Srbija pokazala da može, ali "orlovi" porazom od Engleske otvorili Evropsko prvenstvo

Fudbalska reprezentacija Srbije poražena je od selekcije Engleske sa 1:0, u prvom meču na ovogodišnjem prvenstvu Evrope u Nemačkoj

Srbija je protiv jednog od najvećih favorita za pehar na šampionatu Evrope, dokazala da može da se nadigrava i sa najboljima.

"Orlovi" su na momente ozbiljno zabrinuli favorizovanog rivala i naterali ga da se dobrano pomuči za svaku loptu.

Ipak, to nije bilo dovoljno da bi se pobedila jedna Engleska, a nažalost ni da se osvoji bod u uvodnom meču na šampionatu.

Engleska je od starta meča jasno nagovestila da prihvata ulogu favorita.

Imali su potpunu inicijativu i dominaciju u posedu lopte i u broju opasnih situacija pred golom protivnika.

"Orlovi" su se mučili u uvodnim minutima da dođu do lopte, ali i da "ukrote" raspoloženog rivala.

Već u 13. minutu, Englezi su stigli do vođstva.

Po desnoj strani olako je probio Saka, upitio centaršut ka nedovoljno dobro čuvanom Belingemu, a ovaj glavom poslao loptu u gol Srbije.

Nakon vođstva, izabranici Dragana Stojkovića Piksija zaigrali su nešto bolje.

Mitrović je u 20. minutu umalo kaznio jednu grešku Arnolada na polovini Engleske, ali je udarac srpskog napadača otišao pored gola.

Vremenom je Srbija dolazila do većeg poseseda, ali nije nikako mogla da zapreti rivalu.

Englezi su na poluvreme odneli minimalnu prednost, ali Srbija se nije predavala u drugih 45 minuta.

I dok su mnogi mislili da će "gordi Albion" u nastavku što pre želeti da drugim golom stekne potpunu kontrolu meča, desilo se obrnuto.

Srpski igrači zaigrali su za klasu bolji fudbal i potpuno promenili tok susreta.

"Orlovi" su većim posedom, stekli i dozu samopouzdanja. Samim tim, igra naše selekcije delovala je organizovanije i smislenije.

U uvodnih 20 minuta drugog dela meča, Srbiji su u par navrata centimetri nedostajali da dođe do više nego izglednih situacija pred golom Pikforda.

Vlahović i Mladenović su probijali po levoj strani, Živković po desnoj, ali nije Srbija uspela da uputi udarac ka golu rivala.

Kada već nije u napadu, sreća je bila saveznik Srbije u odbrani, pošto je u 77. minutu Kejn pogodio prečku.

Engleski napadač je na drugoj stativi odlično skočio i glavom poslao loptu ka golu Srbije.

Rajković je vrhovima prstiju odbio loptu do prečke, pa se rezultat nije promenio.

Nervozno je bilo u Gelzenkirhenu u finišu susreta i utisak je da je malo nedostajalo da ishod bude drugačiji.

Pokušavali su Piksijevi momci, borili se za svaku loptu i bili selekcija koja je izgledala bolje na terenu.

To nažalost nije bilo dovoljno da se postigne pogodak.

Vlahović je sa ivice šesnaesterca u 82. minutu "zategao" loptu ka golu Engleza, ali je Pikford bio na visini zadatka. Bio je to drugi, ujedno i jedini udarac u okvir gola do kraja susreta.

Srbija je upisala prvi nastup na Evropskom prvenstvu posle 24 godine, a prvi put pod svojim imenom.

"Orlovi" šampionat Evrope započinju porazom u prvom kolu Grupe C, u kojoj su Slovenija i Danska ranije odigrali nerešeno 1:1.

Naredni meč, Srbija igra u petak od 15.00 protiv Slovenije.

16. jun 2024 • 22:55

Kraj meča, poraz Srbije od Engleske

Nisu uspeli "orlovi" da postignu pogodak u finišu meča, pa Englezi u prvom kolu odnose pobedu rezultatom 1:0.

Četiri minuta nadoknade

Četvrti arbitar pokazao je da će se igrati još četiri minuta.

