Zvezdina istorijska pobeda u Istanbulu, Fener pao nakon preokreta

Košarkaši Crvene zvezde savladali su na gostovanju u Istanbulu ekipu Fenerbahčea sa 85:76, u meču 18. kola Evrolige

Zvezda je upisala istorijski trijumf, pošto je prvi put u međusobnim duelima, nadigrala ovaj turski tim na gostujućem terenu.

Nakon devet uzastopnih poraza u dvorani "Ulker", crveno-beli su napokon slavili i naneli Feneru prvi poraz na domaćem terenu u čitavoj sezoni u Evroligi.

Od prvog minuta meča, moglo se nagovestiti da će biti zanimljivo u Istanbulu.

Fener je agresivno krenuo, ali je Zvezda preko Bolomboja i Gedraitisa pronašla ritam i držala priključak.

Trojkama Vilbekina i Dorsija, domaćin je nakon 10 minuta košarke vodio sa 26:18.

Druga četvrtina protekla je potpuno u znaku srpske ekipe, koja je uspela pre svega da zatvori prilaz ka svom košu i spreči rivala da dođe do lakih poena.

Mučio se Fener, što govori i podatak o samo devet postignutih poena u drugoj deonici.

Zvezda je taj prazan hod iskoristila da potpuno smanji deficit i na poluvreme ode sa samo jednim poenom zaostatka – 35:34.

Delovalo je da je Fenerbahče u trećoj deonici pronašao ritam koji im savršeno odgovara.

U dva navrata je tim Šarunasa Jasikevičijusa sticao dvocifrenu prednost.

Ipak, srpski klub se nije predavao, već uvek pronalazio način da se vrati u meč.

Krajem treće i početkom četvrte četvrtine, Sferopulosovi momci napravili su seriju 11:0 i tako prvi put nakon dužeg vremena, stekli prednost u ovoj utakmici.

Veoma bitne trojke u poslednjoj deonici pogađali su Lazić i Nedović, pa su tako crveno-beli uspeli da potpunu preokrenu tok susreta i povedu sa maksimalnih osam poena – 69:61.

Pokušavao je Fener na sve načine da povrati kontrolu i uhvati priključak, ali je Teodosićeva trojka odvela srpski tim na +9 i tako stavila Fener u poprilično loš položaj u finišu.

Poznato je da crveno-beli ove sezone nisu mogli bez dramatičnih završnica i ispuštenih pobeda, ali ovoga puta je koncentracija bila na visokom nivou.

Džoel Bolomboj bio je apsolutni lider, pošto je meč završio sa 24 poena, a istakli su se još i Gedraitis sa 19 i Hanga sa 12 poena.

U redovima turskog tima najefikasniji su bili Hejs-Dejvis sa 21 i Vilbekin sa 14 poena.

Bio je ovo sedmi trijumf Crvene zvezde u 18 mečeva u Evroligi ove sezone.

Fenerbahče je prekinuo niz od četiri pobede, pa sada ima skor od 10-8.

2. jan 2024 • 20:44

Kraj meča, Zvezda je savladala Fener!

Možda i jedan od najboljih mečeva Zvezde ove sezone, pošto su crveno-beli odbili nalete rivala i upisali pobedu rezultatom 85:76.

37' - Teodosić za +9!

Zvezda je pred pobedom u Istanbulu, pošto je Miloš Teodosić pogodio trojku za najvećih devet poena prednosti za srpski tim.

35' - Nedović pogađa za osam poena prednosti

Nova trojka Zvezde, ovoga puta Nedovića, kojom srpski tim stiče maksimalnih osam poena prednosti - 69:61.

31' - Zvezda vodi

Poenima Jaga, Zvezda prvi put još od prve četvrtine, stiže do prednosti - 59:57.

Kraj treće četvrtine: Fenerbahče - Crvena zvezda 57:57

U dva navrata je Fener imao dvocifrenu prednost u trećoj deonici, ali je Crvena zvezda oba puta imala odgovor.

Nakon 30 minuta košarke, rezultat je nerešen (57:57), što znači da će u poslednjoj četvrtini biti veoma uzbudljivo i neizvesno.

25' - Fener raspucan u trećoj deonici

Tri trojke pogodili su domaći košarkaši, od kojih je dve ubacio Skoti Vilbekin.

Fenerbahče je tako došao do prednosti od osam poena - 46:38.

21' - Nastavljen je meč

Počela je treća četvrtina...

