Fudbalska reprezentacija Srbije poražena je od selekcije Engleske sa 1:0, u prvom meču na ovogodišnjem prvenstvu Evrope u Nemačkoj
Srbija pokazala da može, ali "orlovi" porazom od Engleske otvorili Evropsko prvenstvoGetty © Image Photo Agency

Srbija je protiv jednog od najvećih favorita za pehar na šampionatu Evrope, dokazala da može da se nadigrava i sa najboljima.

"Orlovi" su na momente ozbiljno zabrinuli favorizovanog rivala i naterali ga da se dobrano pomuči za svaku loptu.

Ipak, to nije bilo dovoljno da bi se pobedila jedna Engleska, a nažalost ni da se osvoji bod u uvodnom meču na šampionatu.

Engleska je od starta meča jasno nagovestila da prihvata ulogu favorita.

Imali su potpunu inicijativu i dominaciju u posedu lopte i u broju opasnih situacija pred golom protivnika.

"Orlovi" su se mučili u uvodnim minutima da dođu do lopte, ali i da "ukrote" raspoloženog rivala.

Već u 13. minutu, Englezi su stigli do vođstva.

Po desnoj strani olako je probio Saka, upitio centaršut ka nedovoljno dobro čuvanom Belingemu, a ovaj glavom poslao loptu u gol Srbije.

Nakon vođstva, izabranici Dragana Stojkovića Piksija zaigrali su nešto bolje.

Mitrović je u 20. minutu umalo kaznio jednu grešku Arnolada na polovini Engleske, ali je udarac srpskog napadača otišao pored gola.

Vremenom je Srbija dolazila do većeg poseseda, ali nije nikako mogla da zapreti rivalu.

Englezi su na poluvreme odneli minimalnu prednost, ali Srbija se nije predavala u drugih 45 minuta.

I dok su mnogi mislili da će "gordi Albion" u nastavku što pre želeti da drugim golom stekne potpunu kontrolu meča, desilo se obrnuto.

Srpski igrači zaigrali su za klasu bolji fudbal i potpuno promenili tok susreta.

"Orlovi" su većim posedom, stekli i dozu samopouzdanja. Samim tim, igra naše selekcije delovala je organizovanije i smislenije.

U uvodnih 20 minuta drugog dela meča, Srbiji su u par navrata centimetri nedostajali da dođe do više nego izglednih situacija pred golom Pikforda.

Vlahović i Mladenović su probijali po levoj strani, Živković po desnoj, ali nije Srbija uspela da uputi udarac ka golu rivala.

Kada već nije u napadu, sreća je bila saveznik Srbije u odbrani, pošto je u 77. minutu Kejn pogodio prečku.

Engleski napadač je na drugoj stativi odlično skočio i glavom poslao loptu ka golu Srbije.

Rajković je vrhovima prstiju odbio loptu do prečke, pa se rezultat nije promenio.

Nervozno je bilo u Gelzenkirhenu u finišu susreta i utisak je da je malo nedostajalo da ishod bude drugačiji.

Pokušavali su Piksijevi momci, borili se za svaku loptu i bili selekcija koja je izgledala bolje na terenu.

To nažalost nije bilo dovoljno da se postigne pogodak.

Vlahović je sa ivice šesnaesterca u 82. minutu "zategao" loptu ka golu Engleza, ali je Pikford bio na visini zadatka. Bio je to drugi, ujedno i jedini udarac u okvir gola do kraja susreta.

Srbija je upisala prvi nastup na Evropskom prvenstvu posle 24 godine, a prvi put pod svojim imenom.

"Orlovi" šampionat Evrope započinju porazom u prvom kolu Grupe C, u kojoj su Slovenija i Danska ranije odigrali nerešeno 1:1.

Naredni meč, Srbija igra u petak od 15.00 protiv Slovenije.

• 16. jun 2024 • 22:55

22:55

Kraj meča, poraz Srbije od Engleske

Nisu uspeli "orlovi" da postignu pogodak u finišu meča, pa Englezi u prvom kolu odnose pobedu rezultatom 1:0.

• 22:50

Četiri minuta nadoknade

Četvrti arbitar pokazao je da će se igrati još četiri minuta.

• 22:42

82' - Vlahović "zateže", Pikford brani

Evo udarca ka golu Engleske, ali je golman rivala odlično odbranio. Vlahović je levom nogom "zategao" loptu sa ivice šesnaesterca.

Ostaje 1:0 za Englesku.

• 22:36

77' - Kejn pogađa prečku

Umalo je Engleska stigla do novog gola glavom. Kejn je na drugoj stativi odlično skočio i šutirao glavom, ali je Rajković vrhovima prstiju odbranio loptu, koja je pogodila i prečku.

Sreća je bila saveznik "orlova" u ovoj situaciji.

• 22:35

74' - Piksi uvodi Birmančevića

Nova promena selektora Srbije, igru napušta Andrija Živković, a ulazi Veljko Birmančević.

• 22:25

65' - Srbija napada, nedostaje "završni pas"

Srbija je sve češće pred golom rivala, ali nedostaje malo koncentracije u završnici. Tadić je imao odličnu ideju da proigra Jovića u petercu rivala, ali su centimetri odlučili da srpski napadač ne stigne do lopte.

• 22:21

61' - Dvostruka izmena u redovima Srbije

Dušan Tadić i Luka Jović su na terenu, a igru napuštaju Aleksandar Mitrović i Saša Ilić.

• 22:19

60' - Mitrović pada, nema penala

Ovoga puta je Mladenović probio po levoj strani i ubacio nisku loptu u peterac. Mitrović nije uspeo da stigne do nje, nakon starta rivala je pao.

Sudija Orsato pokazuje da nema ništa od penala.

• 22:12

53' - Uzbuđenje pred golom Engleske

Odlično je Vlahović prihvatio loptu na protivničkoj polovini, izdržao duel i igrača na leđima i poslao je u šesnaesterac rivala.

Nažalost, ona tamo nije stigla do Mitrovića ili Živkovića, pa Srbija nije uspela da ozbiljnije zapreti po gol rivala.

• 22:04

46' - Nastavljen je meč

Počelo je drugo poluvreme. Dragan Stojković Piksi izvršio je još jednu izmenu, pošto umesto Nemanje Gudelja, u igru ulazi Ivan Ilić.