Kraj za "orlove" na Evropskom prvenstvu

Fudbalska reprezentacija Srbije odigrala sa Danskom 0:0 u odlučujućoj utakmici Evropskog prvenstva u Nemačkoj

Ove večeri u Minhenu "nije moglo biti ono što ne biti ne može", pa se Srbija, još jednom na velikom takmičenju, oprašta od istog nakon grupne faze.

Nije pomogla nipodrška najboljeg tenisera svih vremena, koji je došao u Minhen da bodri "orlove".

Veliko bi iznenađenje bilo da je Srbija pobedila Dansku u odlučujućem meču, nakon poraza od Engleske u prvom kolu, a zatim i remija sa Slovencima u drugom.

Tu nije moglo doći do iznenađenja, ali zato jeste pre meča.

Ne samo da je selektor Dragan Stojković Piksi iznenadio protivnika, već je iznenadio i navijače Srbije postavom.

Prvi put na turniru, počeo je sa jednim napadačem, a u timu je prve minute dobio Srđan Mijailović, koji je igrao po desnom boku.

Iza Aleksandra Mitrovića dvojica fudbalera - Lazar Samardžić i Saša Lukić.

Meč je počeo sporo, obe ekipe su bile oprezne, ali je Danska imala inicijativu.

Danci su igrali sve sigurnije, ali su "orlovi" u defanzivi bili čvrsti, kompaktni, pa su Danci teško dolazili do konkretnih prilika.

Međutim, iako je u početku ohrabrivala igra u defanzivi, brinula je igra "orlova" u napadu - nisu dugo uspevali da sačuvaju loptu u svom posedu, a za 45 minuta nisu uspeli niti jedan udarac da upute ka golu.

Danci su najozbiljnije pretili u 16. minutu, kada je Bah šutirao glavom pored gola, ali i pet minuta kasnije kada je Kristijan Eriksen precizno šutirao, ali je Predrag Rajković buio na visini zadatka.

U drugo poluvreme, Srbija je ušla u drugačijem sastavu i sa drugačijom idejom.

Na teren su ušli Luka Jović i Dušan Tadić, umesto Samardžića i Gudelja.

Srbija je zaigrala sa dvojicom napadača u drugom delu igre.

Prvi dobar napad Srbije je umalo završio golom. Zapravo jeste, ali je bio ofsajd.

Lukić je divno proigrao Jovića, njegov prvi pokušaj je izblokiran, ali je iz drugog uspeo da pošalje loptu pred gol, a jedan defanzivac je skrenuo u gol.

Ipak, Jović je bio u minimalnom ofsajdu, pa je gol poništen.

Iako je ta situacija pokazala da "orlovi" mogu biti opasni i ofanzivni, brzo je Danska ponovo uspostavila kontrolu i zaigrala svoju igru.

Međutim, kao i u većem delu meča, Danci su bili primorani da prete sa distance.

Srećom, udarci Hjulmanda i družine bili su izuzetno neprecizni.

Najopasniji po gol Srbije je bio Janik Vestergord, kada je glavom posle kornera šutirao pravo u Rajkovića.

Piksi je sve karte bacio na napad u 67. minutu, kada je priliku dobio i treći napadač - Dušan Vlahović, koji je ušao umesto Ivana Ilića.

Mitrović je u 81. minutu dobro gađao, ali ovaj, jedan od retkih pokušaja, završio je pored gola.

U završnici je Srbija, istina, pritiskala i pokušavala, ali do gola koji bi doneo prolaz - nije mogla.

Tako će u narednu fazu grupe C Engleska sa prvog mesta (pet bodova). Danska će sa drugog mesta sa tri boda, koliko ima i trećeplasirana Slovenija.

Srbija, posle tri meča, ima dva boda i oprašta se od turnira.

25. jun 2024 • 22:53

90+5' Kraj meča

Srbija - Danska 0:0.

Remi Engleza i Slovenaca

Utakmica između Engleske i Slovenije završen je nerešenim rezultatom - 0:0.

