Hrvatska je primljena u šengenski prostor, nakon što je dobila podršku ministara pravde iz sve 23 države koje čine tu grupu, prenosi HRT.
Granični prelazi između Hrvatske i drugih zemalja članica šengena tako će biti ukinuti 1. januara 2023. godine.
Premijer Hrvatske Andrej Plenković rekao je da će od toga najviše koristi imati građani i hrvatska privreda.
Ministar unutrašnjih poslova Hrvatske Davor Božinović je kazao da je "Hrvatska u Šengenu", kao i da na njenom evropskom putu više nema granica.
"Ispunili smo sve uslove, prošli dug i zahtevan proces i na Veću za unutrašnje poslove odluka je doneta u potpunom saglasju", poručio je Božinović na Tviteru.
Istakao je da su sa Hrvatskom u Šengenu svi na dobitku - građani, privreda, Hrvatska i EU.
Bugarska i Rumunija odbijene zbog ilegalnih migranata
Bugarska i Rumunija ostale su uskraćene za pridruživanje najvećem prostoru na svetu bez unutrašnjih graničnih kontrola među državama, zbog protivljenja Austrije i Holandije.
Austrija, zabrinuta zbog porasta ilegalne imigracije, bila je protiv prijema obe zemlje, a Holanđani su se usprotivili prijemu Bugarske zbog neuspeha u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala i takođe ilegalne imigracije.
Šengenski prostor čini 26 država, uz 22 članice EU, tu su još Island, Norveška, Švajcarska i Lihtenštajn, a od 1. januara će im se pridružiti i Hrvatska, kao 27. članica šengenskog prostora. Od toga dana granične kontrole na kopnenim, železničkim i pomorskim graničnim prelazima neće biti, a na proleće, 26. marta i na aerodromima.