Engleska rutinski eliminisala Senegal, sledi spektakl sa Francuzima

Fudbalska reprezentacija Engleske plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Kataru, pošto je rutinski sa 3:0 eliminisala selekciju Senegala. Englezi će se u četvrtfinalu sastati sa Francuskom, koja je sa 3:1 bila bolja od Poljske.

"Gordi Albion" opravdao je status favorita i zasluženo prošao u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Kataru.

Izabranici Gereta Sautgejta su dugo obigravali oko gola Senegala, bili oprezni i strpljivi i to im se na kraju isplatilo.

U finišu prvog dela igre, Engleska je postigla dva gola i tako maltene rešila pitanje pobednika ovog meča osmine finala.

Prvu situaciju u kojoj su imali nešto više prostora, Englezi su pretvorili u gol.

Odlično je povukao loptu Belingem, izdržao je mladi fudbaler nekoliko startova, podigao glavu i proigrao Hendersona, koji mirno reaguje u šesnaestercu u 38. minutu i plasira loptu u mrežu.

Pokušao je Senegal da u samoj završnici prvog dela igre dođe do izjednačenja, ali im se to obilo o glavu.

Engleska je u drugom minutu nadoknade odigrala sjajnu kontru, u kojoj je ponovo Belingem igrao ključnu ulogu.

Vezista je proigrao Fodena, ovaj odložio za Kejna, a napadač Engleske bio je miran u situaciji jedan da jedan sa golmanom Mendijem.

Prednost od 2:0 učinila je da Engleska maksimalno rasterećeno uđe u drugi deo utakmice, u kojem su čuvali loptu, igrali onoliko koliko je potrebno da se susret privede kraju.

Postigli su Englezi i treći gol na meču, a bilo je to u 68. minutu, kada je Foden maestralno probio po levoj strani i progirao Saku u petercu rivala, a ovaj mudro savladao Mendija.

Engleska je pobedom od 3:0 izborila plasman u četvrtinu finala Svetskog prvenstva u Kataru.

Protivnik u narednoj fazi biće im selekcija Francuske, koja je sa 3:1 eliminisala Poljsku.

4. dec 2022 • 21:53

Kraj meča: Engleska - Senegal 3:0

Golovima Hendersona i Kejna u prvom, kao i Sake u drugom poluvremenu, Engleska je eliminisala Senegal sa 3:0 i plasirala se u četvrtfinale Mundijala u Kataru.

90' +1' - Rašford umalo do gola

Šo je probio po levoj strani i ubacio loptu na drugu stativu, odakle Rašford uklizava i pokušava da postigne gol, ali pogađa spoljni deo mreže.

58' - GOL! Engleska stiže do 3:0, Saka precizan

Sjajan prodor Fila Fodena po levoj strani, a onda i pravovremeni i precizni pas za Saku, koji u petercu mudro matira Mendija za ubedljivih 3:0 za Englesku.

57' - Kejn umalo do novog gola

Oprobao je udarac sa distance napadač Engleske, a golman Senegala Mendi je nekako uspeo da "ukroti" taj šut.

46' - Nastavljen je meč

Počelo je drugo poluvreme...

Poluvreme: Engleska - Senegal 2:0

Golovima Hendersona i Kejna, Engleska na pauzu za poluvreme odlazi sa prednošću od 2:0.

45' + 2' - GOL! Kejn povećava na 2:0

Senegal je želeo da postigne pogodak u poslednjim momentima prvog poluvremena, ali umesto toga ga je primio.

Belingem ponovo vuče kontru, proigrava Fodena, koji je odlično dodao do Kejna, a napadač Engleske rutinski trese mrežu i donosi svojoj selekciji vođstvo od 2:0.

39' - GOL! Engleska vodi, Henderson je strelac

Prvi konkretniji i opasniji napad Engleske, rezultovao je golom Hendersona.

Imali su nešto više prostora izabranici Gereta Sautgejta, što je Belingem iskoristio, proigrao Hendersona u šesnaestercu rivala, a ovaj smireno reaguje i postiže pogodak.

