Poslanici Skupštine Srbije završili su raspravu o 60 zakonskih predloga, među kojima je Deklaracija o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda koja je počela jutros u 10 časova.
Rasprava će biti nastavljena sutra, a sednica je zakazan za 10 sati.
Umesto o dnevnom redu, na kojem su i povećanje pretplate za Javni servis, izbor guvernera NBS i predsednika Fiskalnog saveta, prvog dana rasprave polemisalo se o projektu Jadar.
Dok opozicija kritikuje vlast da nije pitala građane da li su za iskopavanje litijuma, naprednjaci kažu da je i njima stalo da se obezbedi ekološka zaštita.
Na vanrednom skupštinskom zasedanju, koje je počelo juče, poslanici su razmatrali Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda.
Prema rečima premijera Miloša Vučevića, Deklaracija je temelj nacionalne politike i "kišobran pod koji treba da se saberemo u vremenima koja dolaze".
Sve informacije sa današnje sednice Skupštine Srbije pratite na našem BLOGU UŽIVO.
24. jul 2024 • 18:40
Edin Đerlek: U Srebrenici se dogodio genocid, za koji su odgovorni pojedinci, nikako ceo narod
Poslanik Stranke pravde i pomirenja (SPP) i ministar bez potfelja, Edin Đerlek, ocenio je da je legitimno da se Srbi okupljaju oko deklaracija koje pozivaju na zajedništvo, pomirenje i nacionalni ponos.
Mešutim, kada je u pitanju Srebrenica, smatra da se tamo dogodio genocid, za koji su odgovorni pojedinci, a ne Srbija kao država ili Srbi kao narod.
Đerlek je rekao i da treba okrenuti novu stranicu u pogledu srpsko-bošnjačkih odnosa i da je vreme da se narodi u regionu okrenu budućnosti i da ostave prošlost iza sebe.
Obračun Đilasa i Vulina oko inicijative sa Svesrpskog sabora
Lider Stranke slobode i pravde Dragan Đilas, kritikovao je vlast i Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava srpskog naroda izazvao je polemiku tokom koje je potpredsednik vlade Aleksandar Vulin poručio da je Đilasu sve oprošteno, jer je uništio Demokratsku stranku.
Đilas je rekao da njegova stranka smatra da je potrebno jedinstvo oko nacionalnog interesa i da treba da se napravi konsenzus oko strateških tema, navodeći da su predlagali zajedničku deklaraciju o KiM pre dve godine, ali da je vlast, kako tvrdi, to odbila.
On smatra i da je trebalo pozvati SANU, univerzitete, SPC, predstavnike opozicije da učestvuju u predlaganju deklaracije.
Đilas smatra i da deklaracija treba da sakrije mnoge stvari, kao što je to, kako tvrdi, da su od Srba po kupovnoj moći u Evropi siromašniji samo stanovnici Albanije, Makedonije i Bosne i Hercegovine, kao i pokušaj da se sakrije odluka "da se u Srbiji iskopava litijum koji ne može da se vadi u Nemačkoj".
Vulin ga je posavetovao da ne pominje reč korupcija.
"Nepopularni ste zato što je Srbija živela u vaše vreme i odlično zna kako je vaš inženjerski mozak napravio 600 miliona evra. I to u vreme dok ste bili vlast, dok ste bili izvršna vlast", rekao je Vulin.
On je ocenio da Đilasa ne zanima inicijativa sa Svesrpskog sabora.
"Šta će vam? Kakve to veze ima? Tamo neka Republika Srpska. Za vreme vaše vlasti Republika Srpska se odricala i bila podržana da se odriče svojih oblasti. Da ste još malo ostali na vlasti ne bi je bilo", rekao je Vulin.
Tabaković: Inflacija spuštena na 2,2 odsto
Guverner Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković uzela je reč u parlamentu, navodeći da je kada je postala guverner inflacija u Srbiji iznosila 12,2 odsto a da je spuštena na 2,2 odsto.
"Pokrivenost minimalne potrošačke korpe minimalnom zaradom sada iznosi 88,9 odsto, a 2013. godine iznosila je 58 odsto. Godine 2012. inflacija je bila visoka zbog igranja sa kursom i zbog loše fiskalne politike, a u junu je inflacija svedena na 3,8 odsto", rekla je ona i dodala da je dve trećine inflacije uvezena inflacija, a ne posledica loše ekonomske politike.
Mali: Prosečna plata za maj 885 evra, premašila 100.000 dinara
Prosečna plata za maj u Srbiji iznosi 100.170 dinara, odnosno 885 evra rekao je danas ministar finansija u Vladi Srbije Siniša Mali.