82' - Vlahović "zateže", Pikford brani

Evo udarca ka golu Engleske, ali je golman rivala odlično odbranio. Vlahović je levom nogom "zategao" loptu sa ivice šesnaesterca.

Ostaje 1:0 za Englesku.

77' - Kejn pogađa prečku

Umalo je Engleska stigla do novog gola glavom. Kejn je na drugoj stativi odlično skočio i šutirao glavom, ali je Rajković vrhovima prstiju odbranio loptu, koja je pogodila i prečku.

Sreća je bila saveznik "orlova" u ovoj situaciji.

74' - Piksi uvodi Birmančevića

Nova promena selektora Srbije, igru napušta Andrija Živković, a ulazi Veljko Birmančević.

65' - Srbija napada, nedostaje "završni pas"

Srbija je sve češće pred golom rivala, ali nedostaje malo koncentracije u završnici. Tadić je imao odličnu ideju da proigra Jovića u petercu rivala, ali su centimetri odlučili da srpski napadač ne stigne do lopte.

61' - Dvostruka izmena u redovima Srbije

Dušan Tadić i Luka Jović su na terenu, a igru napuštaju Aleksandar Mitrović i Saša Ilić.

60' - Mitrović pada, nema penala

Ovoga puta je Mladenović probio po levoj strani i ubacio nisku loptu u peterac. Mitrović nije uspeo da stigne do nje, nakon starta rivala je pao.

Sudija Orsato pokazuje da nema ništa od penala.

53' - Uzbuđenje pred golom Engleske

Odlično je Vlahović prihvatio loptu na protivničkoj polovini, izdržao duel i igrača na leđima i poslao je u šesnaesterac rivala.

Nažalost, ona tamo nije stigla do Mitrovića ili Živkovića, pa Srbija nije uspela da ozbiljnije zapreti po gol rivala.

46' - Nastavljen je meč

Počelo je drugo poluvreme. Dragan Stojković Piksi izvršio je još jednu izmenu, pošto umesto Nemanje Gudelja, u igru ulazi Ivan Ilić.

Poluvreme: Srbija - Engleska 0:1

Englezi na pauzu odlaze sa vođstvom od jednog gola, koji je postigao Džud Belingem u 13. minutu susreta.

Imaju Englezi više lopte u nogama, više stvorenih šansi i konkretnija su ekipa bili u prvom poluvremenu.

Srbija će morati bolje u nastavku susreta.

41' - Povreda Filipa Kostića

Novi problemi za "orlove", pošto se na povredu požalio Filip Kostić.

Srpski fudbaler morao je da napusti teren, a umesto njega na terenu je Filip Mladenović.

39' - Belingem pravi probleme, žuti karton za Gudelja

Prva javna opomena na meču pokazana je Nemanji Gudelju, zbog faula nad Belingemom na sredini terena.

25' - Englezi ne koriste ogromnu šansu

Kajl Voker je probio skroz do gola Srbije, ušao u šesnaesterac i šutirao, ali je njegov udarac otišao pored gola Rajkovića.

20' - Prva prilika za Srbiju, Mitrović šutira pored gola

Malo je nedostajalo da Srbija iskoristi kiks odbrane protivnika. Arnold je izgubio loptu na svojoj polovini, ona je stigla prvo do Vlahovića, potom do Mitrovića, ali udarac napadača Srbije završava malo pored gola Engleza.

13' - GOL, Belingem donosi Englezima prednost

Olako je Saka probio po desnoj strani i uputio centaršut. Na pravom mestu bio je Belingem, koji je imao previše prostora, te je glavom poslao loptu u mrežu "orlova".

Engleska vodi protiv Srbije od 13. minuta.

5' - Englezi imaju loptu u nogama

U uvodnih pet minuta susreta, Engleska ima čak 93 odsto lopte u svojim nogama.

Foden je u dva navrata pokušao da ugrozi gol Rajkovića, ali ozbiljnijih prilika za sada nije bilo.

Srbija se posvećeno i disciplinovano brani za sada.

1' - Počeo je meč

Nakon intoniranja himni dve zemlje, počeo je meč na stadionu u Gelzenkirhenu.

"Orlovi" nakon 24 godine prvi put igraju na Evropskom prvenstvu, srećno momci!

