Holandija rutinski do prvog mesta, Senegal kroz "ludnicu" prošao do nokaut faze

Holanđani opravdali ulogu favorita protiv Katara, dok je Senegal uspeo da napravi veliki uspeh i pridruži joj se u osmini finala Svetskog prvenstva
Holandija rutinski do prvog mesta, Senegal kroz "ludnicu" prošao do nokaut fazeGetty © Matthias Hangst

Fudbaleri Holandije i Senegala obezbedili su plasman u nokaut fazu Mundijala u Kataru, nakon utakmica poslednjeg gola u grupi A.

Holanđani su rutinski savladali domaćina rezultatom 2:0 i kao prvoplasirani idu dalje.

Prednost "oranju" doneo je možda i najbolji igrač u dosadašnjem toku turnira Kodi Gakpo, koji je preciznim udarcem krunisao lepu akciju svog tima.

Igrač PSV-a je postigao treći pogodak od početka takmičenja i izjednačio se sa Kilijanom Mbapeom i Enerom Valensijom na vrhu liste strelaca.

Tako je doneo vođstvo ekipu Luja van Gala na poluvremenu, dok je u nastavku Frenki de Jong potvrdio trijumf. Vezista Barselone odbitak od udarca Memfisa Depaja sproveo je u mrežu i Holandija je zauzela prvo mesto.

Sa dva trijumfa i remijem skupila je sedam bodova, jedan više od Senegalaca, koji su savladali Ekvador 2:1.

Ekvadorci su jedno od najvećih iznenađenja na Svetskom prvenstvu, bili su blizu i da odu korak dalje, ali nisu uspeli.

Senegalci su bili bolji rival, posebno su dominirali u prvom delu igre, kada su propustili nekoliko velikih prilika.

Najbliži pogotku bili su Idrisa Gana Gej i Bulaje Dia, pre nego što je Ismaila Sar iznudio penal u finišu poluvremena.

Njega je oborio Hinkapi, a Sar bio siguran sa bele tačke za 1:0.

U drugom poluvremenu viđena je potpuna "ludnica" – Ekvador je izjednačio preko Mojzesa Kaiseda u 68, ali je već u sledećem Kalidu Kulibali vratio prednost afričkoj selekciji.

Defanzivac Čelsija imao je mnogo sreće prilikom jednog prekida, lopta mu se odbila na nogu i praktično mu je asistirao Valensija, a on iskoristio poklon i pogodio mrežu.

Senegalci će gotovo izvesno igrati sa Engleskom u osmini finala, dok će protivnik Holandiji biti drugoplasirana selekcija iz grupe B, a za to mesto se bore Iran, Amerika i Vels.