On je u Skupštini Srbije rekao da će u decembru prosečna plata biti veća od 900 evra.
Potvrđeni mandati dvojici narodnih poslanika
Republička izborna komisija dodelila je mandate narodnih poslanika Ljubinku Đurkoviću i Edinu Numanoviću kojima su mandati i potvrđeni, rekla je predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić.
Nakon toga su Đurković i Numanović položili zakletvu.
Novaković: Litijum je u našoj raspravi kao duh Hamletovog oca
Popodnevni deo sednice nastavljen je ponovo polemikom između predstavnika vlasti i opozicije o Deklaraciji i eksploataciji litijuma.
Borislav Novaković iz Narodnog pokreta Srbije - Novog lica Srbije kazao je da je čudno da se o ovoj Deklaraciji, za koju "vlast kaže da ima poseban istorijski značaj", raspravlja objedinjeno, sa još 59 tačaka.
Osvrnuo se i na pitanje tačke 46. dnevnog reda za koju je rekao da je "uvod u koordinisanu akciju za rudarenje litijuma u Srbiji i Republici Srpskoj".
"Litijum je, kao duh Hamletovog oca, sve vreme lebdi iznad ovog našeg dnevnog reda. Nikoga ne spominje, a zapravo je ključ svega što se događa. Ova tačka 46 je uvod u koordinisanu akciju eksploatacije litijuma i u Republici Srpskoj, i u Srbiji na jedan potpuno poražavajući način. Skrenuću vam pažnju da je to lokacija u opštini Lopare na Majevici, kao što je ovde opredeljen Jadar", rekao je on.
Vučević: U Deklaraciji piše da se ne podržava rezolucija o Srebrenici
Premijer Miloš Vučević izjavio je da u Deklaraciji, koja je usvojena na Svesrpskom saboru 8. juna, piše da taj sabor ne podržava rezoluciju o Srebenici, a istakao je i da Srbija nije prihvatila francusko-nemački sporazum za KiM, te da je neprihvatljivo priznavanje nezavisnosti tzv. Kosova.
Vučević je ocenio i da je Rezolucijom o Srebrenici koja je usvojena u UN izvršen pokušaj kolektivnog okrivljavanja celog srpskog naroda koji je neprihvatljiv i ne može biti sproveden u delo."Potpuno je jasan naš stav u odnosu na ono što je definisano u toj rezoluciji. A mislim da je ovo jedan i odgovoran i pristojan način pristupa da ne kopamo po ranama Bošnjaka, Muslimana za stradanja njihovih sunarodnika, već da se jasno odredimo u odnosu na pravnu kvalifikaciju, a rekao bih političku, i svakako na ono što se dešava ili dešavalo u odnosu na usvajanje ove rezolucije", rekao je Vučević.
Vučević je, odgovarajući poslanicima opozicije, ponovio da vlast nije prihvatila francusko-nemački sporazum.
"Još jednom, nismo prihvatili francusko-nemački sporazum, nismo ga potpisali i stavili smo jasne odrednice, odnosno jasne primedbe na isti i rekli vrlo jasno, neprihvatljivo je bilo kakvo implicitno, eksplicitno priznavanje nezavisnosti takozvanog Kosova. To je crvena linija Republike Srbije", poručio je Vučević.
On je ponovio stav da će se svakako razgovarati i iskoristiti svaki manevarski prostor "da nas ne progone, ne kažnjavaju, ne sankcionišu i da ne izgubimo nešto drugo vredno za građane".
"I samo razumite malo da ne moramo sve karte uvek da pokažemo javno", poručio je Vučević.
On je ocenio da opoziciju i ne interesuje pitanje KIiM, jer nisu ni rekli šta je njhihova politika po tom pitanju.
"Nikada niste spomenuli ni jednu reč. Ustanite, budite hrabri pa kažite šta je vaša politika", rekao je Vučević.
Vučević je povodom optužbi opozicije vezano za preregistraciju vozila na kiM naveo da je sadašnji funkcioner Stranke slobode i pravde Borko Stefanović 2011. godine potpisao Sporazum o slobodi kretanja kojim je "prihvatio RKS tablice".
"Ne možete uzeti jednu sekvencu pa na osnovu nje analizirati situaciju na KiM", poručio je premijer.
Obraćajući se poslaniku Milošu Jovanoviću, Vučević ga je podsetio da je on bio u koaliciji sa onima koji precrtavaju srpske zastave.
