Od reportera RT Balkan Nebojše Markovića na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj.
U subotu su na sve strane bili dresovi Turske, u nedelju Nemačke i Škotske, a već u utorak mogli ste da primetite i navijače Hrvatske.
Istina, bilo je i dosta Danaca, koji su ranije došli zbog utakmice u utorak, i poručili nam da će Srbija "pakovati kofere".
No, kada zađete u Zendlinger štrase, jednu od ulica koja vodi za Marijenplacu, naići ćete na prodavnicu fudbalskih uspomena. Tačnije - retro fudbalskih dresova.
Baš tu sam morao da navratim i vidim šta se nudi. Već u samom izlogu su stajali stari dresovi Real Madrida i Olimpika iz Marseja.
"Ovo je počelo iz mog hobija. Skupljao sam i kupovao mnogo starih dresova i rešio sam pre pet godina da otvorim prodavnicu", rekao mi je mladi vlasnik lokala koji, kao i gotovo svi Nemci, ne voli kada kameru uperite u njegovom smeru.
"Do nekih dresova uopšte nije lako doći i prava su retkost. Zato su neki u posebnim vitrinama. Ali nekih klubova ima mnogo više, kao dresova Barselone, Milana, reprezentacije Francuske. Recimo, dres Srbije nikada nismo imala, mada i nema ovde mnogo ljudi od kojih bismo mogli da ga kupimo", objašnjava mi vlasnik.
Možda Srbije nema, ali za nekoga ko je "učio" da voli fudbal početkom 2000-ih, ovo mesto budi zanimljiva sećanja.
I na kultni narandžasti dres Rome, dres Juventusa sa starim grbom i logom "Fijata", pa i 20 i kusur godina kasnije prepoznatljive garniture Barselone (sa jednom bordo štraftom) i reprezentacije Francuske (iz '98).
Cene se kreću od 30-35 evra za dečije veličine dresova, pa do 140 za pomenuti dres Barse i 160 za dres Arsenala iz 1996. godine.
Rekorder je dukserica Nemačke, sa prepoznatljivom štraftom na grudima u bojama zastave, koja "ide" čak do 250 evra.
Neki malo (ne)običniji dresovi se mogu naći i za 50-60 evra, poput garnitura reprezentacija Irana ili Nigerije.
Cene je 75 evra za malo noviji dres Milana, dok je dobar deo njih oko 90-100 evra, kao narandžasti dres Valensije ili dresovi Bajerna i Lidsa s kraja 20. veka.
Uz to, brojni dresovi na leđima imaju prezimena prethodnih vlasnika, a ne poznatih fudbalera.
Na spratu se nalaze i trenerke, među kojima se izdvajaju Marsejeva i Liverpulova, tu su i dukserice, šortsevi. Ma kome šta treba.
A tu je i nostalgija. Proguraću se opet među klince, samo da nešto još vidim...