90+2' Sergej je probao sa ivice kaznenog prostora

U dobroj pozciji je bio Milinković-Savić, ali je Šmajhel dobro postavljen i lako brani.

90' Pet minuta nadoknade

Igraće se još pet minuta.

89' Vlahović glavom preko gola

Milinković-Savić je oštro centrirao, Vlahović pokušao glavom, ali preko gola.

87' SMS je na terenu

Umesto Lukića, u igri je Sergej Milinković-Savić.

87' Sada je utrčao na teren navijač

Prekinut je meč na kratko, dok se ne izbaci navijač koji je utrčao na teren.

86' Umalo gol Danaca

Mele je centrirao pred sam gol, Živkovičč i Dolberg su išli na loptu, koja je, srećom, završila iza gola.

84' Žuti za Mitrovića

Pao je Mitrović u kaznenom prostoru, žustro tražio penal i ušao u duel sa Andersenom.

83' Sada Mitrović glavom

Ponovo pored gola.

81' Gađao je Mitrović

Vlahović se izborio za loptu, Mitrović je gađao iz kaznenog prostora, ali pored gola.

78' Mitrović je na zemlji

Dobio je udarac od Andersena u duelu bez lopte.

Sudija se konsultovao sa VAR sobom, ali rekao da se igra nastavi.

73' Nova izmena u redovima Srbije

Mladenović je u igri, umesto Mijailovića.

67' Vlahović je na terenu

Vremena je sve manje, zbog čega je Piksi na teren poslao i trećeg napadača.

Dušan Vlahović je na terenu umesto Ivana Ilića.

64' Ozbiljno preti Danska iz kornera

Janik Vestergor je najviši u skoku, šutirao je snažno glavom.

Srećom, pravo u Rajkovića.

60' Ponovo pritiskaju Danci

Ali i dalje se većina napada svodi na pokušaj sa distance.

Poslednji u nizu, oprobao je sreću Hjulmand - daleko iznad gola.

54' GOOOL! Ipak ofsajd...

Lukić je odlično proigrao Jovića, ovaj je izblokiran, ali je iz drugog puta poslao loptu pred gol, a neko od defanzivaca je skrenuo u mrežu.

Ipak, Jović je bio u ofsajdu...

51' Dobar pokušaj Danaca

Skov Olsen je zalomio u kazneni prostor, dobro gađao, ali je ga Pavlović izblokirao.

Novi korner za Dansku.

49' Korner za Srbiju

Pavlović je centrirao, izblokiran je.

Srbija ima korner.

46' Nastavljen je meč

Danci imaju loptu.

Dvostruka izmena u reprezentaciji Srbije

Luka Jović i Dušan Tadić su na terenu, umesto Lazara Samardžića i Nemanje Gudelja.

Poluvreme i na meču Engleske i Slovenije

Kao i na susretu Srbije i Danske, prvo poluvreme meča Engleske i Slovenije završeno je bez postignutih golova.

Poluvreme

Bez golova posle 45 minuta igre.

39' Dobar napad Danske, sreća na strani "orlova"

Tečan napad Danske, lopta je na kraju došla Vindu pred noge na ivici kaznenog prostora.

Napadač se nameštao, ali se, srećom, okliznuo prilikom šuta, pa je lopta završila daleko iza gola.

32' Dobar udarac Hojlunda

Lako Danci dolaze do nove šanse, Hojlund se namestio i odlično šutirao u ugao, ali je Rajković još jednom odlično reagovao.

30' Novi žuti karton za Dance

Hjulmand je bio grub, oborio je Ilića i dobio opomenu.

29' Prvi pokušaj Mitrovića

Došla je lopta do Mitrovića, pokušao je glavom ali je njegov pokušaj odmah izblokirao Kristensen.

27' Sada žuti karton za Vinda

Vind je nagazio Pavlovića u borbi za loptu, pa dobija žuti karton.