"Ne možete to da objasnite željom da pobedite loš režim, zato što vi idete protiv nekoga sa onima koji su sve suprotno od onoga što se vi zalažete, a napadajući vlast upravo na tim tačkama. I tu pada vaša politička platforma i politika, jer to pokazuje da je politika bez politike", zaključio je Vučević.
"Koja je spremna da se vrati u Orahovac, koja je spremna da se vrati u bilo koji deo Metohije ili Kosova? Nemojte ljudi, pričamo priče. Srbujemo i optužujemo vlast, a nećemo da uđemo u objektivnost. Ja znam da vas ne interesuje Kosovo i Metohija. Ja znam da vas ne interesuje pozicija Srba na Kosovu i Metohiji. Ja znam da vas ne interesuje ni jedno mesto na Kosovu i Metohiji. Pustite mene da pričam o tome, imam pravo da pričam o tome. Imam i potrebu, imam i obavezu. A to ako vas ne interesuje, izađite pa se vratite i pričajte vaše gluposti", rekao je Vučević.
On je rekao da ako ih ne interesuje tema, ne treba da učestvuju, ali da je rasprava otvorena i da postoji kontraargument da je to deo deklaracije.
"Srbi se iseljavaju u kontinuitetu, poslednjih 40, 50, 60 godina. Jesu pod pritisima. Iseljavali su se i kada je bila srpska policija i vojska dole, nažalost jugoslovenska. I naše sudstvo. I kompletno naš prosvetni sistem, nažalost. I to nije alibi priča, nego je hronološko činjenično sagledavanje onoga što nam se dešavalo. A da optužite jednu vlast, vi ste krivi što se iseljavaju Srbi. Ajde molim vas. Pa mislite da neko od nas želi da se Srbiji iseljavaju? Pa šta kao, to je dobro za našu politiku ili za promociju?"
On je naveo i da nema nameru da bude advokat EU, ali dokle god postoji interes, i politički i ekonomski, Srbija ide u tom pravcu i to je, kaže, jasno.
"Evropska unija nije skup emocija i ljubavi, nego interesa. Apsolutno sam svestan svih naših razlika, ali da izolujem Srbiju i da vodimo takvu politiku, nemam nameru. Dokle god je ta politika koja vodi napred Srbiju u ekonomski razvoj, a jačanje i vojske, i policije, i prosvete, i zdravstva, ja sam za tu politiku. Ako je to put u Evropsku uniju, to je put u Evropsku uniju", istakao je Vučević.
Vesić: Od jutros trpimo torturu poslanika Ekološkog ustanka
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić izjavio da prisutni ministri i poslanici od početka sednice, od jutros trpe torturu poslanika Ekološkog ustanka Aleksandra Jovanovića Ćute, koji, po njegovim rečima, "dobacuje, vređa, psuje, maltretira ljude, iznosi laži i neistine".
Kako je Vesić rekao, od Ćute se celo jutro moglo čuti "kako se bori za zaštitu životne sredine, kako će da blokira puteve, kako je beskompromisan borac da se životna sredina zaštiti", a onda je Vesić izvukao sliku građevinskog kompleksa u "Šumicama", koji je, kako on tvrdi, izgradio kum od Aleksandra Jovanovića Ćute, Miroslav Kovačević i zbog koga je moralo biti posečeno 461 stablo u parku "Šumice".
"Gospodin Miroslav Kovačević, kum i finansijer gospodina Jovanovića, posekao je 461 stablo. I da li ste mogli da čujete da je bilo protesta kad se kompleks u parku 'Šumice' gradio? Da li ste mogli da čujete da se neko oko toga bunio? Naravno da ne. Znači ono što može kum, ne mogu drugi. E to su dvostruki aršini...I tako izgleda kada u politici imate dvostruke aršine. Kad jedan aršin važi za kuma, a drugi važi za druge", ocenio je Vesić.
Đuta je u replici naveo da se ne meša u bilo čije poslove i da ne zna "šta je ko radio", da svi mogu da provere njegovu imovinu i poručio predstavnicima vlasti da bi voleo da oni pokažu svoju.
Ćuta: Što se tiče litijuma, dobro razmislite
Šef poslaničke grupe "Moramo-Zajedno" Aleksandar Jovanović Ćuta kaže da će rudnik biti ekološki tek onda kada se, kako je rekao, vrate naše reke iz cevi.
"Vesić je dao dozvolu da se sahrani Rakitska reka. Što se tiče litijuma, dobro razmislite, imate još vremena da se predomislite. Čeka vas ono što se desilo u Valjevu, čeka vas opšta pobuna. Vidim da vam je frka, imate problem s tim, dići će vam se pola Srbije. Ako će nešto da ujedini i opoziciju i narod, to su osnovni elementi: voda, vazduh i zemlja. Budete li nastavili ovo što radite, biće vatre. Nemojte se igrati s ovim narodom više", poručio je Jovanović.