32' - Pikford spasava Englesku

Senegal ponovo pravi pometnju pred golom Engleske, ponovo nakon ubacivanja i pokušaja Dije, čiji udarac krajnjim naporima brani Džordan Pikford.

23' - Najveće uzbuđenje pred golom Engleske

Dia je nakon centaršuta probao da uputi udarac ka golu Pikforda, ali je Stouns prvo izblokirao taj šut, a potom i igrao rukom.

Nakon toga usledio je promašaj fudbalera Senegala, a nakon konsultovanja sa VAR sobom, nije dodeljen penal za afričku selekciju.

15' - Bez uzbuđenja za sada

Iako Engleska ima veći posed, njihovi fudbaleri za sada ne uspevaju da pronađu rupu u odbrani rivala.

Senegal svoje šanse traži u kontrama i prekidima, kojih za sada nije bilo.

1' - Počeo je meč

Počeo je meč Engleske i Senegala na stadionu "Al Bajt".

Poznati su sastavi timova:

Sledi duel Engleske i Senegala

Engleska je grupnu fazu završila bez poraza, što je uspelo tek četiri selekcije na ovogodišnjem Mundijalu.

Bili su prvoplasirana ekipa u Grupi B, sa dve pobede i jednim remijem, završili su ispred SAD, Irana i Velsa.

Sa druge strane, Senegal je jedno od prijatnijih iznenađenja turnira.

Uprkos odsustvu glavne zvezde Sadija Manea, Senegal je uspeo da se izbori za drugo mesto na tabeli grupe A.

Afrička selekcija osvojila je šest bodova u grupi sa Holandijom, Ekvadorom i Katarom.

Kraj meča: Francuska - Poljska 3:1

Završen je treći meč osmine finala, u kojem je Francuska pobedila Poljsku sa 3:1.

Golove za "trikolore" postigli su Žiru i Mbape (dva), dok je jedini strelac za Poljake bio Levandovski.

90' +7' - GOL! Levandovski postiže počasni pogodak

Uhvatio je "živu" loptu Ugo Loris kod penala koji je izveo Levandosvki, ali je sudija pokazao da će se penal ponoviti, zbog toga što je neko ranije ušao u šesnaesterac.

Iz drugog pokušaja, poljski napadač bio je sigurniji, čime je postavio konačnih 3:1 za Francusku.

90' +6' - Penal za Poljsku

Prilika za Poljake da se golom oproste od Mundijala u Kataru.

90' +1' - GOL! Mbape stavlja tačku na meč

Novi gol Mbapea, deveti u karijeri na Mundijalima, kojim Francuska stavlja tačku na meč protiv Poljske.

Primio je loptu Mbape u šesnaestercu rivala, namestio se i poslao loptu u rašlje gola Ščensnog.

Francuska stiže do prednosti od 3:0.

75' - GOL! Mbape donosi Francuskoj prednost od 2:0

Školski odrađena kontra i brza tranzicija Francuske. Žiru je odložio za brzonogog Dembelea, koji je proigrao potpuno samog Mbapea, a Kilijan silovitim udarcem trese mrežu Poljske i donosi Francuskoj 2:0.

58' - Poništene "makazice" Žirua

Atraktivan potez i gol Žirua, koji je "makazicama" spakovao loptu u mrežu, ali pogodak nije važio, pošto je arbitar ranije prekinuo meč zbog prekršaja nad Ščensnim.

56' - Mbape umalo do gola

Malo je nedostajalo da uz dosta sreće, Mbape postigne drugi gol za Francusku na ovom meču.

Ulazio je sa leve strane u sredinu, šutirao desnom nogom, a lopta nakon bloka odlazi malo pored gola Poljske.

48' - Grizman preti iz prekida

Snažno je šutirao Grizman iz slobodnog udarca iskosa, sa nekih 20-ak metara, ali je golman Poljske očekivao taj potez, te je dobro reagovao.

