Vicešampioni sveta u daleko oslabljenom sastavu su uspeli da snažnom igrom u drugom poluvremenu uspešno započnu put ka kontinentalnom takmičenju
Srbija pokazala klasu protiv Finske - "plus 16" na startu kvalifikacija za Evrobasket© Tanjug / Vladimir Šporčić

Košarkaška reprezentacija Srbije ubedljivo je pobedila Finsku rezultatom 77:61 na startu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2025. godine.

Prvo poluvreme je pred oko 7.000  bučnih navijača Srbije u dvorani "Aleksandar Nikolić" proteklo u čestim promenama u vođstvu. Na poluvremenu je Srbija vodila 36:34, ali je pala u igri na startu treće četvrtine.

Finska je serijom 14:3 početkom treće deonice povela sa maksimalnih plus devet (48:39). Srbija se vratila u meč serijom 9:0. U poslednjih 10 minuta ušlo se vođstvom izabranika Svetislava Pešića - 58:51. Sedam minuta pre kraja Srbija je vodila 67:51 i tad je bilo jasno da će upisati pobedu.

Najefikasniji u redovima Srbije bio je kapiten Luka Mitrović sa 19 poena, pratio ga je Aleksa Avramović sa 18, Filip Petrušev je imao osam poena i šest skokova. Finsku je predvodio Mikael Jantunen sa 11 poena, a po 10 su dali Edon Makshuni i Elijas Valtonen.

U drugom meču grupe G Danska je kao domaćin pobedila Gruziju rezultatom 75:69. U ponedeljak igraju Gruzija - Srbija i Finska - Danska. Finska kao domaćin ima obezbeđeno učešće na Evropskom prvenstvu, a uz nju će dalje i dve najbolje plasirane selekcije.

• 23. feb 2024 • 21:59

21:59

Pobeda Srbije protiv Finske 77:61!

Pobeda Srbije na startu kvalifikacija za Evrobasket 2025. godine, pošto su "orlovi" u drugom poluvremenu pokazali razliku u kvalitetu u odnosu na sastav Finske.

Siguran trijumf pred gostovanje Gruziji, koje je na programu u ponedeljak.

Samo 27 primljenih poena Srbije u drugom poluvremenu, to je ono što će radovati Svetislava Pešića.

• 21:53

Još dva minuta - 72:57

Srbija ima 15 poena prednosti u finišu i pitanje pobednika je već rešeno.

• 21:43

33' - Srbija sigurna sa 65:51

Srbija nastavlja seriju, 7:0 u poslednjoj četvrtini posle trojke Beslaća i još dva poena nakon toga. To je sada serija 26:3 za "orlove" i prednost je čak 14 poena.

• 21:32

Kraj treće četvrtine - 58:51 za Srbiju

Odlićna serija Srbije u drugoj polovini treće četvrtine. Bilo je "plus devet" za Finsku, a sada je "plus sedam" za Srbiju.

Serija 19:3 koju su predvodili Marinković, Petrušev i Avramović donela je daleko veći mir u domaći tim pred poslednjih 10 minuta.

Mitrović i Avramović sa 18, odnosno 12 poena, su lideri na ovom meču.

• 21:22

26' - Vraća se Srbija na 48:48

Uspeli su "orlovi" da stignu do serije 9:0 pošto je bilo 48:39 za Fince, koji sada moraju da traže tajm-aut. Ukrao je Aleksa Avramović loptu u svom stilu i doneo izjednačenje.

Pešićeva ekipa se oporavila posle prošlog tajm-auta i počela je mnogo bolje da igra u odbrani.

• 21:12

23' - Serija Finske za 39:46!

Loš početak Srbije u drugom poluvremenu. Za samo tri minuta igre, Finci su stigli do serije 12:3, što im je donelo sedam poena prednosti.

Da stvar bude gora, Srbija je već ispunila bonus. Morao bi Pešić uskoro da zove tajm-aut da malo smiri svoje igrače.

• 20:50

Kraj prvog poluvremena - Srbija vodi 36:34

Tesno prvo poluvreme, uspela je Srbija da se konsoliduje u drugoj deonici, Jaramaz je pogodio jednu važnu trojku, dok je Mitrović nastavio da dominira sa čak 13 poena za 12 minuta na terenu.

Ipak, umalo da Finska stigne i do izjednačenja u poslednjem napadu, ali je Srbija uspela da stigne do 19:14 u drugoj deonici.

• 20:37

15' - I dalje neizvesno - Srbija vodi 27:24

Srbija je uspela da se vrati iz zaostatka i pređe u vođstvo, uz daleko bolji početak druge deonice, gde je rezultat 10:4 za "orlove" posle prvih pet minuta. Mitrović dominira pod košem sa 10 poena, dok su se u poene upisali i Dušan Beslać i Nikola Đurišić.

• 20:24

Kraj prve četvrtine - Srbija gubi 17:20

Slaba prva četvrtina Srbije. Finska je bolje ušla u meč, pogodila nekoliko trojki, dok su se "orlovi" mučili u napadu. Samo 2/9 pri šutu za dva poena za Pešićev tim, a najraspoloženiji bili su Mitrović sa šest i Vanja Marinković sa pet poena.

• 20:16

7 - Srbija gubi 9:13

Muči se malo Srbija u napadu, za sada je najbolji Mitrović sa šest poena, ali je dobra vest da je Finska iskoristila bonus.