Jovanović odgovorio Dačiću
Miloš Jovanović odgovorio je Dačiću da kada je pričao o istorijskim činjenicama o DSS-u, jednu je prevideo, a to je da je od 2008. formalizovana secesija KiM-a, zbog čega je ta stranka promenila stav prema EU.
"Čudno je što vi taj stav niste menjali. Tačno istorijska činjenica je da je Kosovo i Metohija proglasilo ili formalizovalo secesiju za vreme vlade Vojislava Koštunice, ali to je moglo da se spreči samo silom", poručio je Jovanović Dačiću.
Kada je reč o Srebrenici, Jovanović kaže da poriče kvalifikaciju genocida onoga što se kao zločin dogodilo u Srebrenci.
"Ja kao pravnik, ne čak ni kao Srbin, nego kao pravnik kažem da se to ni po jednom osnovu ne može kvalifikovati na način na koji se kvalifikuje i da iza tih presuda stoji politička agenda koja ima dalekosežne negativne posledice po srpski narod, a bogami i praktične negativne posledice moguće po Republiku Srpsku", rekao je Jovanović
Dačić: Nikome nisam pretio da će biti uhapšen ako demonstrira
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je danas da nikom nije pretio da će biti uhapšen ako demonstrira.
"Samo sam rekao da sam u vaše vreme, u vreme Borisa Tadića, čuo da blokada puteva i pruga nije dozvoljena", rekao je Dačić, tokom rasprave u Skupštini Srbije, ali da ni tada nije bilo takve intervencije.
On je naveo da bi neko možda voleo da dođe do sukoba ali policija "neće nasesti na to", napominjući da je policija narodna.
Dačić je rekao da nije stručnjak iz oblasti ekologije, ali da je od 1990-te godine SPS ekologiju stavljala kao prioritet svgg političkog programa kao i da je tako i danas.
Naglasio je i da nije stručnjak za ekologiju i da je pokušao da sazna za šta je stručan Radomir Lazović.
"Pokušao sam da saznam za šta je stručnjak gospodin Lazović, pa sam video da je dizajner. Ne znam kako to spada u ekspertsko razmišljanje o ekološkoj temi", rekao je Dačić.
Podsetio je i da piše da je Lazović ekološki aktivista od 2010. godine, ali da ga on do 2020. nije čuo da je bilo šta rekao o Rio Tintu, o litijumu, jadaritu, o kriptonitu, supermenu, o Loznici...
"Pa šta ste 10 godina radili u ekologiji?", zapitao je on.
Podsetio je da je Boris Tadić 2021. godine rekao da je Rio Tinto u Srbiju došao za vreme Koštunice.
"Citiram, Rio Tinto je došao u Srbiju u vreme Koštuničine vlade, a prvi pregovori su počeli još u vreme Đinđićeve. Naravno da taj projekat istraživanja nismo prekidali ni tokom našeg mandata, jer ima ogroman potencijal za razvoj i bilo je u interesu Srbije da se istraživanje završi i da onda procenjujemo spram rezultata toga istraživanja opravdanost daljih koraka. To naravno podrazumeva da nam profit nije bio iznad zaštite životne sredine. Najpre bi trebalo da budu završene apsolutno sve relevantne studije 2021, kaže Tadić u decembru. A ne da informacije o tome dobijamo iz protesta i parola. Takve studije još nisu završene. Tako da je neodgovorno da se o tome bilo ko definitivno izjašnjava u ovom trenutku", rekao je Dačić citirajući Tadića.
Kada je reč o prethodnoj raspravi u kojoj je Miloš Jovanović rekao da se u Srebrenici nije dogodio genocid, na šta je regovao poslanik SDA Škrijelj Ahmedin tvrdeći da se dogodio genocid, Dačić je rekao Jovanoviću:
"Ovde sada govorite o genocidu, SDA... Šta sad? Ugljaninu smeta Miloš Jovanović, a ljudima Miloša Jovanovića smeta Ugljanin. A nije vam smetalo 2000. godine da zajedno sa Ugljaninom srušite Miloševića? Pa to je ta principijalnost. Kad treba da se ruši Milošević, onda ste i za EU, sad niste. I za Ugljanina sad niste. I za genocid, a sad niste. Prema tome, sve ima svoje i to je istorijska istina. Žao mi je što moram tako da vam govorim", rekao je Dačić.
