Zvezda skupo platila greške, Baskonija nakon preokreta do pobede u Beogradu

Košarkaši Crvene zvezde poraženi su od Baskonije sa 91:90 u "Štark areni", u meču 22. kolu Evrolige. Posle dramatične završnice, srpski tim ostao je na devet pobeda, a upisao 13. poraz u 22 meča u ovoj sezoni Evrolige

Ima za čime da žali Crvena zvezda nakon meča sa Baskonijom u Beogradu.

Upravo ovakve utakmice i ovakve završnice, mogu predstavljati prevagu na kraju sezone, a Zvezda je dozvolila da izgubi meč na domaćem terenu, u kojem je imala dvocifrenu prednost u prvom poluvremenu.

Sjajan meč i sjajna košarkaška atmosfera viđeni su u Beogradu.

Utakmica je počela minutom ćutanja u znak preminulog srpskog trenera Dejana Milojevića.

Zvezda je sjajno ušla u meč, pošto je vođena sjajnom atmosferom i navijanjem sa tribina, pogodila nekoliko šuteva na samom startu.

Počelo je sa po dve trojke Jaga i Lazića, a nastavilo se pogocima sa distance Mitrovića i Davidovca.

Brzo je srpski tim stekao osetniju razliku, pa je trener gostiju Ivanović, bio prinuđen da tajm-autima prekine seriju i momentum koji je potpuno bio na strani Zvezde.

Crveno-beli odigrali su verovatno i napadački najbolju četvrtinu, pošto su prvu deonicu završili sa 30 ubačenih poena.

Španci su imali spreman odgovor, pa su uspeli da smanje razliku na četiri poena.

U igru je u drugoj deonici ušao i Džavonte Smart, novo pojačanje Zvezde na poziciji kombo-beka.

Odmah je Smart demonstrirao svoj napadački arsenal, pošto je poentirao na razne načine i na poluvreme svoj tim odveo sa devet poena prednosti - 52:43.

Delovalo je da srpski tim ima kontrolu nad utakmicom i rezultatom, ali Baskonija nije delila to mišljenje.

Koliko je Zvezdin napad u prvoj četvrtini bio fluidan i koliko je funkcionisao, toliko je u trećoj četvrtini viđeno pravo pomračenje.

Zvezda se iz poseda u posed, mučila da dođe do šanse da šutne na koš, a kamoli da poentira.

Brzim trojkama Hauarda, gosti iz Vitorije su to znali da kazne i brzo uhvate rezultatski priključak.

Uspevala je srpska ekipa tek na momente, poenima Gedraitisa i Bolomboja, da poveća prednost na dva poseda razlike.

Međutim, napadačke muke su se nastavile uprkos Sferopulosovim izmenama i traženja raspoložene petorke.

U finišu treće četvrtine, Baskonija je napravila seriju 13:2 i tako potpuno preokrenula meč u svoju korist.

Koliko je zvezda loša bila u trećoj deonici, govori i podatak da su gosti bili bolji sa 26:10 u pomenutom periodu.

Od Zvezdinog vođstva koje je iznosilo 13 poena na trenutke, Baskonija je novim trojkama Hauarda stigla do 11 poena prednosti.

Pokušali su crveno-beli da improvizuju i da se vrate u meč i to su i uspeli.

Na krilima Jaga, Mitrovića i Gedraitisa, srpski tim je uspeo da nadoknadi veliki minus i smanji razliku na samo jedan poen.

Nije Zvezda uspela da uhvati defanzivni skok nakon "poklona" Milera Mekintajera sa slobodnih bacanja, pa je tako četa Duška Ivanovića uspešno odbila i istrpela nalete, te došla do nove pobede u Evroligi.

Bitne šuteve za goste pogađali su pomenuti Hauard i srpski košarkaš Vanja Marinković.

Zvezdu su poenterski predvodili Jago sa 26 poena, Gedraitis je ubacio 13, a novajlija Smart 11 poena.