Poluvreme: Francuska - Poljska 1:0

Golom Olivijea Žirua u samom finišu prvog dela meča, Francuska na poluvreme odlazi sa vođstvom od 1:0.

44' - GOL! Žiru donosi Francuskoj prednost od 1:0

Pronašao je prostor Mbape, proigrao Žirua, koji je levom nogom, veoma precizno šutirao i matirao Ščensnog.

Žiru je stigao do 52. gola u dresu reprezentacije Francuske, čime je pretekao legendarnog Tijerija Anrija na prvom mestu večne liste strelaca "trikolora".

38' - Neverovatno je da Poljska nije stigla do vođstva, ogromna šansa je propuštena

Kakvu priliku nisu iskoristili Poljaci da dođu do prednosti.

Povratna lopta na ivicu šesnaesterca, usledio je udarac Zijelinskog, koji je prvobitno odbranio Loris, a potom na odbitak pokušao je Levandovski, a taj šut na gol liniji zaustavio je Varan.

36' - Mbape pogađa spoljni deo mreže

Odlično je probio Kilijan po levoj strani, uspeo da zalomi čuvara i izbori poziciju za šut, ali je lopta pogodila spoljni deo mreže.

Nakon ponovljenog snimka, videlo se da je loptu kačio i golman Poljske, nakon čega je Francuska dobila korner.

17' - Sada Dembele šutira, ponovo Ščensni odličan

Presing Francuske na protivničkoj polovini urodio je plodom, nakon čega je Čuameni uposlio Dembelea, a šut levom nogom krilnog fudbalera Francuske sa ivice šesnaesterca, odbranio je golman Poljske.

12' - Čuameni sa distance, Ščensni brani

Prinuđen je bio golman Poljske da se pomuči prilikom intervencije u 12. minutu, kada je izvan šesnaesterca šutirao Čuameni. Ostaje 0:0, ali se ređaju naleti Francuske.

4' - Francuska prva preti

Nakon kornera koji je izveo Grizman, Varan je bio najbolji u skoku, ali njegov udarac glavom odlazi pored gola Poljske.

Nakon intoniranja himni, počeo je meč Francuske i Poljske...

Osnovne informacije o meču

Utakmica između Francuske i Poljske igra se na stadionu "Al Tumama" u Dohi.

Očekuje se da će "galski petlovi" imati znatno veću podršku sa tribina.

Glavni arbitar je Venecuelanac Hesus Valencuela.

Francuska je u osminu finala prošla kao prvoplasirana ekipa grupe D, dok je Poljska u poslednjim minutima uspela da se u nokaut fazu plasira kao drugoplasirani tim grupe C.

Pažnja na Mbapeu i Levandovskom

Udarne igle Francuske i Poljske svakako su Kilijan Mbape i Robert Levandovski.

Članovi PSŽ-a i Barselone važe za najbolje napadače današnjice i biće zanimljivo videti hoće li obeležiti i ovu utakmicu.

Mbape je već i na ovom prvenstvu, kao i na prethodnom, dokazao svoje kvalitete i pokušaće da vodi selekciju "trikolora" do odbrane pehara namenjenom šampionu sveta u fudbalu.

Sa druge strane, Poljak je napokon stigao do prvog gola u karijeri na Svetskom prvenstvu, pa će prvi put igrati nešto rasterećenije u nacionalnom dresu na Mundijalu.

Francuzi nokaut fazu započinju protiv Poljske

Treći meč osmine finala donosi duel Francuza i Poljaka.

Prvaci sveta iz Rusije 2018. ostvarili su dve pobede protiv Australije i Danske, pre nego što su sa rezervnim sastavom pretrpeli bezbolan poraz od Tunisa.

Apsolutni su favoriti da se vrate na pobednički kolosek, naročito kada se zna da Poljska baš i nije očarala svojim partijama - upisavši pobedu jedino protiv Saudijske Arabije.

Vojčeh Ščesni je bio odličan u meču protiv Argentine, a sva je prilika da bi golman Poljske i protiv Francuza mogao da ima pune ruke posla.