Poslednje pripreme pred početak meča

Igrači obe selekcije su na terenu, u toku su poslednje pripreme i zagrevanje pred početak meča.

"Orlovi" će imati odličnu podršku sa tribina

Tribine na "Veltins areni" u Gelzenkirhenu su ispunjene do poslednjeg mesta, a može se primetiti da će Srbija imati ogromnu podršku sa tribina, te da će biti nekih desetak hiljada ljudi koji će navijati za našu selekciju.

Sve je spremno za početak

Sastavi Srbije i Engleske:

Piksi šokirao – bez kapitena Tadića u prvoj postavi

Selektor Srbije šokirao je navijače odlukom da u prvu postavu ne stavi kapitena Dušana Tadića.

Stojković je odlučio da "orlovi" započnu sa dva napadača – Dušanom Vlahovićem i Aleksandrom Mitrovićem.

Čuveni italijanski sudija na centru

Danijele Orsato određen je za glavnog arbitra meča Srbija – Engleska, saopštila je Evropska fudbalska unija (UEFA).

Kako je navedeno iz UEFA, meč prvog kola grupe C sudiće četvorica Italijana i jedan Slovak.

Pomoćnici Orsatu na terenu biće zemljaci Čiro Karbone i Alesandro Đalatini.

Četvrti sudija biće Slovak Ivan Kružliak, dok će u VAR sobi sedeti još jedan Italijan – Masimilijano Irati.

Orsatu (48) je Evropsko prvenstvo poslednje veliko takmičenje na kojem će suditi pred odlazak u penziju, a polufinalni meč Lige šampiona izmeđi Pari Sen Žermena i Borusije iz Dortmunda u maju mu je bila poslednja evropska klupska utakmica.

Po okončanju tog meča kamere su snimile Orsata kako plače.

Orsato je utakmice u takmičenjima pod okriljem UEFA i FIFA počeo da sudi 2010. godine.

Italijan je 2020. godine sudio finale Lige šampiona između Bajerna i Pari Sen Žermena, a na Mundijalu u Kataru je bio glavni arbitar meča Katar – Ekvador kojim je otvoreno prethodno Svetsko prvenstvo.

Tuča navijača u Gelzenkirhenu

Društvenim mrežama kruže snimci velikog fizičkog obračuna navijača.

Više desetina navijača obe ekipe žestoko su se sukobile – letele su flaše, stolice, stolovi i žardinjere, zbog čega je i bilo povređenih.

Na snimcima se vide krvave glave navijača, a prema pisanjima lokalnih medija, u sukob su umešani i Albanci, koji su pre svih napali srpske navijače.

Srpsko kolo u Gelzenkirhenu

Navijači Srbije došli su u Gelzenkirhen iz cele zemlje, tu su zastave i transparenti iz Beograda, Kragujevca, Novog Sada, naravno iz Republike Srpske, najviše iz Banjaluke i Bijeljine, ali tu je i veliki broj srpskih iseljenika iz Nemačke, Holandije, Austrije i drugih okolnih zemalja.

S verom u Mitra protiv Engleza

Glavna uzdanica selektora Stojkovića biće najbolji napadač u istoriji nacionalnog tima - Aleksandar Mitrović.

Sautgejt i Kejn puni hvale za Mitrovića i Tadića

Selektor Engleske, Garet Sautgejt, izjavio je da Srbija ima dobre individualce i da očekuje tešku utakmicu.

"Biće veoma teško, imaju dobre individualce sa iskustvom, opasan napad, znam da nas čeka teška utakmica na otvaranju i daćemo sve od sebe da pobedimo", rekao je Sautgejt.

Stojković: Vreme je za iskorak

Selektor Srbije, Dragan Stojković, veruje da je ekipa spremna za utakmicu protiv Engleske.

"Znamo da startujemo sa jednim od favorita, ali radili smo dosta da se pripremimo najbolje što možemo i mislim da smo spremni za izazove", rekao je Stojković.

Srbija na EP posle 24 godine

Skoro četvrt veka je prošlo otkad su srpski navijači imali priliku da za svoju reprezentaciju navijaju na kontinentalnom šampionatu.

Srbija će na ovom turniru igrati protiv Engleske, Slovenije i Danske.