23' Lopta u mreži, ali nema gola

Eriksen je izveo korner, Vind je uneo loptu u gol, ali je lopta napustila igralište prilikom izvođenja, a i Vind se rvao sa Rajkovićem.

21' Eriksen ozbiljno preti!

Ilić je izgubio loptu, Eriksenje precizno šutirao, srećom je Rajković bio spreman i odbranio.

Danska će imati novi korner.

18' Korner za Dance

Eriksen je izveo korner, Gudelj je to očistio, ali će Danci imati novi.

Ponovo je Eriksen ubacio, Rajković je siguran i dolazi do lopte.

16' Prva pretnja Danaca

Ubačena je lopta pred gol, Bah je šutirao glavom ali pored gola.

Bah je tražio penal, smatrajući da je napravljen faul nad njim, ali je sudija samo odmahnuo rukama.

8' Danci imaju inicijativu

Danska ima loptu, ima inicijativu, ali deluje da je i to deo plana "orlova".

Dobrom i čvrstom odbranom de dopuštaju previše prostora Dancima, ali ne ohrabruje činjenica da ne uspevamo da zadržimo predugo loptu kada do nje dođemo.

4' Prvi žuti karton na meču, Milenković je opomenut

Nikola Milenković je povlačio Rasmusa Hojlunda, francuski sudija odmah pokazuje žuti karton.

1' - Počeo je i meč Engleske i Slovenije

Drugi meč u Grupi C igra se u Kelnu i upravo je počeo.

1' Počeo je meč

Prvi napad ima ekipa Danske.

Intoniraju se himne

"Bože pravde" odzvanja Minhenom.

Đoković: Srce, glava i ona stvar

Đoković je poželeo fudbalerima uspeh pred početak meča.

"Zadovoljstvo mi je da mogu danas da budem jedan više navijač Srbije. Momci su imali vremena da se spreme, ali u ovakvim utakmicama je svaki minut važan. Tu je srce, ponos, želja da se predstavlja zemlja na najbolji mogući način. Ne može da se predvidi rezultat, ali kada se pruži maksimum na terenu, ljudi to osete", rekao je Đoković za RTS.

A šta je potrebno za pobedu protiv Danske?

"Srce, glava i 'ona stvar'. Oprostite, morao sam to da kažem.... Niti sam stručan u fudbalu, niti dozvoljavam da kažem nešto stručne prirode, ali pogled na tribine i to koliko ljudi je došlo iz celog sveta, to je dovoljno da izgaraju 90 minuta. Želim im svu sreću, i nadamo se prolazu, cela nacija se nada", rekao je Novak.

Novak obišao fudbalere i poslao jasnu poruku

Pored terena se pojavio i Novak Đoković, nakon što je obišao fudbalere u svlačionici.

Srbija - Danska, sastavi timova:

Đoković stigao u Minhen

Novak Đoković je stigao u Minhen, kako bi bodrio Srbiju protiv Danske.

Najbolji teniser svih vremena će obići ekipu pred početak meča u svlačionici, čime će pokušati da ih dodatno motiviše.

Đoković je na odlučujući meč "orlova" za plasman u nokaut fazu došao direktno iz Londona, gde je prethodnih dana počeo da trenira u pokušaju da se spremi za igranje na Vimbldonu.

Pred prva dva meča na Evropskom prvenstvu, puštena je Novakova poruka podrške srpskim fudbalerima, a sada je Đoković rešio da sa tribina podrži Piksija i njegov tim.

Odlična atmosfera na putu ka stadionu

Navijači u odličnom raspoloženju idu ka stadionu.

Još samo da u istom budu u povratku nazad...

Manji neredi u Minhenu

Došlo je do manjih nereda u Minhenu. Kao potencijalni razlog se navodi provokacija nekoliko albanskih navijača.

Policija je smirila situaciju, ali tek nakon što je poletelo i nekoliko flaša.

