Dan II: Nastavljena goleada na Euru - pobede Švajcarske, Španije i Italije

Završen je drugi dan na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj. Trijumfe su upisali selekcije Švajcarske, Španije i Italije, a nastavljen je trend velikog broja golova na ovogodišnjem prvenstvu Evrope

Prvi na teren u Kelnu su izašli Mađarska i Švajcarska, a ekipa Murata Jakina je nadigrala Mađare rezultatom 3:1.

Potom su od 18 časova u Berlinu derbi odigrale Španija i Hrvatska, a "crvena furija" je bila ubedljiva.

Španci su nokautirali Hrvate i pobedili 3:0.

Program je zatvario meč Italije i Albanije u Dortmundu.

"Azuri" su nakon preokreta slavili sa 2:1.

15. jun 2024 • 22:54

Kraj meča, Italija je savladala Albaniju

U meču grupe B, selekcija Italije je savladala Albaniju nakon preokreta sa 2:1.

Bajrami je u prvom minutu doneo Albaniji prednost, da bi "Azuri" do trijumfa došli golovima Bastonija u 11. i Barele u 16. minutu.

90' - Umalo gol Albanije

Donaruma je gotovo leđima odbranio šut Manaja i sačuvao prednost Italije.

Albanija je imala najbolju šansu na meču, ali nema promene rezultata.

75' - Italija dominira, ali rezultat se ne menja

"Azuri" imaju potpunu dominaciju u posedu, ali ne uspevaju da postignu još jedan gol i "zatvore" meč.

Di Marko i Kijeza su bili u prilikama, ali je golman Strakoša uspešno odbranio.

46' - Nastavljen je meč

Počelo je drugo poluvreme u Dortmundu...

Poluvreme: Italija - Albanija 2:1

Albanija je povela veoma ranim golom Bajramija, ali je Italija stigla do preokreta pogocima Bastonija i Barele.

"Azuri" na poluvreme nose prednost od 2:1.

33' - Fraatezi pogađa stativu

Iz minuta u minut Italija igra sve bolji fudbal. Skamaka je u 33. minutu doturio loptu do Fratezija, koji je pokušao da lobuje golmana rivala, ali je pogodio stativu.

Zaslugu za to što nema gola, svakako ima i golman Strakoša, koji je zakačio loptu.

17' - GOL! Italija dolazi do preokreta

U razmaku od sedam minuta, Italija postiže dva gola i preokreće na 2:1.

Ovoga puta strelac je bio Nikolo Barela, koji je na veoma efektan način poslao loptu u mrežu rivala.

11' - GOL! Italija dolazi do izjednačenja

Odlična akcija "Azura", koju su krunisali asistencijom Pelegrini i završnicom Bastoni.

Italijanski defanzivac je bio na pravom mestu i glavom doneo izjednačenje.

Italija - Albanija 1:1.

1' - GOL! Albanija već vodi

Neverovatan početak meča, u koji Albanija ulazi znatno bolje i stiže do vođstva već nakon 20 sekundi.

Bajrami je strelac, pošto je iskoristio grešku Di Marka i matirao Donarumu.

Italija je očajno izvela aut na svojoj polovini, za šta su kažnjeni.

1' - Počeo je meč

Počeo je susret na "Signal Iduna Parku"...

Incidenti albanskih navijača kao uvertira za meč

Navijači fudbalske reprezentacije Albanije napravili su niz incidenata u Dortmundu, gde njihova reprezentacija igra protiv Italije na Evropskom prvenstvu.

Od zastava terorističke organizacije, preko skandiranja teroristima, do fizičkih obračuna sa protivničkim navijačima.

Nemački mediji javljaju da je prvo došlo do sukoba navijača u gradu, a onda i da je stotinak Albanaca napalo Italijane na tribinama.

Sastavi Italije i Albanije:

Italija i Albanija zatvaraju program

"Azuri" kreću u odbranu titule utakmicom protiv Albanije u Dortmundu.

90+5' Kraj! Španija ubedljiva protiv Hrvatske!

Rezultat koji je bio na poluvremenu ostao je do kraja utakmice. Španija ubedljiva protiv Hrvatske na startu Evropskog šampionata – 3:0!

80' Simon odbranio penal, Hrvatima poništen gol iz odbitka

Golman Španije iskupio se sjajnom odbranom najstrože kazne. Pročitao je Bruna Petkovića i odbranio, ali se njegova mreža potom zatresla. Petković je posle odbitka i asistencije Perišića pogodio, ali je VAR pokazao da je asistent ranije ušao u kazneni prostor.

78' Penal za Hrvatsku!

Ni iz čega Hrvati dolaze u šansu da smanje rezultat, posle velikog kiksa golmana Unaja Simona.

75' Potpuno opao ritam u Berlinu

Ništa se gotovo ne dešava na terenu "Olimpijskog stadiona". Španci čuvaju prednost, a Hrvati ne uspevaju da ih ugroze. Izašao je i Luka Modrić, pa je jasno da se i Dalić pomirio sa porazom.