Poluvreme: Fenerbahče - Crvena zvezda 35:34

Zahvaljujući odličnoj drugoj četvrtini, a pogotovo završnici iste, Zvezda na poluvreme ide sa deficitom od samo jednog poena.

Bolomboj sa 16 poena predvodi strelce srpskog tima, dok je Gedraitis ubacio osam.

U redovima Fenera ističu se Hejs-Dejvis sa devet i Madar sa osam poena.

18' - Ponovo serija Zvezde, koja smanjuje deficit na dva poena

Ponovo Zvezda dobro trči, pa ovoga puta pravi seriju 7:0 i hvata potpuni priključak.

Fenerbahče vodi 33:31.

14' - Sada Fener u naletu

Iako je delovalo da su crveno-beli pronašli ritam koji im odgovara, Fenerbahče je imao spreman odgovor.

Poenima Dorsija i Sestine sa distance, domaćin stiče devet poena prednosti - 33:24.

12' - Odličan tempo, Zvezda smanjila zaostatak

Iako je Fener početkom druge četvrtine imao dvocifrenu prednost, uspela je Zvezda da odbrani nekoliko napada, a potom u tranziciji dođe do lakih poena.

Turski tim vodi 28:24 u drugoj četvrtini.

Kraj prve četvrtine: Fenerbahče - Crvena zvezda 26:18

Nakon 10 minuta košarke, domaćin ima osam poena prednosti.

Turski tim pogodio je četiri trojke u prvoj četvrtini iz isto toliko pokušaja, od čega je poslednja bila Dorsijeva za kraj deonice.

5' - Bolomboj i Gedraitis vode Zvezdu

Centar srpskog tima je svuda po terenu, pošto je u nekoliko navrata odlično zaustavio rivale, a na drugoj strani sa pet poena predstavlja napadačku opciju Crvene zvezde.

Takođe, u dosadašnjem toku meča ističe se i Rokas Gedraitis, koji je pogodio dve trojke, pa Zvezda nakon pet minuta košarke, vodi 11:10.

1' - Počeo je meč

Startna petorka domaćina: Kalates, Vilbekin, Biberović, Hejs-Dejvis i Motli.

Zvezda meč počinje sa petorkom: Topić, Lazić, Gedraitis, Davidovac i Bolomboj.

Sferopulos hvalio protivnika

"Igramo protiv tima koji je promenio trenera. Rade neke stvari drugačije i čeka nas potpuno drugačija utakmica u odnosu na onu koju smo odigrali u prvom delu sezone. Moramo da budemo skocentrisani u odbrani kako bi zaustavili njihove glavne igrače. Imaju mnogo dobrih poentera, igrača koji mogu da vam naude. Što se tiče napada, moramo da čitamo te nove stvari koje rade, igramo pametno i napadamo ih na pravi način", rekao je trener Zvezde Janis Sferopulos uoči meča.

Jasikevičijus o srpskom klubu

Trener Fenerbahčea, Šarunas Jasikevičijus, očekuje težak meč.

"Njihovi bekovi stvaraju mnogo prilika za postizanje poena. Oni su jedna od najboljih ekipa u ofanzivnim skokovima u Evroligi i tim koji generalno igra čistu košarku. Moramo biti spremni za težak meč", istakao je Jasikevičijus.

Fener i Zvezda otvaraju novu godinu u Evroligi

Meč u "Ulker" dvorani između Fenera i Crvene zvezde je prvi u 2024. godini u Evroligi.

Zvezda u Istanbulu za prekid "crnog" niza

Međusobni skor je potpuno na strani turskog tima.

U 17 odigranih utakmica, Fenerbahče je slavio 12. puta, a zanimljivo je da Zvezda nikada u istoriji nije slavila nikada na gostovanju u Istanbulu.

Poslednji međusobni susret, ova dva tima odigrala su u novembru prošle godine, kada je u Beogradu slavio tim sa Malog Kalemegdana.

Stanje na tabeli i forma

Turski tim nalazi se u odličnoj formi, pošto su vezali četiri pobede u elitnom takmičenju.

Fener je redom bio bolji od Monaka, Žalgirisa, Albe i Efesa.

Sa skorom 9-7, zauzimaju šesto mesto na tabeli Evrolige.

Sa druge strane, Crvena zvezda u poslednjih pet mečeva ima tek dva trijumfa.

U prošlom kolu poražena je od Panatinaikosa u Atini, pa sa učinkom 6-11 zauzima nisku 15. poziciju na tabeli.