Srbija ima podršku i iz Brazila

Da će "orlovi" zaista imati podršku iz čitavog sveta, dokazuje i to da je u Minhenu i devojka iz Brazila, koja nosi dres Srbije.

Bajern poželeo dobrodošlicu srpskim navijačima

Košarkaška sekcija minhenskog Bajerna poželela je dobrodošlicu srpskim navijačima.

U Minhen, grad Vladimira Lučića.

I "Đoković" je u Minhenu

Srpsko kolo uspred Minhena

Mitro's on fire...

Francuski sudija na centru "Alijanc arene"

Francuz Fransoa Leteksije određen je za glavnog sudiju meča između Srbije i Danske u trećem kolu Grupe C na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj, saopštila je UEFA.

Leteksijeovi pomoćnici će biti Francuzi Siril Minije i Mehdi Ramuni, dok je UEFA za četvrtog sudiju odredila Litvanca Donatasa Rumšasa.

U VAR sobi biće Nemac Bastijan Dankert, Švajcarac Fedaji San i Pol van Bekel iz Holandije.

Srpski navijači osluškivaće i kretanje rezultata sa drugog meča u grupi, u kom se sastaju Engleska i Slovenija.

Ovaj duel igra se u isto vreme, ali u Kelnu, a i tamo će glavni sudija biti Francuz – Klemon Turpan.

Napadačka linija "orlova"

Nemci našli u čemu su Srbi šampioni Evrope

Uticajni nemački list "Bild" objavio je zanimljiv tekst, gde je svaku selekciju od 24 koliko ih učestvuje na Euru, proglasio za šampione Evrope u neobičnim kategorijama.

Srbija je najbolja u branju malina (15,8 kg godišnje po stanovniku), Danska po dužini godišnjeg odmora (38 dana), a Hrvatska po dužini života kod roditelja (majke) – 32 godine.

Nemačka je šampion u štampanju i kopiranju, Engleska po broju nepušača, Francuska u kampovanju, Albanija u zaštiti reka, Škotska u kratkim letovima, a Italija po kaznama za brzu vožnju.

Slovačka proizvodi najviše automobila, Španci najviše doniraju organe, Portugalci su najbolji u ispijanju vina, a Ukrajina proizvodi najviše suncokretovog ulja...

Gruzini najranije postaju roditelji, Česi piju najviše piva, a Švajcarci su najbogatiji sa najvećom prosečnom zaradom.

Zagreva se atmosfera na "Marijenplacu"

Šta to Danska zna o "orlovima"

...i zašto ih nikada nismo pobedili.

Fudbalska reprezentacija Srbije nikada od osamostaljenja nije pobedila Dansku.

Selekcija sa severa kontinenta iz nekih razloga ne "leži" Srbiji u fudbalu, a sva tri prethodna meča rešila je u svoju korist.

Vreme je da se u Nemačkoj ispiše nova istorija!

Iz Glamoča moji...

RT Balkan u Minhenu

Naš novinar Nebojša Marković nalazi se u bavarskom gradu, odakle će sa lica mesta slati najzanimljivije i najvažnije informacije kako pre, tako i tokom same utakmice.

Nebojša je prethodnih dana imao priliku da razgovara sa Dancima, Nemcima, Srbima i mnogim drugim posetiocima Eura, ali i da obiđe mesta koja se ne tiču fudbalskog turnira.

I tokom dana će boraviti na "Marijenplacu", gde će se srpski navijači okupiti pred duel sa Dancima.

Ovo su samo neki od naslova koje smo izdvojili za vas:

1. Istina je: Srbija nema kult reprezentacije kao Danska – ali danas je dan da ga stvorimo
  2. Danci se ne plaše Srbije i teraju nas kući – ali sve se menja kad im spomenete '92!
  3. Šta o Srbiji misle Meksikanac, Škoti i lažni Arda Guler? "Nema šanse da pobedite Dance"
  4. Pitao sam Turke šta misle o Dušanu Tadiću: Imali su jasnu poruku za Murinja
  5. Bio sam u prodavnici sećanja: Zbog retro dresova sam se gurao kao da sam opet dete
  6. Bili smo na nemačkoj pijaci i cene su "boli glava": Kad vas ne muči fudbal, tu su piletina i trešnje
  7. Kako se Srbi čuvaju u tuđini: Posetio sam SPC u Augzburgu – "Imamo i školu, samo ne fudbalski klub"

Šta ako bude nerešeno?

