

Nemačka pogađa u visokim procentima u drugoj četvrtini, ali je Srbija uspela da poenima Davidovca, Petruševa i Bogdanovića, vrati minimalno vođstvo.

11' - Dobrić se vratio na klupu Srbije

Krilni košarkaš Srbije vratio se iz svlačionice na klupu. Dobrić će pokušati da nastavi meč.

Kraj prve četvrtine: Srbija - Nemačka 26:23

Nakon uvodnih 10 minuta, "orlovi" imaju tri poena prednosti.

U prvoj četvrtini viđen je veliki broj poena na obe strane. Srbija je pogodila četiri trojke i za sada je to najveće napadačko oružje izabranika Svetislava Pešića.

Marinković je sa devet poena najefikasniji u redovima Srbije, a prati ga Nikola Jović sa sedam poena.

Obst, Franc Vagner i Vojtman predvode Nemačku sa po poena.

8' - Srbija ponovo pogađa trojku od tablu

Nakon što je Bogdan Bogdanović imao malo sreće pri šutu za tri poena, trojku od tablu pogodio je i Nikola Jović.

Srbija vodi 22:19, do kraja prve deonice ostalo je još dva minuta.

5' - Nemačka dolazi do ritma

Nakon nešto lošijeg starta, Nemačka je uspela da dođe do napadačkog ritma, što joj je donelo potpuni priključak - 13:12 vodi Srbija.

3' - Dobrić se povredio

Pri probijanju ka košu rivala, Ognjen Dobrić izborio je faul, ali se i povredio tom prilikom.

Srpski košarkaš iznet je sa terena i uz prisustvo medicinskog tima, uputio se ka svlačionici.

2' - Serija Srbije 5:0 na startu

Na najbolji način Srbija je započela meč. Prvo je Stefan Jović pogodio trojku, a potom je u tranziciji Nikola Jović zakucao za 5:0 na startu.

1' - Počeo je meč

Počelo je finale i borba za zlatnu medalju!

Startnu petorku Srbije čine: Stefan Jović, Bogdan Bogdanović, Ognjen Dobrić, Nikola Jović i Nikola Milutinov.

Nemačka meč započinje sa: Denisom Šruderom, Andreasom Obstom, Francom Vagnerom, Joanesom Vojtmanom i Danijelom Tajsom.

"Orlovi" imaju prvi napad na meču, srećno momci!

Orilo se "Bože pravde" u Manili

Intonirane su himne dve zemlje u "Mol Azija areni" u Manili.

Srpski navijači su u velikom broju u dvorani, te će "orlovi" imati većinsku podršku.

Košarkaši jesu...

Da li ste spremni?

Pešić: Ključ je - odbrana!

Odbrana će odlučiti pobednika, smatra selektor Pešić.

"Ključ je pre svega odbrana, i tu nema nikakvih dilema. Pokazali smo da iz odbrane možemo da kreiramo napad i tranziciju. Do sad smo vodeći u smislu poena koje postižemo u tranziciji. Nemamo tu visinu i fiziku koju imaju Nemci jer su na svim pozicijama zaista snažni, ali imamo nešto što nas karakteriše, a to je da imamo kvalitet predviđanja i da dobro čitamo situaciju. To je košarkaška inteligencija, ali inteligencija bez borbenosti i zalaganja ne pomaže", objasnio je Pešić.

Šta znamo o Nemačkoj?

Jedna utakmica deli Srbiju od rekordnog šestog zlatnog odličja na Svetskim prvenstvima.

Poslednja prepreka na ovom specifičnom putu u Manili, jeste selekcija Nemačke, koja se na velika vrata vratila u sam vrh svetske košarke.

"Orlovi" za istorijsko zlato na Mundobasketu

Košarkaška reprezentacija Srbije, predvođena selektorom Svetislavom Pešićem, pokušava da osvoji istorijsko zlato - prvo od samostalnosti.

Srpski tim, pod imenom SRJ, poslednji put bio je prvak sveta u Indijanapolisu 2002. godine, a i tada je ekipu sa klupe kao selektor predvodio upravo - Pešić.