Neverovatna prevara u Albaniji: Lažna unuka Edija Rame digla na noge i američku ambasadu
Albanska policija uhapsila je mladića koji ima 20 godina, osumnjičenog da je, predstavljajući se kao unuka albanskog premijera, pokrenuo prevaru u koju je uvukao Ministarstvo prosvete i druge obrazovne ustanove širom Albanije, a zbog svega je morala da reaguje i ambasada SAD.
Lažna "unuka" Edija Rame, koja čak i nije žensko, uhvaćena je na delu, koje je celu državu, ali i američku ambasadu, diglo na noge.
Policija u Albaniji uhapsila je mladića (20), zbog sumnje da je bio deo ove šeme, u kojoj su se na udaru našle obrazovne ustanove širom zemlje. Sud u Tirani odredio je pritvor mladiću koji se sumnjiči da je počinio krivična dela računarska prevara i falsifikovanje isprava.
Mediji javljaju da je uhapšen Ermes Hodžali, koji je, predstavljajući se kao unuka albanskog premijera pokrenuo prevaru u koju je uvukao Ministarstvo prosvete i druge obrazovne ustanove širom Albanije.
Naime, stotine učenika, nastavnika i radnika u obrazovanju širom Albanije učestvovali su u navodnom programu, koje je učenicima davalo lažnu nadu da će besplatno otići u SAD i tamo nastaviti školovanje.
Mediji pišu da je stvoren lažni projekat naziva "Hajde da pričamo o SAD 2023", preko kojeg su srednjoškolci uveravani da će kao učesnici moći besplatno da otputuju u Ameriku.
Ovo je trajalo mesecima sve dok, nakon završene istrage tužilaštva u Tirani, ove sedmice nije uhapšena "Klea Rama", odnosno Ermes Hodžali, koji se sumnjiči da se lažno predstavljao kao Ramina unuka.
Sve je počelo u maju 2023. godine, kada je virtuelna osoba po imenu Klea Rama izdala 19 sertifikata studentima škole "Ali Demi" u Valoni za učešće u projektu "Hajde da pričamo o SAD 2023", a na sertifikatima je stajao potpis Amande R, službenice američke ambasade u Tirani.
Posle izvesnog vremena, vest o ovome stigla je do ambasade, a diplomata negirala je pred tužiocem da je bila uključena u ovaj projekat. Veštačenjem je utvrđeno i da njen potpis uopšte ne odgovara potpisu koji se našao na sertifikatima.
Ceo slučaj zahtevao je dalju istragu, a onda je otkriveno da je Klea Rama, koja se predstavlja kao unuka premijera Albanije Edija Rame, uspela da uspostavi komunikaciju sa visoko pozicioniranim zvaničnicima u Ministarstvu prosvete, ali je niko od njih nikad uživo nije sreo, piše "Voks njuz".
Zamenica ministra Nina Guga, direktorka Agencije za preduniverzitetsko obrazovanje Rezarta Ala i drugi čelnici Ministarstva našli su se na listi komunikacija lažne Ramine unuke.
U junu 2024. lažna Ramina unuka, stupa u kontakt sa obrazovnom direktorkom Lješu, Valentinom Šutom.
U komunikaciji, traži od zvaničnika Lješa da pomognu njenom prijatelju Ermesu Hodžaliju da sprovede projekat za omladinska pozorišta. U prepisci "Klea" daje Hodžalijeve podatke i obaveštava direktorku da je on student Akademije umetnosti.
Direktorka je savetuje da kontaktira prvog čoveka za kulturu u gradskoj skupštini, ali Klea odgovara da ne može direktno da se obrati jer "deda Rama ne dozvoljava da priča za zvaničnicima, pošto bi bio problem da se za to sazna".
Ovo je bio prvi "alarm" i ujedno i prva greška koju je napravila "Klea Rama", koja je do tada uspevala da postoji samo virtuelno. Tada je tužilaštvo, koje je pokušalo da ustanovi ko se krije iza lika Klee Rama, počelo da sumnja da je prevarant zapravo Ermes Hodžali.
Hodžali je ispitan, sa namerom da se sazna ko je njegova prijateljica Klea, a tada je otkrivena i cela prevara.
Američka ambasada u Tirani je 6. juna objavila saopštenje u kojem navodi da projekat poznat kao "Hajde da razgovaramo o SAD '24" obmanjuje tvrdnjom da ga finansira američka vlada, jer nema nikakve veze sa Ambasadom SAD i Stejt departmentom.
"Pozivamo građane Albanije da budu oprezni sa prevarama u kojima se garantuje besplatno putovanje u SAD, kao i besplatne američke vize", naveli su u saopštenju.
Najveća enigma o ovoj šemi jeste kako su devet meseci učenici i nastavnici bili uključeni u projekat za koji se tvrdilo da ima podršku vlade SAD, kada takvo partnerstvo nije postojalo.
Svi nastavnici i rukovodioci škola koje je albanski portal "Faktoje" kontaktirao rekli su da se osećaju ugroženo da bi javno govorili, ali da su se u ovaj posao uključili nakon što su "dobili zvanične mejlove od prosvetnih uprava".
Iz prikupljenih činjenica i svedočenja proizilazi da je do sada prevara tvrdnja da je ovaj projekat podržao američki Stejt department i da je Klea Rama predstavljala američku administraciju, te da je studentima lažno obećavano besplatno putovanje u SAD i stipendije.
Međutim, studenti priznaju da do ove faze od njih nije tražen novac, što potvrđuje i transkribovani razgovor između njih i Klee Rame.
Šta je mogao biti krajnji cilj?
Ekspert za kriminalistiku Ervin Karamučo rekao je za "Faktoje" da nije isključeno da bio novac bio tražen u nekoj drugoj fazi, kada bi studenti osetili da su blizu američkog sna. Takođe je moguće da su ova deca i njihovi roditelji uključeni u ovu šemu u političke svrhe i da je Ministarstvo zloupotrebljeno.