Šanse da se "orlovi" nađu među 16 najboljih ekipa na "starom kontinentu" postoje i ako u Minhenu ne bude bilo pobednika, pa čak i ako se utakmica završi najnepopularnijim rezultatom – 0:0.

Kompletnim kalkulacijama bavili smo se u posebnom tekstu, ali su nakon poraza Albanije od Španije i remija Hrvatske i Italije, ispunjena početna dva uslova da možemo da se nadamo prolasku dalje i ako remiziramo na "Alijanc areni".

Treći kriterijum da bi Srbija završila kao treća u svojoj grupi, jeste da Slovenija izgubi od Engleske sa najmanje dva gola razlike. Ta utakmica igra se u istom terminu u Kelnu.

Ako "gordi albion" bude uspešniji samo za jedan gol, onda u računicu ponovo ulazi broj postignutih golova (Slovenci trenutno imaju jedan više od Srbije), a za njima i disciplinski poeni (broj žutih i crvenih kartona).

Onda bi nam, kao i logično u svakom slučaju, odgovarao i nerešen ishod sa većim brojem golova.

Međutim, tu nije kraj kalkulacijama...

Marku je mama iz Jamajke, on nosi dres Tadića i tečno priča srpski: Zbog oca sanja da igra za Srbiju!

Kako je Danska "otela" Jugoslaviji besmrtnost...

Ljubiteljima fudbala na ovim prostorima je proteklih decenija bilo lako da "mrze" Dansku zbog titule prvaka Evrope koju su 1992. osvojili nastupivši na turniru umesto izbačene Jugoslavije.

Ali iz danske perspektive, sa velike vremenske distance, ne nameće se pitanje "šta bi bilo kad bi bilo", već "zbog čega je moralo da bude baš tako?"

Priča o jednoj bezbrižnoj ekipi postala je mit, a ono što se dešavalo tog leta u Švedskoj kao da govori o prstu neizbežne sudbine.

Obuzeti hipotetičkim pitanjima i maštanjima o drugačijoj realnosti, retko kada ko stane da se zapita – zašto su zapravo stvari morale baš tako da se odigraju?

Iz ovdašnje perspektive, Jugoslaviji je 1992. "oduzeto ono što joj pripada". Ali iz danske perspektive, kao da je evropski tron morao da pripadne baš njima. Jer teško je drugačije objasniti sve ono što se dogodilo od kobnog 30. maja do geteborškog finala četiri nedelje kasnije.

Tabela grupe C:

Očekivani sastav Srbije

Očekivani sastav "orlova":

Rajković – Veljković, Milenković, Pavlović – Živković, Lukić, Ilić, Mladenović – Tadić, Samardžić – Mitrović

Šta je to selektor Piksi promenio da bi "orlovi" poleteli ka osmini finala...

"Dan D" u Minhenu

Fudbaleri Srbije nisu nam dali previše razloga za zadovoljstvo u prethodnih 180 i kusur minuta fudbala u Nemačkoj, ali i dalje imaju realne šanse da se plasiraju u nokaut fazu.

Pobeda nad Dancima raspršila bi sve sumnje i ovu generaciju upisala zlatnim slovima u istoriju srpskog fudbala. Njome bi nacionalni tim sigurno izborio nokaut fazu takmičenja i to bi mogao da učini čak i sa drugog mesta.

Danas igra Srbija!

Dobrodošli!

Dobro došli na lajv blog o utakmici između Srbije i Danske na Evropskom prvenstvu u Nemačkoj!