Srbija je lojalna Evropi, poručuje predsednik Srbije Aleksandar Vučić u razgovoru za nemački "Handelsblat" uoči predstojeće posete nemačkog kancelara Olafa Šolca Srbiji, dodajući kako njegovu posetu vidi kao odličnu priliku za jačanje veza Beograda sa Nemačkom i Evropskom unijom, kao i da litijumsko partnerstvo sa EU postavlja kao prioritet u odnosu na saradnju sa Kinom na tom polju.
"Osim razgovora o aktuelnim političkim dešavanjima, fokus će biti na ekonomskoj saradnji. Imamo jednu od najvećih svetskih rezervi litijuma. Ovaj materijal je važna komponenta baterija koje su potrebne za elektromobilnost. Evropskoj uniji je litijum potreban i mi želimo da ojačamo naše veze sa EU", ističe predsednik govoreći o Šolcovoj poseti.
Na pitanje nemačkog medija daje li prednost Evropljanima, ili se poziv na saradnju odnosi i na proizvođače baterija iz celog sveta, Vučić navodi kako su razgovori vođeni sa kompanijama "Mercedes", "Folksvagen" i "Stelantis", a da je i Koreja izrazila interesovanje za proizvodnju u Srbiji.
Međunarodna agencija za energiju procenjuje da će se do 2040. godine globalna potražnja za ovom sirovinom povećati devet puta. Veliki deo lanca proizvodnje kontroliše Kina, a EU zvaničnici već dugo pozivaju automobilsku industriju da pronađe alternativne dobavljače i ukloni rizik od razvijanja preterane zavisnosti od Kine, napominje nemački list.
Kineske kompanije su poslednjih godina uložile milijarde u Južnu Ameriku i Afriku kako bi obezbedile pristup litijumu, a Kinezi su izrazili želju i da dobiju pristup nalazištima litijuma u Srbiji.
"Mi smo im rekli da o ovom pitanju razgovaramo sa Evropljanima. Mi smo lojalni Evropi", rekao je Vučić.
Predsednik Srbije je, na pitanje očekuje li da ugovor o litijumu bude zaključen, rekao "da".
Litijum - karta za ulazak u EU?
Vučić je naveo da je namera Srbije da proizvodnju baterija locira na sopstvenoj teritoriji, a da prodaje samo deo sirovine litijuma. Tako bi zemlja, smatra on, ušla u igru kao lokacija za proizvodnju automobila, a izvoz vozila u EU bio bi moguć bez carina, jer bi se značajan deo automobila proizvodio zajedno sa baterijama.
"Kao što sam rekao, želimo da zadržimo ceo lanac vrednosti u Srbiji, ali moramo i da pravimo ustupke. Manje količine će ići u Nemačku. Sve ostalo ići će kroz proizvodnju katalizatora i litijumskih baterija, koje će se proizvoditi u Srbiji", rekao je Vučić i dodao da bi Srbija mogla da iskopa 58.000 tona litijuma godišnje, što je dovoljno za 1,1 milion elektičnih automobila, odnosno oko 17 odsto evropskog tržišta.
Za evropsku automobilsku industriju snabdevanje litijumom je egzistencijalno pitanje, a "Handelsblat" tvrdi kako je industrija na ivici procvata - prema procenama, 2030. godine će se na kontinentu prodavati 8,3 miliona vozila.
Na pitanje da li su nalazišta litijuma karta Srbije za ulazak u Evropsku uniju, Vučić kaže da će od toga imati ogromne koristi i EU i Srbija.
"To će imati ogroman uticaj na nas: do 16 procenata bruto nacionalnog proizvoda će u budućnosti činiti poslovanje sa litijumom. Ovo je blagoslov za nas, ali verujte, članstvo u EU je mnogo važnije za naše građane. Pristup jedinstvenom tržištu sa slobodom putovanja nam je važan. Pojednostavljene kontrole pasoša su nam važnije od novca", rekao je.
Preoblikovanje odnosa
Komentarišući odnose Srbije i Nemačke, kao i to što je nemačka vlada kritikovala izbore u Srbiji kao "neregularne" a Beograd upozorila da ne eskalira situaciju na Kosmetu, Vučić ističe da Srbija i Nemačka imaju različite stavove o situaciji na Kosovu i Metohiji, kao i da je eklatantna laž da je bilo izborne prevare. Sada je, međutim, podvlači predsednik "vreme za preoblikovanje odnosa".
Predsednik Srbije osvrnuo se i na izbor novog (starog) rukovodstva Evropske komisije.
"Veliki sam fan Ursule fon der Lajen. Mislim da je ona uvek imala veoma racionalan pristup Zapadnom Balkanu. Ona je razumela neke od naših razlika. A i češće je putovala u Beograd, što nisu mnogi iz Brisela. Uvek smo to cenili. Imamo li teškoća sa imenovanjem Kaje Kalas za novu šeficu spoljne politike EU? Videćemo. Očekujemo i dalji pritisak po svim pitanjima koja se tiču Rusije i Ukrajine", rekao je Vučić.
On je istakao i da bi za nemačkog kancelara Olafa Šolca imao savet po pitanju ukrajinske krize – što pre postignite dogovor o prekidu vatre, a o uslovima diskutujte posle.
"Situacija u Ukrajini će se pogoršavati… Ako bi Šolc zaista želeo da sasluša šta mislim, rekao bih mu: postignite dogovor o prekidu vatre što pre, nikakvu ulogu ne igra to pod kojim uslovima. O uslovima diskutujte posle", rekao je Vučić za nemački list.
Podsetimo, u Kremlju ističu da je traganje za varijantama za izlazak iz ukrajinske krize bez učešća Rusije nelogično i bez perspektive. Nemački kancelar dolazi u petak u Beograd gde će razgovarati sa predsednikom Srbije.