Apsolutni junak u pobedničkom timu bio je Hauard koji je meč završio sa 32 poena, a odličan doprinos imali su Marinković sa 18 i Moneke sa 13 poena.

Crvena zvezda ostala je na devet pobeda, a ostvarila je 13. poraz.

Baskonija je došla do 12. pobede u 22 odigrane utakmice u elitnom takmičenju ove sezone.

18. jan 2024 • 20:53

Kraj meča, Baskonija dolazi do pobede

Uprkos tome što je Jago pogodio trojku u poslednjoj sekundi, Baskonija je slavila rezultatom 91:90.

40' - Jago polaže, poen prednosti za Baskoniju

Veliku grešku napravili su gosti, koji su izgubili loptu na prenosu, pa je Lazić proigrao Jaga, a ovaj lako poentirao.

Baskonija vodi 88:87 i ima posed na 14 sekundi do kraja susreta.

39' - Hauard vuče Baskoniju, Zvezda u lošoj poziciji

Iako je prišla na poen zaostatka, Zvezda je dozvolila Hauardu da postigne četiri vezana poena, čime tim iz Vitorije stiže do prednosti od 88:83. Do kraja meča preostao je jedan minut.

38' - Gedraitis pogađa bitnu trojku, Zvezda smanjuje na poen zaostatka

Izuzetno bitnu trojku pogodio je Rokas Gedraitis, čime su crveno-beli smanjili ratzliku na samo jedan poen - 84:83.

Očekuje nas prava drama u završnici meča u Beogradu.

35' - Zvezda ide na sve ili ništa

Jago je ponovo u dobrom ritmu, kao i Zvezdina odbrana, pa srpski klub uspeva da smanji razliku na 80:74.

Do kraja meča ostalo je još pet minuta.

33' - Zvezda gubi "konce" meča, najveća prednost Baskonije

Nastavlja Hauard da pogađa trojke, a Zvezda na drugoj strani da promašuje, pa tako španski tim stiče najveću prednost na meču, u iznosu od 11 poena - 74:63.

Kraj treće četvrtine: Crvena zvezda - Baskonija 62:69

Španski tim dobija treću četvrtinu sa 26:10, što dovoljno govori koliko je loša Zvezda bila u ovom periodu.

Ne samo da je Baskonija uhvatila priključak, već je uspela da potpuno preokrene meč i sada ima potpunu kontrolu nad istim.

25' - Nerešeno je u Areni

Nastavlja Zvezda da se muči u napadu, a nakon izgubljene lopte Jaga, Moneke je zakucao u kontri i izjednačio rezultat na 54:54.

23' - Baskonija u naletu, Hauard smanjuje razliku na tri poena

Zvezda se muči u napadu na startu drugog poluvremena, što Baskonija zna da kazni.

Dve trojke Hauarda, donose gostima priključak i smanjenje razlike srpskog tima na samo tri poena - 52:49.

21' - Nastavljen je meč

Počela je treća četvrtina...

Poluvreme: Crvena zvezda - Baskonija 52:43

Iako je Baskonija uspela da uhvati rezultatski priključak, Zvezda je uspela poenima Bolomboja i Gedraitisa da odbije nalet i vrati osetnije vođstvo.

Na poluvreme, tim Janisa Sferopulosa odlazi sa devet poena prednosti - 52:43.

Deset poena postigao je Jago, poen manje ima Smart, a osam je ubacio Bolomboj.

Rogkavopulos predvodi strelce Baskonije sa osam poena, dok po sedam imaju Moneke i Marinković.

17' - Evo serije Baskonije

Španci koriste "prazan hod" crveno-belih i smanjuju razliku na pet poena - 45:40.

15' - Zvezda održava prednost

Iako je Baskonija na momente uspevala da smanji deficit, Zvezda je imala spremne odgovore, uglavnom preko Adama Hange, koji je raspoložen u drugoj četvrtini.