Poručio je da poslanici opozicije nisu svesni šta im je rekao poslanik iz SDA.
"Ja ne znam da ste vi svesni kakav je on šamar vama svima dao, svima koji ste ovde, uključujući i gospodina koji se javlja. On je rekao da pored vas mi iz vlasti izgledemo normalno", naveo je Dačić.
Kada je reč o Kosovu i Metohiji, Dačić je naglasio da ništa što je ispod naših nivoa zaštite nacionalnih i državnih interesa, nije potpisano ni primenjeno.
"Nemojte nama pribacivati za Kosovo i Metohiju, mi smo se za njega bar borili, a vi ste od 2001. godine do 2008. doveli da oni jednostavno proglase nezavisnost Kosova. A za to vreme ste organizovali moleban, razbijanje trafika i krađu patika ovde u Knez Mihilovoj ulici. Nemojte sada vi da solite pamet nekome o patriotizmu", rekao je Dačić.
Poručio je opoziciji da ne potcenjuju i pričaju loše o tome šta je vlast radila u vezi sa povlačenjem priznanja.
"Do 2012. godine 85 zemalja je bilo priznalo Kosovo. Od tada do danas, 28 zemalja povuklo je priznanje Kosova. Da li je to dobro ili nije za nacionalni državni interes, svakako da najbolje zna naš narod i naši građani", naglasio je Dačić.
Vulin: Deklaracija apsolutno zaslužuje podršku
"Ne može biti demokratije, ne može biti ekonomskog uspeha ukoliko nemate suverenu naciju", rekao je Vulin.
"RS je najznačajniji dobitak srpskog naroda vekovima unazad, bila je na korak od toga da bude potpuno izgubljena, smeljivale su se vlasti u RS, koje su mirno odustajale od jednog po jednog Dejtonskog ovlašćenja koje je imala RS - ukidanja vojske, ukidanja raznih drugih institucija, potpuna poslušnost prema federalnom, unitarnom Sarajevu i Republika Srbija koja je sve to mirno posmatrala, nego aktivno učestvovala u tome", naglasio je.
Kako je rekao, vlasti u Srbiji su bile te koje su to omogućavale, koje su to podsticale, a kako je podsetio Srbija je garant sprovođenja Dejtonskog mirovnog sporazuma.
"Ovo je prvi put i ova Deklaracija apsolutno zaslužuje podršku svakog kome je na srcu i RS i srpski svet i Republika Srbija zato što neće biti Republike Srbije ukoliko izgubimo RS", istakao je.
Jovanov odgovario pripadnicima dela opozicije
Milenko Jovanov se obratio prvo premijeru rekavši da "džaba poziva na razum i jedinstvo".
"U Deklaraciji za koju kažu da je 'skoro pa dobra', oni pronađu dovoljan razlog da ne budu za nju i da ne glasaju za nju", istakao je.
Jovanović o Deklaraciji: Tekst skoro pa dobar
Šef poslaničke grupe koalicije NADA Miloš Jovanović poručio je vlasti da je osramotila ovu sednicu Skupštine, jer je Deklaraciju o zaštiti nacionalnih i političkih prava i zajedničkoj budućnosti srpskog naroda, za koju su se hvalili da je istorijski dokument, smestila među 60 tačaka dnevnog reda, umesto da o tome sazove posebnu sednicu.
To govori o vama, koliko ste iskreni kad tvrdite da je to istorijski dokument. Skačete sebi u usta. Hvalili ste se svesrpskim saborom i Deklaracijom, a niste našli za shodno da zakažete posebnu sednicu, istakao je Jovanović, poručujući da poslanici NADA neće glasati za Deklaraciju, pored ostalog što u njenu izradu nisu pozvali nikog iz opozicije.
Prema njegovom mišljenju, tekst Deklaracije je "skoro pa dobar", ali su neke stvari u njoj nedorečene, jer ima bar dve ozbiljne protivrečnosti.
Dobro je, smatra Jovanović, što se pominje Srpska pravoslavna crkva kao jedan od stubova duhovnog, kulturnog i nacionalnog identiteta, jer treba promišljati pitanje srpskog nacionalnog identiteta, pošto smo danas gotovo dezorijentisani kao narod.
Kao nedorečenost Jovanović je naveo pominjanje rezolucije UN o Srebrenici i to da je Srpski naciolani sabor ne podržava, i zapitao zašto u tekst nije stavljeno da se tamo nije desio genocid i da se na takvu laž nikad neće pristati.
