Forum srednjih stručnih škola: Mašinski smerovi ostali prazni, turizam i ugostiteljstvo uzeli zamah
Đaci koji su završili osnovnu školu ove godine najviše su se interesovali za upis na Vazduhoplovnu akademiju u Beogradu i Medicinsku školu u prestonici, Vranju, Kragujevcu, Ćupriji i Sremskoj Mitrovici, kao i za škole za ugostiteljstvo i turizam, otkrio je predsednik Foruma srednjih stručnih škola, Milorad Antić.
On je dodao da su te obrazovne ustanove popularne zbog dobre praktične nastave i razvoja turizma u Srbiji.
"Razlog popularnosti Vazduhoplovne akademije je dobra organizacija rada škole, dominantna praktična nastava, kao i garantovano zaposlenje u zemlji i inostranstvu. Škola ove godine slavi 100 godina postojanja, a poznata je po izuzetno dobroj organizaciji, kao i po nivou realizacije praktične nastave koja je na visokom nivou", naveo je on.
Istakao je da su ovakve izvanredne karakteristike rezultat dugogodišnjeg razvoja i napretka ustanove i dodao da ne čudi što je interesovanje za ovu školu sve veće iz godine u godinu, što se odražava i u povećanju broja bodova potrebnih za upis na svih 11 obrazovnih profila.
"Prosečan broj učenika koji konkuriše za jedno mesto u ovoj školi je četiri", kazao je Antić.
U medicinskim školama, prema njegovim rečima, bili su neophodni visoki bodovi za upis u razne smerove, kao što su medicinski, zubni i farmaceutski tehničar.
"U Novom Pazaru je za upis u smer medicinski tehničar bilo potrebno minimum 91,60 bodova", naveo je on.
Objasnio je da su ugostiteljske i turističke škole popularne zbog dobre praktične nastave, kao i zbog razvoja turizma u Srbiji i dodao da je za upis na smer kulinarski tehničar bilo potrebno oko 75 bodova, a za treći stepen zanimanje kuvar 70,02 boda.
Prema njegovim rečima, gimnazije u Beogradu i Novom Sadu tradicionalno su popunjene.
On je napomenuo da su u Beogradu najtraženije Prva, Treća, Deveta i Deseta, dok je u Novom Sadu najtraženija "Jovan Jovanović Zmaj", gde je za prirodno-matematički smer bilo potrebno minimum 97,20 poena.
"Podaci sa upisa pokazuju da gimnazije u velikim gradovima i dalje privlače veliki broj učenika i da su popunjene, posebno one u blizini univerziteta i visokih škola", rekao je on.
Antić je dodao da su gimnazije u manjim sredinama, kao što su Jagodina, Paraćin, Bor, Zaječar, Knjaževac, Velika Plana i Čačak, ostale poluprazne i dodao da ovi podaci ukazuju na trend da đaci sve ređe biraju gimnazije u manjim sredinama.
Kada je reč o elektrotehničkim školama, IT smer doživeo je pad kada je u pitanju minimalan broj poena za upis, dok je na zanatima ostalo dosta slobodnih mesta što ukazuje na, kako je rekao, loš prolazak upisa za ove smerove.
"Ova situacija je veliki izazov za škole koje ih nude i može imati dalekosežne posledice, uključujući i potrebu za uvozom radne snage", istakao je on i dodao da je neophodno uložiti značajne napore u razvoj i reklamu ovih zanimanja kako bi se situacija popravila.
Antić je naveo da je u četvorogodišnjim profilima ostalo 7.866 mesta, a u trogodišnjim 3.783.
"Posle prvog upisnog kruga podaci pokazuju da je malo interesovanje za obrazovni profili bravar, zavarivač, pekar, mesar, automehaničar, autolimar, električar i drugi", istakao je on i dodao da je možda najdrastičniji primer Tehnička škola "Zmaj" u Beogradu gde je ostalo 90 slobodnih mesta od ukupno 168.
Antić je naveo da je kada je reč o trogodišnjim zanimanima dosta mašinskih smerova ostalo prazno, što predstavlja veliki izazov za škole koje ih nude.
"Ovaj trend predstavlja problem, neophodno je uložiti značajne napore u razvoj i promovisanje ovih zanimanja kako bi se ovoj tendenciji stalo na kraj", rekao je on.
Antić je poručio da Forum već uveliko pokušava da pomogne i stalno predlaže konkretne mere za promociju i poboljšanje statusa ovih smerova.
Dodao je da je trogodišnje obrazovne profile upisalo 10.125 učenika.
Za sve učenike koji iz zdravstvenih i objektivnih razloga nisu polagali završni ispit u junskom roku, moći će to da urade 14, 15. i 16. avgusta.