Crvena zvezda - Baskonija 42:33.

Kraj prve četvrtine: Crvena zvezda - Baskonija 30:20

Možda i napadački najbolja prva četvrtina Crvene zvezde ove sezone, pošto je srpski klub ubacio čak 31 poen.

Odlično u završnici odigrao je i novajlija Smart, koji je postigao četiri poena u poslednjem minutu i vratio Zvezdi dvocifrenu prednost.

9' - Nastavlja se "kanonada" Zvezdinih trojki

Tim sa Malog Kalemegdana stiče najveću prednost na meču - 27:16.

Nakon što su po dve trojke pogodili Jago i Lazić, sa distance su bili precizni i Mitrović i Davidovac.

3' - Jago i Lazić trojkama teraju Ivanovića na tajm-aut

Odlično je Zvezda ušla u meč, pošto je poentirala na različite načine. Trojkama Jaga i Lazića, crveno-beli stiču prednost 14:8, čime teraju trenera Ivanovića da zatraži tajm-aut.

Neverovatna atmosfera

Navijači srpskog kluba napravili su crveno-belu koreografiju čitavim tribinama, a meč je na kratko morao da bude prekinut, zbog ubacivanja velikog broja konfeta nakon prvog koša na meču.

1' - Počeo je meč

Nakon minuta ćutanja u znak preminulog srpskog stručnjaka Dejana Milojevića, počeo je meč u krcatoj "Štark areni".

Crvena zvezda meč započinje sa petorkom: Jago, Lazić, Gedraitis, Mitrović i Bolomboj.

Gosti su na parket izveli: Hauarda, Miler Mekintajera, Marinkovića, Sedekerskisa i Kotsara.

Puna Arena čeka Baskoniju

Crveno-beli saopštili su da su sve karte za meč sa Baskonijom rasprodate, te da će "Štark arena" biti ispunjena do poslednjeg mesta.

Smart debituje, Teodosić zbog povrede neće igrati

Zbog povrede zadnje lože, Miloš Teodosić neće biti na raspolaganju Janisu Sferopulosu u ovom meču.

Ipak, Zvezda će imati pojačanje na poziciji plejmejkera, pošto će novajlija Džavonte Smart upisati debitantski nastup.

Srpski klub neće zbog povreda moći da računa na Nedovića, Topića i Lazarevića.

Ivanović hvalio svoj bivši klub

"Srećan sam što se vraćam u Beograd. Bio sam u odličnom timu, sa divnom publikom. Imam mnogo prijatelja u tom gradu, zaista sam srećan što se vraćam tamo, iako ćemo patiti tokom meča. Crvena zvezda ima najtalentovaniji tim u Evropi", izjavio je trener Baskonije Duško Ivanović.

Sferopulos o protivniku

"Ako ne budemo sa dobrim pristupom, neće biti dobro. Moramo da prihvatimo da se suočavamo sa njima kao timom, nevezano za to ko su im najbolji košarkaši poput Markusa Hauarda", rekao je trener Crvene zvezde Janis Sferopulos uoči meča sa Baskonijom.

Tabela i međusobni skor

Duel Zvezde i Baskonije biće gotovo direktan u borbi za deseto mesto.

Srpski klub ima skor 9-12 i nalazi se na 13. mestu, dok Baskonija ima dva trijumfa više i drži 10. mesto na tabeli Evrolige.

Zvezda i Baskonija odigrali su 17 međusobnih mečeva, a Španci vode sa 9:8.

Poslednji put, tim iz Vitorije slavio je sa 87:85 u Beogradu, u decembru prošle godine.

Forma

Obe ekipe u ovaj meč ulaze nakon što su u prethodnom kolu ostvarile pobedu.

Zvezda je bila bolja od Armanija u gostima, dok je Baskonija na svom terenu savladala Olimpijakos.