Šampion silovito krenuo u odbranu titule - dva gola Mbapea, dva gola Žirua

Reprezentacija Francuske savladala je Australiju sa 4:1 u prvom kolu grupe D na Svetskom prvenstvu u Kataru.
Šampion silovito krenuo u odbranu titule - dva gola Mbapea, dva gola ŽiruaGetty © Ryan Pierse

Australijanci su želeli da se dan na Mundijalu završi onako kako je počeo - senzacijom, ali su uspeli samo da razbude Francuze.

U devetom minutu je Australija, mimo svih očekivanja, došla do prednosti.

Metju Leki je primio dugu loptu, potom je fenomenalno poslao pred gol, a tamo je dočekao Kreg Gudvin i zakucao u mrežu.

Da situacija bude gora po malerozne Francuze, u istom trenutku se povredio Luka Ernandez, pa je morao da ustupi mesto rođenom bratu, Teu.

Ipak, nije radost "kengura" bila dugog veka – Francuzi su sve jače pritiskali, želeći da što pre izjednače.

U 27. minutu je Adrijen Rabio visoko skočio i glavom smestio lotpu u gol.

Pet minuta kasnije, Rabio je opet odigrao ključnu ulogu – ukrao je loptu protivniku, servirao je pred gol za Žirua, a iskusni napadač rutinski prosledio u mrežu.

Francuzi se nisu tu zaustavili, već su ređali šanse do poluvremena, ali nisu bili precizni.

Australija je mogla da šokira, još jednom, ali je udarac Irvina glavom, u nadoknadi prvog dela, završio na stativi.

Delovalo je da su Francuzi u nastavak ušli smirenije i strpljivije, ali kada se upalila mašina Didijea Dešana, Australiji nije bilo spasa.

Prvo je Žiru najavio spektakl fenomenalnim "makazicama", ali je lopta proletela pored stative.

Grizmanu je udarac zaustavljen na gol-liniji, ali je Francuska došla do trećeg gola već u narednom napadu.

Dembele je ubacio pred gol, a Mbape glavom poslao loptu u mrežu.

Tri minuta kasnije, Mbape se našao u ulozi asistenta, a Olivije Žiru postiže svoj drugi gol na meču.

Žiru se ovim golom izjednačio sa Tjerijem Anrijem, koji je, do danas, bio najbolji strelac u istoriji Francuske sa 51 postignutim golom.

Francuzi su igrali lepršavo, bili su raspoloženi, ali nisu previše "zapinjali" do kraja meča, pa su se zadovoljili pobedom od 4:1.