Vlada Republike Srbije je na 14. sednici usvojila Uredbu o primeni Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita "Jadar", navodi se na sajtu Vlade.
Ranije tokom dana, pojavila se vest da Nemački kancelar Olaf Šolc i potpredsednik Evropske komisije za energetiku Maroš Šefčovič dolaze u Srbiju 19. jula, kod predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
Prema navodima pojedinih medija, tema razgovora biće upravo litijum, čemu u prilog govori i to što je Šefčovič nedavno izjavio da se uklanjaju poslednje pravne prepreke za trgovinsko partnerstvo EU-Srbija u vezi sa litijumom odnosno drugim ključnim sirovinama.
Vlada Srbije je saopštila danas, posle sednice, da donošenjem Uredbe preduzima mere kojima bi se pravni poredak po pitanju projekta "Jadar" vratio u stanje koje je bilo pre donošenja Uredbe koja je proglašena neustavnom.
Vlada podseća da je odlukom Ustavnog suda utvrđeno da Uredba o prestanku važenja Uredbe o utvrđivanju područja posebne namene za realizaciju Projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita Jadar, koju je donela Vlada Srbije, nije u saglasnosti sa Ustavom i zakonom.
"U cilju realizacije odluke Ustavnog suda, kako bi se obezbedila mogućnost dalje primene Uredbe i kako bi se započeti postupci okončali na ustavan i zakonit način, Vlada donošenjem Uredbe preduzima mere kojima bi se pravni poredak vratio u stanje koje je bilo pre donošenja Uredbe koja je proglašena neustavnom", saopšteno je iz Vlade Srbije.
Ustavni sud Srbije je 11. jula utvrdio da Uredba Vlade Srbije o zaustavljanju projekta "Jadar" iz 2022. godine nije u saglasnosti sa Ustavom i zakonom. Ovaj sud je ocenio da se iz Ustavom utvrđene nadležnosti Vlade i zakonskih odredaba kojima se uređuje prostorno planiranje, ne može zaključiti da Vlada nije bila nadležna da donese Uredbu o prestanku važenja Uredbe kojom je bio utvrđen prostorni plan područja posebne namene, ali je utvrdio da je Vlada prekoračila granice svoje nadležnosti time što je Uredba doneta na način koji nije u saglasnosti sa članom 3. Ustava i odredbama Zakona o Vladi i Zakona o proceni uticaja na životnu sredinu.
Ustavni sud je dodatno ukazao da se ovom odlukom "ne oživljava" prethodno doneta Uredba o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene iz 2020. godine, pri čemu se ne zadire ni u ustavnu nadležnost, odnosno pravo i dužnost Vlade da utvrđuje i vodi politiku i da, u skladu sa Ustavom i zakonom, odluči o daljoj realizaciji konkretnog projekta.
Vlada je na sednici 2022. godine ukinula Uredbu o Prostornom planu područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarit "Jadar" od 13. februara 2020. godine. U Uredbi je navedeno da će nadležni organi staviti van snage pojedinačne akte donete radi realizacije uredbe koja je vezana za taj projekat i obustaviti sve započete postupke na projektu.
Rio Tinto: Projekat "Jadar" ima potencijal
Kompanija "Rio Tinto" saopštila je danas da pozdravlja donošenje Uredbe Vlade Srbije o primeni uredbe o utvrđivanju prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita "Jadar".
Kako se navodi u saopštenju ove kompanije, projekat "Jadar" će morati da ispuni stroge standarde životne sredine u skladu sa propisima Srbije i Evropske unije, što uključuje i nastavak razvoja projekta u pravnom smislu, dalji rad na izradi Studije o proceni uticaja na životnu sredinu, javni uvid i ishodovanje neophodnih dozvola i odobrenja i pre same realizacije projekta.
"Verujemo da Projekat 'Jadar' ima potencijal da postane resurs litijuma i borata svetskog ranga i nastavićemo da podržavamo dijalog zasnovan na činjenicama sa svim zainteresovanim stranama o prednostima projekta", navode iz kompanije.
Projekat "Jadar", kako se navodi, može da podstakne razvoj šireg lanca vrednosti za proizvodnju električnih vozila, kreirajući hiljade novih, visoko plaćenih i visoko kvalifikovanih radnih mesta u Srbiji za generacije koje dolaze, uz poštovanje najviših standarda zaštite životne sredine.