55' Neverovatna šansa za "vatrene"

Prosto je neverovatno kako sada Hrvati nisu smanjili na 3:1. Posle prodora Kovačića, šansu je prvo imao Stanišić, čiji udarac je sa linije skinuo Kukurelja, a onda je i Budimir propustio da iz peterca ubaci glavom loptu u mrežu.

52' Livaković sprečio bruku Hrvatske

Hrvatska je krenula ofanzivnije, a to ostavlja mnogo prostora ispred odbrane. To su iskoristili Morata i Pedri, koji je dodao do Jamala. Mladi napadač je bio u stopostotnoj šansi, gađao suprotni ugao, ali je Livaković sprečio bruku svog tima.

46' Počelo drugo poluvreme

Mogu li Hrvati da se vrate u meč?

45+4' Kraj prvog poluvremena, a možda i meča

Veliku prednost imaju igrači u crvenim dresovima na poluvremenu – Španija protiv Hrvatske vodi 3:0.

45+3' GOOOL! Ogromnih 3:0 za Španiju!

Potpuni nokaut Španija je kompletirala u poslednjem napadu u prvom poluvremenu. Hrvati su pravili šanse, a Španci pogađali. Fantastično je loptu u peterac ubacio Jamal, tamo su čuvari zaboravili Danija Karvahala, koji sprovodi loptu u mrežu i prvim pogotkom u nacionalnom dresu postavlja 3:0!

41' Velika prilika za Joška Gvardiola

Izabranici Zlatka Dalića ređaju prilike, ali ne uspevaju da zatresu mrežu Španije. Sada je blizu bio levi bek Joško Gvardiol, posle ubacivanja Majera sa suprotne strane, ali njegov udarac odlazi pored desne stative.

33' Simon sačuvao vođstvo "furiji"

Ponovo su "vatreni" mogli odmah da odgovore, ali je još jednom Unaj Simon sjajno intervenisao. Fenomenalnom paradom je sprečio Marcela Brozovića da smanji na 2:1, kada je izvukao loptu iz donjeg desnog ugla, nakon čega je Majer pogodio spoljni deo mreže.

32' GOOOL! Majstorija Ruiza za 2:0 Španije!

Kakav nokaut Španije koja dolazi do drugog gola u samo tri minuta. Minijatura Fabijana Ruiza, koji je prelako izbacio Luku Modrića i Lovra Majera, a onda precizno šutirao u donji desni ugao – 2:0!

31' Hrvati umalo odmah do izjednačenja

Mogli su Hrvati da šokiraju Špance i odmah izjednače, u dobroj poziciji bio je Kovačić, ali je šutirao preslabo.

29' GOOOL! Morata doveo Špance u vođstvo!

Španija vodi protiv Hrvatske u Berlinu. Posle uspavanke od pola sata, usledio je prvi dobar napad "furije" i odmah gol. Alvaro Morata je iskoristio očajnu reakciju hrvatske odbrane, posle odlične lopte Ruiza izašao sam ispred Livakovića i matirao ga za 1:0!

22' Bude se i Hrvati

"Vatreni" su se oslobodili pritiska rivala i češće su na polovini Španije. Stigao je ubrzo i prvi šut, najviši u skoku bio je Budimir posle centaršuta sa desnog boka, ali nije dobro zahvatio loptu.

15' Još jedan opasan napad "furije"

I dalje traje pritisak Španije, a sada je Lamin Jamal bio u odličnoj situaciji. Dobio je dobru loptu, krenuo na dvojicu odbrambenih igrača, šutirao vrhom kopačke, ali nije ugrozio protivničkog golmana.

7' Španci ofanzivniji na startu

Fudbaleri Španije mnogo agresivnije su otvorili utakmicu i nekoliko puta došli u opasnu zonu. U sedmom minutu viđen je i prvi šut, pokušao je Morata sa 18 metara, ali je njegov slab udarac lako uhvatio Livaković.

1' Počela utakmica između "furije" i "vatrenih"

Prvi sa centra kreću fudbaleri Hrvatske.

Lamin Jamal najmlađi igrač u istoriji evropskih prvenstava

Španski fudbaler Lamin Jamal postaće najmlađi igrač u istoriji evropskih prvenstava, pošto ga je selektor reprezentacije David de la Fuente uvrstio u tim za današnju utakmicu protiv Hrvatske.

Jamal ima 16 godina i 338 dana, a selektor ga je izabrao među prvih 11 koji će od 18 časova početi utakmicu protiv Hrvatske u Berlinu, u prvom kolu grupe B na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.

Pre Jamala, najmlađi igrač koji je igrao na evropskim prvenstvima bio je Poljak Kasper Kozlovski, koji je imao 17 godina i 246 dana kada je igrao protiv Španije 2021. godine.

Ako postigne gol, Jamal će danas i postati najmlađi strelac u istoriji evropskih prvenstava. Tu "titulu" sada drži Švajcarac Johan Vonlanten, koji je imao 18 godina i 141 dan kada je bio strelac protiv Francuske 2004. godine.

Jamalov ugovor sa Barselonom ističe 2026. godine i smatra se najboljim igračem koji je izašao iz klupske akademije La Masije, nakon Lionela Mesija.