Vesić se nada da će poslanici odobriti zaduženje od 216 miliona evra
Ministar Goran Vesić je odgovarajući na Lazovićeve tvrdnje o projektu "Čista Srbija" počeo da govori o detaljima ovog projekta, rekavši da je prva faza već završena.
"Za drugu fazu ćemo se zadužiti 216 miliona evra", rekao je Vesić, dodajući da se nada da će poslanici ovo odobriti.
Ćuta prišao sa transparentom
Aleksandar Jovanović Ćuta je nakon izrečene opomene prišao govornici Narodne skupštine, noseći transparent na kom se nalaze Aleksandar Vučić, Ivica Dačić i Tomislav Nikolić.
Brnabićeva izrekla opomenu Ćuti
Ana Brnabić je izrekla opomenu Aleksandru Jovanoviću Ćuti.
"Samo da građani znaju kakav je to borac protiv nasilja. Dok je predsednik Vlade govorio, pretio mu je da će mu izvući uši", obrazložila je Brnabićeva.
Vučević pozvao sve narodne poslanike da podrže Svesrpsku deklaraciju
"Ova deklaracija koja je pred vama nije nikakav pamflet i nikakva fikcija, nego prava nacionalna deklaracija i ne mogu da kažem da sam zadovoljan što imate takav odnos prema istoj, jer mislim da je dobro da smo postali politički, nacionalni, državni konsenzus da svi podržimo istu. Brine me kada vi deklaraciju koja se bavi ozbiljnim temama u ozbiljnim vremenima nazivate nacionalistički pamflet", rekao je premijer Srbije Miloš Vučević.
On je pozvao sve narodne poslanike bez obzira na politički program, politiku i ideologiju da podrže Svesrpsku delklaraciju.
"Ona je osnov dalje političke borbe za opstanak srpskog naroda na ovim prostorima, opstanak Srbije, opstanak RS i tešku borbu za KiM. Sklonite se iz stranačkih uniformi, ramišljajte o odgovornosti prema srpskom narodu, građanima Srbiji i prema našoj otadžbini Srbiji", poručio je on.
Premijer je rekao da se ne može Deklaracija nazivati demagogijom sa ovakvim stanjem na Kosovu i Metohiji i u Republici Srpskoj.
Navodeći da trenutno ima 300 konačnih rešenja o iseljavanju Srba iz severne Kosovske Mitrovice iz svojih stanova, da Aljbin Kurti pokušava silom da otvori most na Ibru, da su na delu stalni pokušaji revizije Dejtonskog sporazuma, Vučević je rekao da Deklaracija, nažalost, ne rešava te probleme, ali donosi političku podlogu.
Vučević je poručio da će Vlada Srbije biti brana i bedem da Srbija ne odu u stranputicu.
Poslanicima koji su kritikovali projekat Jadar rekao je da svojim nastupima obmanjuju javnost i da bi i oni kopali litijum.
"Vi, jer ste dovodili taj isti Rio Tinto. I tad se niste protivili", istakao je on odgovrajući poslanicima opozicije na kritike.
Poslanicima opozicije je poručio da ih narod ne želi.
"Vi ste ekspert i za kanalizaciju, jadarit, rudarenje, ekologiju, nacionalnu deklaraciju. Samo vas neće građani. Sve izbore ste izgubili - od Subotice do Trgovišta. To je jedan mali problem za vas. Sve vaše kritike su jeftini politički pamfleti. Građani Srbije odlučuju na izborima", poručio je Vučević.
Ministar Milićević: Zaštita životne sredine na prvom mestu
Govoreći o litijumu, ministar bez portfelja Đorđe Milićević rekao je da je zaštita životne sredine na prvom mestu.
"Ne verujete stručnjacima, garant će dati EU, Nemačka, konačnu odluku doneće Srbija. Radimo uvek u interesu Srbije, građana...Naravno zaštita života sredina je na prvom mestu, sociološki aspekt na drugom mestu i ekonomija na trećem", istakao je.
Žarić Kovačević: Nemojte iznositi neistine, nisam sakrila potpise
Ministarka države uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević zatražila je od šefa poslaničke grupe Zeleno-levog fronta Radomira Lazovića da ne iznosi neistine i da ona nije ni videla, niti je sakrila potpise građana za Narodnu inicijativu o zabrani eksploatacije litijuma.
"Potpisi nisu bili u Odbru za ustavna pitanja i zakonodavstvo, niti sam ih sakrila, niti sam ih videla", rekla je Žarić Kovačević.
