Španija je u finalu Eura - dete od 16 godina načelo Francuze, a Olmo dovršio

"Crvena furija" je postala prva ekipa na prvenstvima Evrope koja je ostvarila čak šest pobeda, pa je jasno da su sasvim zasluženo stigli do finala kontinentalnog takmičenja
Španija je u finalu Eura - dete od 16 godina načelo Francuze, a Olmo dovršioGetty © Boris Streubel - UEFA / Contributor

Fudbaleri Španije prvi su finalisti Evropskog prvenstva pošto su u polufinalu posle preokreta pobedili Francusku rezultatom 2:1.

Francuska je u Minhenu povela već u 9. minutu. Kapiten "galskih petlova" Kilijan Mbape je centrirao, a na drugoj stativi se našao Randal Kolo Muani i udarcem glavom sa pet metara poslao loptu u mrežu.

Bio je to prvi gol Francuske iz igre na ovom turniru, jer su prethodni bili ili autogol ili sa penala.

Španija je izjednačila u 21. minutu prelepim golom Lamina Jamala. Najmlađi debitant u istoriji Evropskog prvenstva je zahvaljujući fenomenalnom pogotku sa 25 metara postao i najmlađi strelac u istoriji Eura sa 16 godina i 362 dana.

Potpuni preokret desio se u 25. minutu, kad je posle solo prodora i udarca Danija Olma Žil Kunde skrenuo loptu u sopstvenu mrežu, ali je gol ipak pripisan Špancu.

U drugom poluvremenu Francuska nije uspela da stvori nijednu ozbiljniju šansu da se vrati u meč i izbori produžetak.

Španija će u finalu Evropskog prvenstva, u nedelju od 21.00 u Berlinu, igrati protiv pobednika sutrašnjeg polufinala između Engleske i Holandije.

Popularna "crvena furija" će u nedelju juriti četvrtu titulu prvaka Evrope posle 1964, 2008. i 2012. godine i ako slavi postaće najuspešnija selekcija u istoriji Eura. Trenutno Španija deli prvo mesto sa Nemcima koji su takođe tri puta bili najbolji na "Starom kontinentu".

• 9. jul 2024 • 22:53

22:53

Španija je u finalu Evropskog prvenstva!

Imamo prvog finalistu, Španci će peti put igrati u finalu i boriti se za četvrti trofej.

Golovi Lamina Jamala i Danija Olma su doneli preokret, a Francuzi od tog trenutka nisu uspeli da stvore neke bolje šanse koje bi ih vratile rezultatski u meč.

• 22:52

90+5' - Grizman pokušava...

Šutirao je Grizman glavom posle duge lopte, ali taj udarac odlazi preko gola... Poslednja šansa za Francuze je propala...

• 22:47

Još pet minuta!

Toliko iznosi nadoknada, toliko vremena je ostalo Francuskoj.

• 22:38

81' - Jamal preti

Mladi krilni fudbaler je još jednom šutirao s distance, dosta dobro, ali preko gola. Ostaje 2:1 za Španiju.

• 22:33

76' - Velika šansa za Ernandeza!

Nije levi bek Francuske uspeo da sa ivice šesnaesterca šutira bolje svojom slabijom desnom nogom. Udarac odlazi visoko preko gola, nakon greške Fabijana Ruiza koji nije izbio loptu na vreme.

• 22:19

Trostruka izmena u Francuskoj

Rabio, Kante i Kolo Muani izlaze iz igre, a na terenu su sada Kamavinga, Grizman i Barkola.

Nema više Didije Dešan šta da čeka, još 30 minuta je ostalo do kraja.

• 22:10

53' - Čuameni pokušava glavom

Korner za Francuze, najviši u skoku je bio Čuameni, ali je njegov udarac odmah potom udario u njegovo rame, pa je lopta usporila i Simon nije imao problema da zaustavi udarac.

• 22:03

Počelo je drugo poluvreme

Nije bilo izmena tokom pauze.

• 21:47

Kraj prvog poluvremena - 2:1!

Povela je Francuska već u osmom minutu preko Kolo Muanija, ali je Španija u 21. i 25. preko Lamina Jamala i Danija Olma stigla do preokreta.

Sjajan fudbal smo gledali, mnogo zabave, prelep pogodak 16-godišnjeg Jamala, a onda i odličan potez Olma.

• 21:40

41' - Opet Jamal preti

Brza kontra Španaca preko Nika Vilijamsa, koji prebacuje loptu na desnu stranu, a sjajni Jamal ovog puta je blokiran i njegov udarac sa ivice šesnaesterca odlazi u korner.