Sastavi Španije i Hrvatske:

Majkl Oliver deli pravdu u Berlinu

Majkl Oliver, najbolji sudija Premijer lige, deliće pravdu na utakmici Španije i Hrvatske u Berlinu.

Pomoćnici engleskog arbitra biće njegovi sunarodnici Stjuart Bart i Den Kuk.

Entoni Tejlor biće četvrti sudija, dok će u VAR sobi sedeti Stjuart Atvel.

90+7' Kraj! Pobeda Švajcarske protiv Mađarske!

Švajcarci su odigrali sjajnu utakmicu u Kelnu i savladali Mađarsku rezultatom 3:1 (2:0).

90+3' GOOOL! Embolo stavio tačku na pobedu

Bril Embolo, koji je ušao kao rezerva, iskoristio je katastrofalnu grešku Orbana i rutinski lobovao golmana za, verovatno, konačnih 3:1!

90' Gulači sačuvao nadu Mađarima

Sjajna odbrana golmana Mađarske, koji je sjajno reagovao posle pokušaja Džake nakon kornera. Vezista je sjajno skočio na prvoj stativi i mogao da potvrdi trijumf, ali je nadu Mađarima sačuvao Gulači.

72' Dve dobre prilike za Švajcarsku u jednom minutu

Živnula je Švajcarska i odmah pripretila. Ndoje i Šer su bili blizu novog pogotka, ali nisu imali dovoljno sreće.

66' GOOOL! Mađarska se vraća preko Varge!

Ono što nije uspeo pre dva minuta, sada jeste. Varga je dočekao još jedan centaršut na drugoj stativi, ponovo je ubacio Šalaj, a stameni napadač glavom pogodio mrežu za 2:1!

63' Prva velika šansa za Mađarsku

Idealan centaršut Šalaja sa levog boka, Varga je ostao sam na nekih osam metara, šutirao je glavom, ali pored leve stative. Propuštena najbolja prilika za povratak Mađara.

54' Još jedan udarac Vargasa

Ovoga puta, mnogo lakše na kraj izlazi golman Mađarske.

48' Ekipa Murata Jakina ide po treći pogodak

Iako se očekivalo da će Mađarska krenuti ofanzivnije, to su učinili protivnici. Već u prvom napadu je bilo opasno u kaznenom prostoru, a u sledećem je Dua šutirao i namučio Gulačija.

Nastavljena je utakmica u Kelnu posle petnaestominutne pauze.

45+2' Kraj prvog poluvremena

Švajcarska vodi protiv Mađarske rezultatom 2:0.

45' GOOOL! Švajcarska duplirala vođstvo!

Bilo je samo pitanje vremena kada će Švajcarska doći do drugog gola, a to se desilo u samom finišu prvog poluvremena. Nakon dugog napada, lopta je došla do Ebišera na nekih 20 metara od gola, on se neometan namestio i sjajno pogodio donji desni ugao za 2:0!

40' Konačno se i Mađarska probudila

Prvi put posle više od pola sata igrači u belim dresovima šutnuli su ga golu Jana Zomera. Učinio je to Orban posle kornera, ali je bio u ofdajdu, a golman Intera svakako nije imao problem da ukroti taj udarac.

33' Švajcarci kontrolišu sve na terenu

Ne uspevaju Mađari da se sastave od početka susreta, a Švajcarci imaju potpunu kontrolu meča. Džaka i saigrači dominiraju u veznom redu i kreiraju sve opasnije napade. Ipak, od one Vargasove, za sada nema ozbiljnijih prilika.

20' Vargas promašio zicer za 2:0

Veliku priliku promašila je Švajcarska da duplira vođstvo. Vargas je oduzeo loptu odbrambenim igračima Mađarske i izašao sam ispred golmana. Međutim, pogodio je Gulačija u rame i lopta je otišla u korner.

Dua postiže gol za Švajcarsku

12' GOOOL! Švajcarska vodi 1:0 protiv Mađarske!

Prva prava akcija i Švajcarci vode. Ebišer je sjajno uposlio Kvadva Duu, koji je u svom tek drugom nastupu za nacionalni tim, pobegao odbrani i rutinski pogodio. Pomoćni sudija je podigao zastavicu, ali je VAR potvrdio da ofsajda nije bilo i Švajcarska vodi 1:0!

10' Prvi pokušaj Mađara

Posle početnog opipavanja snaga, prvi su pripretili Mađari. Šalaj je imao malo više prostora na nekih 25 metara, ali je loše šutirao.

1' Počela utakmica između Mađarske i Švajcarske

Sa centra su krenuli igrači u belim dresovima.

Poznati su sastavi timova:

Navijači na stadionu, spektakl uskoro počinje

Slovenac sudi na prvoj utakmici

Glavni sudija meča Mađarska - Švajcarska, biće Slovenac Slavko Vinčić.

Počinjemo u Kelnu

Prvi susret igraće se u Kelnu, na "Rajn Enerdži stadionu".

Mađarska i Švajcarska odigraće meč Grupe A, u kojoj je Nemačka u prvom susretu sa 5:1 savladala Škotsku.