"Ali nemojte izmišljati, nemojte pričati narodu da sam ja priznala da sam sakrila potpise. Svi ste bili prisutni na sednici Odbora za Ustavna pitanje i zakonodavstvo kad smo o tome razgovarali. I ja sam rekla potpisi nisu u Odboru. Nisam rekla da sam ih sakrila, niti sam ih sakrila, niti sam ih videla. I tako sam vam i odgovorila", rekla je ministarka.
Jovanov: Opoziciji nije problem litijum, već aktuelna vlast
Šef poslaničke grupe SNS Milenko Jovanov ocenio je da opozicija protiv svega, te da njoj nije problem litijum, već aktuelna vlast.
Jovanov je naglasio da eksploatacije litijuma neće biti, ukoliko ne bude zaštićena životna sredina.
Jovanov je rekao da opozicija kaže da "ova vlast nije u stanju da organizuje eksploataciju litijuma" i da su i sada protiv tog projekta, kao što su bili i protiv drugih velikih projekata.
"Ovi ljudi su bili protiv izgradnje puteva, izgradnje pruga, ovaj čovek se tukao s policijom na nasipima, ovaj čovek je ometao izgradnju mosta u Novom Sadu, oni su protiv izgradnje brzih saobraćajnica i najzad oni su bili žestoko protiv izgradnje hrama Srpske Pravoslavne Crkve u Novom Sadu, zajedno sa ovim lažnim patriotama", rekao je Jovanov.
Jovanov je rekao da su oni protiv svega, pa i protiv litijuma.
"Da vas pitam da li je moguće da ekološko zagađenje zahvati samo deo populacije? Da li je moguće da trovana voda i vazduh truju samo deo populacije? Pa nismo valjda nenormalni da trujemo svoju decu i njihovu decu i celu zemlju?", upitao je Jovanov.
Prema tome, zaključio je Jovanov, sve što pričaju je brutalna laž.
"To o čemu govore je samo pokušaj da se ponovo okupe oko neke teme, kao što su se okupili oko ubijene dece prošle godine, kada smo isto ove tirade od istog ovog čoveka slušali skoro mesec dana. Dakle, njima je potrebna tema na kojoj će pokušati da kažu e, okupili smo se zato što smo tu protiv vlasti. To je sada tema litijuma, prošle godine je bila nažalost nešto drugo, sledeće godine će biti nešto treće, i to vam je to", rekao je Jovanov.
Jovanov je poručio da neće biti eksploatacije litijuma ukoliko ne bude u potpunosti zaštićena životna sredina i život građana u Srbiji.
Lazović o deklariciji, litijumu
Šef poslaničke grupe Zeleno-levog fronta Radomir Lazović je rekao da će ta stranka pripremiti svoju deklaraciju o ugroženim interesima građana koja će se, kako je dodao, baviti pre svega socijalno-ekonomskim pravima ljudi, da žive u dostojanstvenom društvu koje im ne truje vazduh, gde voda i zemljište nisu zagađeni.
Lazović je nazvao Svesrpsku deklaraciju, sverežimskom.
"Tzv. svesrpska deklaracija je danas na dnevnom redu, ali rekao bih da je to sverežimska deklaracija, nacionalistički pamflet, tekst koji služi da nam se režim predstavi kao spasilac Srba od imaginarnih neprijatelja", rekao je Lazović.
Paunović: Očekivali ste da imate podršku socijalista za ovu papazjaniju koju sprovodite
Snežana Paunović je rekla delu opozicije da su uradili pametnu stvar te su pročitali deo programa SPS, ali je isto tako naglasila da tamo ne piše da će podržati svaku kvazi ekološku grupaciju, već da tamo piše da će se odgovorno odnositi prema ekologiji.
"To što ste vi očekivali da imate podršku socijalista za ovu papazjaniju koju sprovodite to je na žalost nešto bez osnova", naglasila je.
Ponoš zamerio Vulinu što nije služio vojni rok; Vulin: Vi niste ratovali, generale
Zdravko Ponoš je odgovorio Aleksandru Vulinu na to da kada je došao u Generalštab je bilo 700 tenkova, a da je iza njega ostalo 220.
"Ja sam pročitao da ste Vi nudili na prodaju 480, pa šta Vam tu nedostaje onda? Znate valjda da zbrajate do 700", upitao je on Vulina.
Ponoš je rekao Vulinu da se predstavlja kao poznavalac vojne problematike, a da je on pobegao od služenja vojnog roka.
Nakon Ponoševog izlaganja, Vulin je rekao da može da pokaže svoj zdravstveni karton, da se dva puta žalio kada je imao 18 godina na tu odluku što zbog dioptrije ne može da služi vojni rok i zapitao je Ponoša gde mu je ratno iskustvo.
"Gde Vam je ratno iskustvo, što niste ratovali generale, ne da se usavršavate. Od 1991-1999. niste ratovali, a bili ste dužni, svi mi civili neko je mogao neko je morao, a vi ste bili dužni, a niste", istakao je Vulin.
Jovanović dobacivao, Brnabićeva ga smirivala
Ana Brnabić je poručila narodnom poslaniku Jovanoviću, koji je dobacivao tokom Vulinovog obraćanja, da Skupština nije "kafana" i da povede računa o ponašanju.
Paunovićeva poručila poslanicima da je Dačić došao u skupštinu
Potpredsednica Narodne skupštine i šefice poslaničke grupe SPS Snežana Paunović poručila je poslanicima da je Ivica Dačić došao u skupštinu i da će da im odgovori.
"Evo na početku današnjeg zasedanja imaju mogućnost da shvate da kad nema Ivice Dačića, socijalista, vladajuće većine, da vi ne biste imali ni agendu oko koje ćete se okupiti ili bar probati da budete interesantni", rekla je Paunovićeva.
Vulin Ponošu: Kažite da ne želite da uvedete Srbiju u NATO
Usledila je polemika potpredsednika Vlade Aleksandra Vulina i šefa poslaničke grupe Srbija centar - Srce Zdravka Ponoša.
Vulin je pozvao Ponoša da konačno odgovori da li je za ulazak Srbije u NATO pakt i da li su navodi američkih diplomata o njemu u Vikiliksu tačni.
"A, zašto ne kažete da li ste za ulazak Srbije u NATO pakt? Nije stvar da li ja verujem američkim izvorima, nego da li ste radili baš to što američki izvori kažu. Ja znam da vas beskrajno srećnim čini travnjak američke ambasade, ali dajte više recite jeste li za Srbiju u NATO, recite ja ne priznajem Kosovo, recite da nije istina ono što Amerikanci kažu za vas u Vikiliksu", poručio je Aleksandar Vulin.
Vulin je istakao da brojevi najbolje govore kako je Ponoš za dve godine uništio srpsku vojsku po nalogu stranaca.
"Godine 2006. vi zatičete 700 tenkova, 90 helikoptera, 850 oklopnih transportera i drugih oklopnih vozila, 140.000 komada pešadijskog naoružanja, 1.800 komada artiljerijsko- raketnog oruđa za PVO, kada vas 2008. godine oteraju vaši, Šutanovac i drugi, ostavili ste 220 tenkova, 45 helikoptera, 500 oklopnih transportera, 70.000 komada pešadijskog naoružanja, 290 komada artiljerijsko-raketnog oruđa. Za dve godine uništili ste više oružja i oruđa nego što je NATO pakt uspeo da uništi u bombardovanju", rekao je Vulin.
Vulin je još jednom pozvao Ponoša da konačno kaže da li je za Srbiju u NATO.
"Recite konačno da li ste za Srbiju u NATO, a ne treba da vam govorim koliko ste se žalili u kovid bolnici da vi kao general morate da imate poseban apartman, da nećete da sa ostalim građanima budete u kovid bolnici", poručio je on.
Jovanović hteo da replicira Dačiću
Poslanik Miloš Jovanović ocenio je da replika nakon 15 sati nema mnogo smisla, a posebno kada čovek kome želi da replicira (Ivica Dačić) nije u sali.
Lutovac o "Rio Tintu"
Lider DS-a Zoran Lutovac na početku svog obraćanja rekao je da je za vreme prethodne vlasti "Rio Tinto" dobio dozvolu za istraživanje, a ne za eksploataciju litijuma, čemu se se sada teži.
"Danas se ljudi suočavaju sa vlašću koja nije kontrolisana i koja je sklona da ne radi za javni interes, već za ljude koji su u vlasti. To je ključna razlika", poručio je Lutovac.
Ponoš: Drugi mogu da se ugledaju na Dačića
Zdravko Ponoš ispred stranke "Srce" prvi je koji se danas obraćao.
Na samom početku pomenuo je ministra unutrašnjih poslova Ivicu Dačića, rekavši da je on jedini juče pokazao kako treba da se ministar ponaša, imajući u vidu da im se obraćao stojeći.
"Vidi se da je čovek završio redovan fakultet i da je stara garda. Mogli bi ovi novi ministri od njega nešto da nauče", rekao je Ponoš.
Počela sednica
Počela je Sednica skupštine. Predsednica Skupštine Ana Brnabić konstatovala je broj prisutnih, nakon čega je sednica zvanično počela.